Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

KONSUMPCJA WYHAMOWUJE

Firmy mają się o co martwić, bo do
kłopotów z cenami energii dochodzi jeszcze coraz mniejsza aktywność zakupowa klientów. Bo chociaż konsumpcja cały czas rośnie, to jednak coraz wolniej. Jak podał dzisiaj Główny Urząd Statystyczny sprzedaż detaliczna w cenach stałych we wrześniu wzrosła w ujęciu rocznym o 4,1 proc.

KONSUMPCJA WYHAMOWUJE

To nieco mniejszy wzrost niż prognozował rynek, który szacował wrześniowy odczyt na 4 i pół procent.
W ujęciu miesięcznym sprzedaż spadła natomiast o 2,8 proc. Jak zauważyli ekonomiści ING Banku Śląskiego pomimo tarcz antyinflacyjnych i solidarnościowych konsumpcja spowalnia i gdyby nie 14-emerytura wypłacana we wrześniu, wynik sprzedaży detalicznej mógłby być gorszy.
Jak podał GUS, w poprzednim miesiącu największą dynamiką wzrostu sprzedaży mogli się pochwalić się producenci tekstyliów i obuwia – wzrost o 25 proc. rok do roku. Na drugim biegunie znalazła się natomiast sprzedaż paliw. Spadek o ponad 20 proc. nie powinien jednak dziwić w świetle rekordowych cen oleju napędowego czy węgla.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O decyzji Rady Polityki Pieniężnej i również o kondycji polskiej gospodarki rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z profesorem Henrykiem Wnorowskim, członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak będą się kształtować ceny karnetów narciarskich w tym sezonie rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Piotrem Rzetelskim, wiceprezesem Polskich Stacji Narciarskich...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jakie kłopoty mają armatorzy na Morzu Czerwonym Rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Dominikiem Landą, ekspertem frachtu morskiego, współprowadzącym podcast ETA.fm.

RYNKI

W tym tygodniu sporo ważnych wydarzeń w kalendarzu, m.in. posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, obrady Sejmu z wakacjami kredytowymi i ustawą energetyczną. No i kolejny...

%d