Szef resortu rozwoju i technologii w poniedziałkowej audycji Radia Plus zwrócił uwagę, że należy ograniczyć skupowanie mieszkań nie tylko przez duże podmioty, ale też firmy prywatne, „które hurtowo skupują mieszkania na rynku i ograniczają ofertę dla Polaków”.
Bez względu czy to jest instytucja, czy to jest osoba fizyczna, jeżeli hurtowo skupuje mieszkania, to oznacza to jedno – dla przeciętnej rodziny, która szuka mieszkania, to są wyższe ceny i to jest mniejszy wybór. Dlatego chcemy to ograniczyć.
Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii
Pytany, ile mieszkań oznacza hurt, wskazał, że „7-8 osiem mieszkań to jest dużo”. – 5 plus, to jest rzeczywiście ten poziom, nad którym się powinniśmy zastanowić. Myślę, że od 6. mieszkania moglibyśmy takie reguły wprowadzać – wskazał szef resortu.
CZYTAJ TEŻ: HURTOWA SPRZEDAŻ MIESZKAŃ TO MIT? KTO NAPRAWDĘ KUPUJE MIESZKANIA (ROZMOWA)
Pytany, czy takie rozwiązania są już przygotowywane, odpowiedział: – jest taka propozycja, tylko nie będzie się to opierać o podatek katastralny, tylko będzie ograniczenie w nabyciu, ewentualnie będzie jakiś wyższy podatek przy nabyciu mieszkania kolejnego.
Stwierdził też, że nie będzie to dotyczyło tych mieszkań, które już się posiada.
Kto może najbardziej stracić na przyszłych regulacjach? O tym, na naszej antenie, mówił Tomasz Narkun, ekspert rynku nieruchomości.
CZYTAJ TEZ: RZĄD CHCE OGRANICZYĆ SPRZEDAŻ MIESZKAŃ PODATKIEM (ROZMOWA)
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV