Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA

KONTROLA SKARBOWA POD PRZYKRYWKĄ – ZMIANY W POLSKIM ŁADZIE (ROZMOWA)

Kontrola skarbowa 2 2022 roku – to temat rozmowy BIZNES24 z ekspertem z MDDP.

NABYCIE SPRAWDZAJĄCE
Źródło: Pexels

Roman Młodkowski, w imieniu całej naszej redakcji, a przede wszystkim naszego merytorycznego partnera – firmy doradztwa podatkowego MDDP witam Państwa w programie specjalnym Ład, Podatki i Praktyka poświęconym temu jakie zmiany podatkowe razem z Polskim Ładem wejdą od stycznia tego roku w życie. Różne te zmiany są, niektóre dotyczą wielkich korporacji i operacji, których dokonują na kapitale. Inne mogą dotyczyć zupełnie codziennego życia przedsiębiorcy. I o takich właśnie zmianach dzisiaj będziemy rozmawiać. Naszym gościem jest ekspert, doradca podatkowy MDDP, Jakub Warnieło. Witam bardzo serdecznie.

JAKUB WARNIEŁO, DORADCA W MDDP: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


Kontrola skarbowa pod przykrywką

RM: Będziemy się zajmowali takim czarnym snem każdego przedsiębiorcy, który ma kontakt bezpośredni z klientami. Otóż jeden z przemiłych klientów, którzy sympatycznie się uśmiechają i dziękują za zakup jest po prostu pracownikiem służb skarbowych pod przykrywką.

JW: Zgadza się. Można powiedzieć, że prekursorkami tego rozwiązania były dzielne urzędniczki Urzędu Skarbowego w Bartoszycach, o których jakiś czas temu było głośno w mediach. Wówczas one zorganizowały taką prowokację w warsztacie samochodowym i ustaliły, że mechanik, który im pomógł wymienić żarówkę w samochodzie i poprosił z tego tytułu o 10 złotych wówczas on nie wystawił paragonu. I mniej więcej na tym samym będą polegać przepisy, które wchodzą w życie z nowym ładem, czyli przepisy dotyczące nabycia sprawdzającego.

Jest to kolejne narzędzie, można powiedzieć, fiskusa mające na celu przeciwdziałanie nadużyciom podatkowym VAT. I tutaj warto zauważyć, że od wielu lat wprowadzane są do przepisów dosyć skomplikowane rozwiązania, które mają na celu uszczelnienia systemu podatkowego. One mają groźne nazwy typu: JPK KAS, STIR, SENT (…)  Ale do dzisiaj chyba jednym z najprostszych i najtrudniej wykrywalnym oszustwem jest cały czas po prostu zwykłe nie nabijanie sprzedaży na kasę. I te przepisy dotyczące nabycia sprawdzającego mają na celu przeciwdziałać takim procederom.

KONTROLA SKARBOWA 2022
KONTROLA SKARBOWA 2022

RM: Panie Jakubie, no i teraz wszyscy uczciwi przedsiębiorcy nie chcący zmierzyć się z nieuczciwą konkurencją w zasadzie powinni te przepisy popierać, o ile oczywiście one zawierają wystarczające i wykonalne, nazwałbym to bezpieczniki, które zapewniają że tak, jak w przypadku owych dzielnych funkcjonariuszek Urzędu Skarbowego nie dojdzie po prostu do nadużycia prawa.

JW: Tak, myślę, że sam fakt wprowadzenia tych przepisów należy ocenić pozytywnie, ponieważ jest to rzeczywiście element pewnego rodzaju walki z oszustwami podatkowymi. Przy czym oczywiście warto tutaj warto zagłębić się w szczegóły tych regulacji, i one mniej więcej będą przewidywać to, że urzędnicy będą mogli udać się do lokalu przedsiębiorcy, tam nabyć towar, lub usługę i sprawdzić, czy ta sprzedaż została ujęta w kasie fiskalnej i wydany został zostanie paragon. Jeżeli nie będzie to, nie będzie wydany paragon, lub sprzedaż po prostu nie będzie ujęta w kasie fiskalnej, no to wówczas urzędnicy będą mogli nałożyć na przedsiębiorcę mandat karny skarbowy.

I tutaj zgodnie z obecnymi przepisami wysokość takiego mandatu może wynieść nawet 14 tysięcy złotych, więc mogą to być dosyć wysokie kwoty. Więc tak naprawdę pewnie tutaj wiele będzie zależało od tego jakie wysokości tych mandatów będą i jak często te przepisy będą stosowane.

KONTROLA SKARBOWA 2022
Kontrola skarbowa – wysokość mandatu

RM: Od czego zależy wysokość tego mandatu?

JW: Tutaj nie mamy ściśle uregulowania kwestii, więc tak naprawdę to każdy urzędnik stosując te przepisy będzie miał pewnego rodzaju dowolność. I tutaj pewnie należałoby upatrywać pewnych minusów tego rozwiązania.

RM: Czy jest jakaś sytuacja, która chroniłaby w przypadku sporu? Np. ktoś by przyjął pieniądze, a później wydał paragon, a nie odwrotnie czyli najpierw paragon, później pieniądze, ale bez intencji nie wydania tego paragonu, ale ten paragon w jakiś sposób nie zostałby przyjęty? Jest kwestia dokumentowania takich sytuacji, jest kwestia tego czy są jakieś bezpieczniki, które przedsiębiorcy będą się pozwalały wybronić w takiej sytuacji?

JW: Tak, jakby z każdego nabycia sprawdzającego konieczne będzie sporządzenie protokołu, pod którym będzie musiał się podpisać przedsiębiorca, a dodatkowo takie nabycie może być zarejestrowane za pomocą kamery, lub dyktafonu. A więc tak naprawdę będzie można potem sprawdzić w jaki sposób było to dokonane. A jeżeli przedsiębiorca nie będzie zgadzał się z nałożeniem takiego mandatu wówczas może go nie przyjąć i ta sprawa może trafić do sądu.

KONTROLA SKARBOWA 2022

RM: Co nie wróży jakoś specjalnie dobrze, prawdę powiedziawszy. Pewną nowością w tym całym systemie jest specjalny budżet, prawda?

JW: Tak, został zawiązany na te potrzeby budżet, z którego będą korzystali funkcjonariusze urzędów skarbowych, oraz urzędów celno-skarbowych. Tutaj też bardzo ciekawym rozwiązaniem jest to, co zrobić z tym nabytym towarem, prawda, lub z nabytą usługą. Więc w przypadku towarów mowa jest o tym, że urzędnicy powinni zwrócić ten towar do przedsiębiorcy. No chyba, że są to takie towary, które nie nadają się do zwrócenia, typu lody.

W przypadku usługi np. usługi fryzjerskiej nie ma możliwości żeby taka usługa została zwrócona przedsiębiorcy. No ale tutaj przepisy są dosyć ciekawie skonstruowane, ponieważ mówią o tym, że w takim przypadku nabycie tej usługi fryzjerskiej nie będzie stanowiło przychodu dla tego urzędnika. Czyli on nie będzie musiał go dodatkowo opodatkowywać jako nieodpłatne świadczenie.

KONTROLA SKARBOWA 2022
Kontrola skarbowa – tymczasowe zajęcie ruchomości

RM: To urzędnicy będą całkiem nieźle ustawieni. Miejmy nadzieję, że to wszystko będzie dotyczyło drobnych kwot, a nie np. zakupów samochodów. Ale samochód można by zwrócić. Bo to nie usługa. No tak. Proszę mi powiedzieć: tymczasowe zajęcie nieruchomości, bo tak mi się właśnie ten kolejny nasz temat rozmowy nasunął. W jakich przypadkach? Bo to też są pewne nowości, i na jak długo?

JW: No to tutaj wraca ten temat samochodu. To jeśli chodzi o samochód można zająć taki samochód, ale oczywiście w ściśle określonych przypadkach. Tutaj dosyć głośno było o tym tymczasowym zajęciu ruchomości. Przy czym tak ostatecznie nie wydają się te przepisy bardzo restrykcyjne. Chodzi tutaj przede wszystkim o tymczasowe zajęcie; jest po prostu uprawnieniem skarbówki w stosunku do tych podatników, którzy mają już długi podatkowe stwierdzone, i wobec których zostały wystawione tytuły wykonawcze.

Więc chodzi o to, że tymczasowe zajęcie ruchomości będzie mogło być zastosowane w sytuacji gdy mamy podatnika, który zostanie skontrolowany  przez funkcjonariuszy celno-skarbowych i okaże się, że posiada on nie ściągnięte długi podatkowe przekraczające kwotę 10 tysięcy- wówczas będą mogły podlegać zajęciu jego ruchomości: typu auto lub komputer. Tutaj ważne jest, że tym zajęciu nie będą podlegały środki pieniężne.

KONTROLA SKARBOWA 2022
KONTROLA SKARBOWA 2022

RM: Te 96 godzin- to jest okres maksymalny, po którym nawet jeśli dług podatkowy nie zostanie spłacony- będzie trzeba oddać podatnikowi ten przedmiot? Czy będzie można go trzymać w tym zajęciu tak długo, jak długo na przykład VAT nie zostanie zapłacony? Zaległy?

JW: Tak, ta tymczasowość tego zajęcia to właśnie te 96 godzin. W ciągu tych 96 godzin organ podatkowy musi zgłosić się do organu egzekucyjnego i przekazać informację, że tutaj zajął taką ruchomość i poprosić organ egzekucyjny, żeby on zweryfikował, czy rzeczywiście ta zaległość nadal istnieje. Jeżeli organ egzekucyjny potwierdzi, że ta zaległość istnieje, to wówczas to tymczasowe zajęcie przekształca się po prostu w zajęcie ruchomości. I organ będzie mógł po prostu przez dłuższy czas utrzymywać to zajęcie ruchomości. No chyba, że podatnik w trakcie tych 96 godzin zapłaci tę zaległość podatkową, lub w późniejszym okresie.

CZYTAJ TEŻ: POROZUMIENIE PODATKOWE – POLSKA NOWOŚĆ DLA INWESTORÓW (ROZMOWA)

RM: Zostało nam dosłownie 20 sekund na czynny żal, który będzie mógł być złożony w inny sposób, niż do tej pory. Z większym dystansem.

JW: To tutaj… jak mamy tak mało czasu, to przede wszystkim chciałbym uspokoić wszystkich przedsiębiorców, że zgodnie z wyjaśnieniami ministra finansów w dalszym ciągu pozostaje możliwość składania czynnego żalu w postaci elektronicznej. I to chyba najistotniejsza kwestia.

RM: Bardzo serdecznie dziękuję, Jakub Warnieło – doradca podatkowy w MDDP był naszym gościem. A na kolejny Ład, Podatki i praktyka zapraszamy już jutro, wspólnie z MDDP. Do zobaczenia.

KONTROLA SKARBOWA 2022
Jakub Warnieło, MDDP
BIZNES24 online
Telewizja BIZNES24 również online – oglądaj na https://biznes24.tv

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego tempo wzrostu cen w czerwcu było jeszcze wyższe niż w poprzednich miesiącach. Inflacja w czerwcu wyniosła 15,6%. To...

UE

W czerwcu została odnotowana rekordowa inflacja w strefie euro.

POLSKA

Kolejni operatorzy mogą wprowadzić obniżki na kolejnych stacjach benzynowych.

POLSKA

Od sześciu miesięcy spada indeks PMI przemysłu - czy to znaczy, że nadchodzi recesja w polskim przemyśle?

%d bloggers like this: