Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

HANDEL METODĄ „NA POCZTĘ” PRAWDOPODOBNIE TYLKO DO KOŃCA WRZEŚNIA

W ciągu dwóch miesięcy uchwalona powinna zostać ustawa uszczelniająca zakaz handlu w niedzielę – powiedział w BIZNES24 Janusz Śniadek. Były przewodniczący Solidarności, obecnie poseł PiS jest autorem projektu, który uniemożliwi sieciom sklepów otwieranie swoich placówek pod pozorem prowadzenia działalności pocztowej.

Projekt zakłada, że handel w niedzielę będą mogły prowadzić tylko takie firmy, dla których działalność pocztowa jest przeważająca. Czyli te, które z usług pocztowych uzyskują co najmniej połowę przychodów. Drugi warunek – to wpis działalności pocztowej jako przeważającej w prowadzonym przez GUS rejestrze (tzw. PKD).

SZNUREK DO SNOPOWIĄZAŁKI TEŻ KUPISZ
Oprócz szeregu obostrzeń – projekt ustawy zawiera też co jedno rozszerzenie wyjątku od zakazu handlu. Od początku czerwca do końca września w niedzielę i święta działać będa mogły sklepy sprzedające wyłącznie m.in. materiały potrzebne do pracy maszyn rolniczych i narzędzia do naprawy maszyn rolniczych. Obecnie wyjątek obejmuje tylko sklepy z maszynami i częściami rolniczymi. Zapisane w projekcie słowo „wyłącznie” ma zapewne wykluczyć sytuację, w której w dyskontach pojawiłby się nagle sznurek do snopowiązałek (wyjaśnienie dla młodszych widzów – to jeden z mitycznie deficytowych towarów gospodarki centralnie planowanej) i na tej podstawie dyskont, czy supermarket chciałby działać w niedzielę.

MĄŻ / ŻONA / DZIECI ZA LADĄ TYLKO NIEODPŁATNIE
Za ladą w niedzielę nadal będzie mogł stać właściciel sklepu, jeśli prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. O nieodpłatną – podkreślmy – NIEODPŁATNĄ – pomoc taki przedsiębiorca będzie mógł poprosić tylko osobę z najbliższej rodziny. Projekt wymienia tu małżonka, dzieci, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochę albo ojczyma.

Tutaj znajdziesz cały projekt ustawy

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Ustawa o pomocy kredytobiorcom - czyli tzw. wakacje kredytowe - przeszła przez sejm. Posłowie poparli przepisy zakładające pomoc osobom, które spłacają kredyty hipoteczne zaciągnięte...

POLSKA

Dziś Sejm zajmie się rządowym projektem zakładającym wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego węgla do Polski.

BIZNES I POLITYKA

Dziś niedziela bez handlu. Czynne są tylko stacje benzynowe i sklepy, których właściciele (albo najbliższa rodzina) sami staną za kasą.

BIZNES I POLITYKA

Sejm powołał zgłoszonego przez Prawo i Sprawiedliwość Wiesława Janczyka do RPP. W głosowaniu przepadła natomiast zgłoszona przez Koalicję Obywatelską kandydatura Jakuba Borowskiego.

%d bloggers like this: