Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

KONIEC Z HANDLEM METODĄ „NA POCZTĘ” (ZOBACZ PROJEKT)

Koniec z handlem w sklepach z pocztą na dostawkę. Do Sejmu trafił firmowany przez posła PiS Janusza Śniadka projekt ustawy, która uszczelnia zakaz niedzielnego handlu.

KONIEC Z HANDLEM METODĄ "NA POCZTĘ" (ZOBACZ PROJEKT)
FOT.: ŻABKA POLSKA

Projekt zakłada, że handel w niedzielę będą mogły prowadzić tylko takie firmy, dla których działalność pocztowa jest przeważająca. Czyli – jak jeszcze przed ukończeniem projektu ustawy tłumaczył w BIZNES24 poseł Śniadek – które z usług pocztowych uzyskują co najmniej połowę przychodów. Drugi warunek – to wpis działalności pocztowej jako przeważającej w prowadzonym przez GUS rejestrze (tzw. PKD).

SZNUREK DO SNOPOWIĄZAŁKI TEŻ KUPISZ
Oprócz szeregu obostrzeń – projekt ustawy zawiera też co jedno rozszerzenie wyjątku od zakazu handlu. Od początku czerwca do końca września w niedzielę i święta działać będa mogły sklepy sprzedające wyłącznie m.in. materiały potrzebne do pracy maszyn rolniczych i narzędzia do naprawy maszyn rolniczych. Obecnie wyjątek obejmuje tylko sklepy z maszynami i częściami rolniczymi. Zapisane w projekcie słowo „wyłącznie” ma zapewne wykluczyć sytuację, w której w dyskontach pojawiłby się nagle sznurek do snopowiązałek (wyjaśnienie dla młodszych widzów – to jeden z mitycznie deficytowych towarów gospodarki centralnie planowanej) i na tej podstawie dyskont, czy supermarket chciałby działać w niedzielę.

MĄŻ / ŻONA / DZIECI ZA LADĄ TYLKO NIEODPŁATNIE
Za ladą w niedzielę nadal będzie mogł stać właściciel sklepu, jeśli prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. O nieodpłatną – podkreślmy – NIEODPŁATNĄ – pomoc taki przedsiębiorca będzie mógł poprosić tylko osobę z najbliższej rodziny. Projekt wymienia tu małżonka, dzieci, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochę albo ojczyma.

Tutaj znajdziesz cały projekt ustawy

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Maksymalna cena gazu została przegłosowana w sejmie.

POLSKA

Zamrożenie cen gazu jest dzisiaj obradowane przez sejm.

POLSKA

Sejm zlikwidował giełdowe obligo na energię.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O nowej, procedowanej przez Sejm i Senat ustawie o regulacji cen energii elektrycznej rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Piotrem Czopkiem, dyrektorem ds. regulacji...

%d bloggers like this: