Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

HANDEL METODĄ “NA POCZTĘ” PRAWDOPODOBNIE TYLKO DO KOŃCA WRZEŚNIA

W ciągu dwóch miesięcy uchwalona powinna zostać ustawa uszczelniająca zakaz handlu w niedzielę – powiedział w BIZNES24 Janusz Śniadek. Były przewodniczący Solidarności, obecnie poseł PiS jest autorem projektu, który uniemożliwi sieciom sklepów otwieranie swoich placówek pod pozorem prowadzenia działalności pocztowej.

Projekt zakłada, że handel w niedzielę będą mogły prowadzić tylko takie firmy, dla których działalność pocztowa jest przeważająca. Czyli te, które z usług pocztowych uzyskują co najmniej połowę przychodów. Drugi warunek – to wpis działalności pocztowej jako przeważającej w prowadzonym przez GUS rejestrze (tzw. PKD).

SZNUREK DO SNOPOWIĄZAŁKI TEŻ KUPISZ
Oprócz szeregu obostrzeń – projekt ustawy zawiera też co jedno rozszerzenie wyjątku od zakazu handlu. Od początku czerwca do końca września w niedzielę i święta działać będa mogły sklepy sprzedające wyłącznie m.in. materiały potrzebne do pracy maszyn rolniczych i narzędzia do naprawy maszyn rolniczych. Obecnie wyjątek obejmuje tylko sklepy z maszynami i częściami rolniczymi. Zapisane w projekcie słowo “wyłącznie” ma zapewne wykluczyć sytuację, w której w dyskontach pojawiłby się nagle sznurek do snopowiązałek (wyjaśnienie dla młodszych widzów – to jeden z mitycznie deficytowych towarów gospodarki centralnie planowanej) i na tej podstawie dyskont, czy supermarket chciałby działać w niedzielę.

MĄŻ / ŻONA / DZIECI ZA LADĄ TYLKO NIEODPŁATNIE
Za ladą w niedzielę nadal będzie mogł stać właściciel sklepu, jeśli prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. O nieodpłatną – podkreślmy – NIEODPŁATNĄ – pomoc taki przedsiębiorca będzie mógł poprosić tylko osobę z najbliższej rodziny. Projekt wymienia tu małżonka, dzieci, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochę albo ojczyma.

Tutaj znajdziesz cały projekt ustawy

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wydarzeniach w Sejmie dotyczących głosowania nad wotum zaufania dla rządu rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z doktorem Mateuszem Zarembą, politologiem z Uniwersytetu SWPS.

INNE

Rozpoczęło się inauguracyjne posiedzenie Sejmu X kadencji. Elektów czeka zaprzysiężenie oraz wybór prezydium Izby. Spośród 460 posłów, 117 zadebiutuje w ławach sejmowych, 27 wróci...

RYNKI

W tym tygodniu prawdziwy wysyp raportów, które mogą ukształtować nastroje wśród inwestorów. To przed nami, ale zaczniemy politycznie. Dziś o 14:00 poznamy wynik salda...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O proponowanych zmianach w ustawie dotyczącej Bezpiecznego Kredytu 2% rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Krzysztofem Bontalem, prezesem Proferto.

%d