Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

KONIEC Z HANDLEM METODĄ „NA POCZTĘ” (ZOBACZ PROJEKT)

Koniec z handlem w sklepach z pocztą na dostawkę. Do Sejmu trafił firmowany przez posła PiS Janusza Śniadka projekt ustawy, która uszczelnia zakaz niedzielnego handlu.

KONIEC Z HANDLEM METODĄ "NA POCZTĘ" (ZOBACZ PROJEKT)
FOT.: ŻABKA POLSKA

Projekt zakłada, że handel w niedzielę będą mogły prowadzić tylko takie firmy, dla których działalność pocztowa jest przeważająca. Czyli – jak jeszcze przed ukończeniem projektu ustawy tłumaczył w BIZNES24 poseł Śniadek – które z usług pocztowych uzyskują co najmniej połowę przychodów. Drugi warunek – to wpis działalności pocztowej jako przeważającej w prowadzonym przez GUS rejestrze (tzw. PKD).

SZNUREK DO SNOPOWIĄZAŁKI TEŻ KUPISZ
Oprócz szeregu obostrzeń – projekt ustawy zawiera też co jedno rozszerzenie wyjątku od zakazu handlu. Od początku czerwca do końca września w niedzielę i święta działać będa mogły sklepy sprzedające wyłącznie m.in. materiały potrzebne do pracy maszyn rolniczych i narzędzia do naprawy maszyn rolniczych. Obecnie wyjątek obejmuje tylko sklepy z maszynami i częściami rolniczymi. Zapisane w projekcie słowo „wyłącznie” ma zapewne wykluczyć sytuację, w której w dyskontach pojawiłby się nagle sznurek do snopowiązałek (wyjaśnienie dla młodszych widzów – to jeden z mitycznie deficytowych towarów gospodarki centralnie planowanej) i na tej podstawie dyskont, czy supermarket chciałby działać w niedzielę.

MĄŻ / ŻONA / DZIECI ZA LADĄ TYLKO NIEODPŁATNIE
Za ladą w niedzielę nadal będzie mogł stać właściciel sklepu, jeśli prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. O nieodpłatną – podkreślmy – NIEODPŁATNĄ – pomoc taki przedsiębiorca będzie mógł poprosić tylko osobę z najbliższej rodziny. Projekt wymienia tu małżonka, dzieci, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochę albo ojczyma.

Tutaj znajdziesz cały projekt ustawy

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Dziś Sejm zajmie się rządowym projektem zakładającym wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego węgla do Polski.

BIZNES I POLITYKA

Dziś niedziela bez handlu. Czynne są tylko stacje benzynowe i sklepy, których właściciele (albo najbliższa rodzina) sami staną za kasą.

BIZNES I POLITYKA

Sejm powołał zgłoszonego przez Prawo i Sprawiedliwość Wiesława Janczyka do RPP. W głosowaniu przepadła natomiast zgłoszona przez Koalicję Obywatelską kandydatura Jakuba Borowskiego.

BIZNES I POLITYKA

Projekt lex Hoc idzie do kosza. W Sejmie jest nowy poselski projekt przepisów o testowaniu pracowników na COVID-19. Zakłada m.in. możliwość bezpłatnego testowania się...

%d bloggers like this: