MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES4: Naszym gościem jest Katarzyna Szwarc z Ministerstwa Finansów, pełnomocniczka do spraw realizacji strategii rozwoju rynku kapitałowego. Dzień dobry.
KATARZYNA SZWARC, MINISTERSTWO FINANASÓW: Dzień dobry Panie redaktorze i dzień dobry Państwu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Której sprawozdanie z trzyletniej działalności jest dziś publikowane. Nie trzyletniej działalności pani pełnomocniczki, ale dwuletniej, bo wcześniej jeszcze był kto inny na tym urzędzie. Jak rozumiem, Ministerstwo Finansów na razie jeszcze nie wie, jaka będzie przyszłość tego urzędu, więc nie przedłuża funkcjonowania tego urzędu?
KS: Dzisiaj faktycznie składam ministrowi finansów sprawozdanie z kilkuletniej działalności pełnomocnika. Podsumowujemy po kilku latach strategię rozwoju rynku kapitałowego, która była zresztą zakreślona do końca bieżącego roku – do końca roku 2023. Ponadto można powiedzieć, że możemy być dumni z tego, co udało się osiągnąć. Strategia była rozpisana na 90 bardzo szczegółowych wyzwań, działań, z których prawie wszystkie udało się zrealizować.
MD: A czego się nie udało zrealizować?
KS: Powiedziałam, że możemy być dumni z tego, co udało się osiągnąć, bo faktycznie jest dosłownie kilka kwestii, które zostały odłożone. Większość z nich nie ma znaczenia fundamentalnego dla rynku, dla inwestorów, dla emitentów i jego uczestników, powiedziałabym.
Oczywiście jest kilka rzeczy, które rekomenduję ministrowi finansów, jako kwestie, które należałoby kontynuować. Jednak nie jest tak, że nie podjęliśmy wyzwania w tych obszarach o znaczeniu bardzo istotnym dla rynku.
MD: Ale wie Pani, no w opinii inwestorów są jednak troszkę inne. To znaczy oni pytają cały czas, co z podatkiem Belki, który miał być zmieniany, co z tymi alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi? No, tutaj taki duży problem wywołała nowelizacja ustawy na naszym rynku kapitałowym. Więc oni mogą oceniać ją negatywnie.
KS: Ja się z tym zgadzam. Odnosząc się do kwestii alternatywnych spółek inwestycyjnych myślę, że pozostaje powiedzieć, że intencją ustawy i przepisów oczywiście nie był delisting tych spółek, ani ich zawieszenie.
Z punktu widzenia wykładni celowościowej taka interpretacja byłaby powiedziałabym, absurdalna. Jest ogromna wartość w tym, że spółki te funkcjonują w reżimie transparentności publicznej. Decyzja była autonomiczną decyzją giełdy. W tej sytuacji nie widzę innego wyjścia jak szybka nowelizacja przepisów.
MD: A podatek Belki? To już jest sprawa, która w zasadzie nie może być kontynuowana przez obecne Ministerstwo Finansów, ponieważ kierownictwo tego ministerstwa się wkrótce zmieni. Ale czy możliwe są zmiany? Albo inaczej: Jakie Pani zdaniem zmiany powinny być wprowadzone, jeżeli chodzi o podatek Belki? Już tak odchodząc ze stanowiska…
KS: Ja powiem tak: Spółki, które dzisiaj decydują się na debiut na warszawskiej giełdzie, mają już do dyspozycji ulgę – ulgę na IPO. Mają dedykowany im, wyspecjalizowany urząd skarbowy dla tak zwanych kluczowych podmiotów.
Inwestorzy długoterminowi, którzy zainwestują na IPO w akcje tych spółek, będą zwolnieni w całości z podatku Belki przy sprzedaży tych akcji. Wprowadziliśmy także bardzo oczekiwaną przez rynek kompensację zysków i strat z różnych źródeł w kontekście podatku Belki. A zatem nie można powiedzieć, że nic się tu nie wydarzyło. Trzeba powiedzieć uczciwie, że jest tylko jeden obszar związany z podatkiem od zysków kapitałowych, który jeszcze czeka na realizację. Jest to obniżenie podatku dla dywidend, dla długoterminowych inwestorów. Aczkolwiek można też przyznać, że ta ulga, zwolnienie z podatku dla długoterminowych inwestorów giełdowych nie była przewidziana w strategii. Także tutaj ona została zrobiona ponad to, co było określone w planie. Tym niemniej to nie jest tak, że realizacja działań jest równa realizacji celów.
Przed polskim rynkiem kapitałowym wciąż ogromne wyzwania. Jednym z nich (i to podnoszę w sprawozdaniu pełnomocnika), jest kwestia tej nierównowagi podatkowej pomiędzy inwestycjami na giełdzie, gdzie ten podatek wynosi 19% i inwestycjami na rynku nieruchomości. Ryczałt od najmu to jest dzisiaj 8,5%. Ta nierównowaga jest oczywista i myślę, że jest to kwestia, która w istotny sposób jest istotną barierą dla rozwoju rynku kapitałowego w Polsce i powinniśmy jak najszybciej wrócić do dyskusji na temat tego, w jaki sposób ta nierównowaga może zostać usunięta.
MD: Ja nie mogę się powstrzymać, a Pani uchronić przed pytaniem o to, że skoro strategia została wdrożona, strategia na rzecz rozwoju rynku kapitałowego, to, kiedy ten rozwój? Kiedy efekty jej zobaczymy?
KS: Na efekty myślę trzeba będzie jeszcze poczekać. Wspomniałam o tym, że strategia to było kilkadziesiąt działań, które z pewnością będą miały pozytywny wpływ na rozwój polskiego rynku kapitałowego. Ale to nie zdarzy się z dnia na dzień.
Myślę, że takim najważniejszym wnioskiem z ostatnich kilku lat pracy i ogromnej mobilizacji na całym polskim rynku, wśród jego uczestników i instytucji jest to, że nie ma drogi na skróty. Najważniejsze są systemowe zmiany. Takie, które faktycznie w sposób automatyczny działają, zamieniając nasze oszczędności na inwestycje takie, jak Pracownicze Plany Kapitałowe.
Absolutnie kluczowa jest kwestia podatkowa, o której wspomniałam. Absolutnie kluczowa jest kwestia egzekucji prawa. Tutaj w ramach strategii, we współpracy z naszymi partnerami w administracji publicznej przygotowaliśmy, po pierwsze rozszerzenie programu Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury o kwestie związane z rynkiem kapitałowym. Przygotowaliśmy projekt. (…)
MD: Trzymamy kciuki za rozwój rynku kapitałowego, który się zmieni bardzo w tym roku. Katarzyna Szwarc z Ministerstwa Finansów była naszym gościem. Bardzo dziękuję za rozmowę.
KS: Bardzo dziękuję.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV