Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

KORPORACJE WALCZĄ O RÓŹNORODNOŚĆ (ROZMOWA)

O premierze raportu dotyczącego składów zarządów w najbardziej rozwiniętych gospodarkach rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Łukaszem Kiniewiczem, partnerem, Executive Search w Heidrick & Struggles

KORPORACJE WALCZĄ O RÓŹNORODNOŚĆ (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: A zaczynamy od „łowców głów”. Tak kiedyś dość nieładnie określano agencje executive search, które wyszukują kandydatów i kandydatki na stanowiska zarządcze w korporacjach i mają najlepszy ogląd tego co w obszarze rekrutacji dzieje się w takich organizacjach. A dzieje się dużo.

Z nami jest Łukasz Kiniewicz, partner, Executive Search w Heidrick & Struggles, dzień dobry.

ŁUKASZ KINIEWICZ, HEIDRICK & STRUGLES: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Dziś premiera polskiej edycji raportu dotyczącego składów zarządów w najbardziej rozwiniętych gospodarkach. To flagowe badanie Waszej firmy na całym świecie, teraz również w Polsce. Proszę powiedzieć, jak zmieniają się oczekiwania wobec kandydatów poszukiwanych na wyższe stanowiska? Jakiego miksu umiejętności się wymaga?

ŁK: Prowadzimy ten raport co roku. Obejmuje on 14 największych krajów europejskich i obserwujemy kilka istotnych trendów. Po pierwsze nadal kluczowym aspektem jest różnorodność. Zwiększany jest udział kobiet w zarządach, który w stosunku do 2021 roku wzrósł z 44 do 49 procent, co nas bardzo cieszy. Oczywiście kwestie związane z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem są nadal bardzo istotnym elementem, na które zwracają uwagę zarówno zarządy, jak i rady nadzorcze.

Natomiast to, co obserwujemy i taki trend, który jest bardzo istotny, to udział członków zarządu poniżej 50. roku życia zwiększył się w stosunku do zeszłego roku z 16 do 24 procent, co obrazuje pewną zmianę pokoleniową. Więc z punktu widzenia kompetencji, które posiadają młodsi członkowie zarządu, widzimy też takie istotne obszary jak cyfryzacja, cyberbezpieczeństwo czy zrównoważony rozwój. Więc to są te umiejętności, które są w tej chwili najbardziej poszukiwane na rynku w Europie.

MD: No właśnie. O tym miksie umiejętności jeszcze chwilę porozmawiajmy. Co jest ważniejsze? Czy w ogóle jesteśmy w stanie powiedzieć, że coś jest ważniejsze? Doświadczenie czy formalne wykształcenie? Plus jeszcze te umiejętności, o których Pan powiedział, które są czasami darem, który się w jakiś sposób rozwija na ścieżce kariery?

KORPORACJE WALCZĄ O RÓŹNORODNOŚĆ (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

ŁK: Tak, myślę, że w dzisiejszych czasach formalne wykształcenie jest mniej istotne. Zdecydowanie ważniejsze jest doświadczenie, też większa świadomość związana właśnie z otaczającym nas środowiskiem i zmianami w świecie. No i oczywiście kwestie związane ze wszystkim, co związane z digitalizacją. Obserwujemy w zasadzie cyfryzację wszystkich obszarów gospodarki, w tym również obszar cyberbezpieczeństwa. Więc są takie kwestie, które są bardzo istotne i na agendzie większości europejskich zarządów.

MD: Jak ta różnorodność jest wprowadzana w zarządach europejskich? Osoby reprezentujące w jakiś sposób mniejszości niedoważone do tej pory mają dodatkowe punkty przy rekrutacji?

ŁK: W tej chwili bardzo pomagają nam regulacje europejskie. W listopadzie 2022 r. Parlament Europejski przyjął regulacje dla firm powyżej 250 pracowników, aby do 2026 r. zwiększyć różnorodność w radach nadzorczych do 40 procent, a w przypadku zarządów do 33 procent. Natomiast, co jest chyba ważniejsze, zwiększa się też bardzo świadomość w organizacjach. Jest odczuwana taka potrzeba, aby zarówno zwiększyć udział kobiet, ale też w przypadku krajów europejskich patrzy się na różnorodność etniczną tak, aby właśnie te zarządy nie składały się tylko i wyłącznie z tych ze starszych panów, którzy nie są w stanie też…

MD: …Rozumiemy, rozumiemy… Powiedział Pan o tym, że coraz więcej jest menedżerów poniżej 50. roku życia. Czy to jest również możliwość do jakiegoś realizowania czy budowania strategii dotyczących sukcesji nie tylko w jednej rodzinie, ale również w kadrze menedżerskiej jest ta sukcesja wprowadzana. W jaki sposób strategie dotyczące sukcesji wprowadzane są w analizowanych organizacjach?

ŁK: Zdecydowanie tak. Sukcesja jest bardzo istotnym elementem w tej chwili zarządzania spółkami i dużymi przedsiębiorstwami. To, co jest istotne to sukcesja staje się takim stałym, strategicznym procesem, a nie jednorazowym ćwiczeniem przeprowadzanym na koniec roku. I zarządy i rady nadzorcze spółek weryfikują nie tylko obecne luki kompetencyjne w swoich zespołach, ale też biorą pod uwagę konieczne kompetencje członków zarządu w przyszłości. Więc jest to pewien stały, ustrukturyzowany proces, który się dzieje. I też większy udział członków zarządu poniżej 50. roku życia w spółkach pokazuje, że sukcesja jest realnym zjawiskiem i nowe pokolenie dyrektorów przejmuje stery w największych spółkach w Europie. Co jest zjawiskiem bardzo pozytywnym.

MD: Bardzo dziękuję. To jest, proszę Państwa, premiera polskiej edycji raportu firmy Heidrick & Struggles. Łukasz Kiniewicz, partner w tej firmie był naszym gościem w środowy poranek. Bardzo dziękuję za rozmowę.

ŁK: Bardzo dziękuję.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

WYNIKI

To będzie 6 kwartał z rzędu kiedy sukcesywnie spadają zarówno przychody jak i zyski Ot logistics.

GPW

Konkurent Inter Cars - spółka Autopartner - zyskuje po wynikach, ale przy dużej zmienności. Kurs rozpoczął od spadku, później wspiął się jednak na prawie...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach i planach partnerskich oraz postępie badań klinicznych rozmawiała Jolanta Pawlak z BIZNES24 z Kamilem Sitarzem, dyrektorem operacyjnym w Ryvu Therapeutics.

WYNIKI

Ponad dwukrotnym wzrostem kwartalnego zysku pochwalił się już po dzisiejszej sesji giełdowy Newag, producent tramwajów i taboru kolejowego.