Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

KONIEC PRZERZUCANIA RYZYKA NA KLIENTÓW BANKÓW? BNP PARIBAS REZYGNUJE Z KREDYTÓW O ZMIENNEJ STOPIE

Czy to początek końca przerzucania ryzyka na klientów banków? BNP Paribas jest drugim bankiem w Polsce, który przestaje sprzedawać kredyty o zmiennej stopie procentowej.

BNP PARIBAS POLSKA

Bank BNP Paribas poinformował we wtorek, że od najbliższej soboty, 14 stycznia, zawiesi udzielanie kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem opartym o WIBOR. W ofercie banku pozostaną kredyty hipoteczne z oprocentowaniem okresowo stałym – poinformował bank w komunikacie prasowym.

CZYTAJ TEŻ: DLACZEGO WIRON JEST LEPSZY, NIŻ WIBOR? BO BANKI NIE LUBIĄ PŁACIĆ (ROZMOWA)

Bank zastrzega, że zawieszenie sprzedaży kredytów opartych o zmienną stopę jest czasowe i wiąże je przygotowaniami do realizacji zaleceń Komisji Nadzoru Finansowego dotyczących procesu zastępowania wskaźnika referencyjnego WIBOR nowym wskaźnikiem WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight).

Zgodnie z opublikowaną przez Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej tzw. mapą drogową wdrażania WIRON – nowa stawka jeszcze w tym roku może zostać zaimplementowana do transakcji między bankami, oraz z dużymi firmami. Od przyszłego roku będzie mogła trafić do kredytów udzielanych indywidualnym kredytobiorcom. Oznaczałoby to, że w 2023 roku kredyty hipoteczne oparte o zmienną stopę już do oferty BNP Paribas nie wrócą.

CZYTAJ TEŻ: HIPOTEKI BEZ WIBORU DOPIERO OD 2024

Wcześniej o zawieszeniu sprzedaży kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem informował ING Bank Śląski. W przypadku ING padła data połowy 2023 roku jako termin powrotu do kredytów ze zmienną stopą. O tyle zaskakująca, że nie będzie jeszcze wówczas można oferować kredytów WIRON-owych klientom indywidualnym.

Co to jest WIRON

WIRON to nazwa nowej stawki referencyjnej, o którą bankom będzie wolno m.in. opierać oprocentowanie kredytów. Nazwa jest skrótowcem pochodzącym od pełnej angielskiej nazwy Warsaw Interest Rate Over Night – czyli warszawska nocna stopa odsetek. WIRON oblicza i udostępnia bankom (oraz klientom) należąca do GPW SA spółka GPW Benchmark. Oblicza na podstawie średniej stawki po której banki przyjmują od klientów depozyty na jedną noc (tzw. over night). GPW Benchmark codziennie oblicza i publikuje tutaj wartość WIRONu.

Czym WIBOR różni się od WIRONu

WIBORWIRON
oparty o zakłady dotyczące przyszłości (kontrakty FRA)oparty o transakcje zawarte w przeszłości (lokaty over night)
oparty o kontrakty zawierane między bankamioparty o transakcje zawarte między bankami, oraz między bankiem a przedsiębiorstwami
oparty o stawkę, która dla banku jest przychodemoparty o stawkę, która dla banku jest kosztem

Kiedy koniec hipotek na zmienną stopę

Polscy kredytobiorcy hipoteczni przyzwyczaili się do sytuacji, w której oprocentowanie ich kredytu hipotecznego się dynamicznie zmienia – choć nie jest to przyzwyczajenie, którego mieszkańcy innych państw chcieliby nam pozazdrościć. Oferując kredyt o zmiennej stopie bank – profesjonalny podmiot zatrudniający wysoko kwalifikowanych ekonomistów i traderów stopy procentowej – przerzuca na kredytobiorcę – czyli osobę która statystycznie ma bardzo niskie kwalifikacje w przewidywaniu rozwoju gospodarki, a jeszcze niższe w przewidywaniu zmiany stóp procentowych na rynku międzybankowym – niemal całe ryzyko związane ze zmianą stóp w przyszłości.

Z tego powodu na wielu rozwiniętych rynkach hipotecznych stosowanie zmiennej stopy nie jest możliwe. Nadzór bankowy może bowiem uznać, że to bank – jako profesjonalista – ma za zadanie zarządzać ryzykiem, a nie obarczać nim klienta.

W Polsce proces uwalniania kredytobiorców od ryzyk którymi nie mają kompetencji zarządzać się toczy – ale bardzo powoli. Jego pierwszym aktem była seria wyroków sądowych, po których mBank zlikwidował swój portfel kredytów, których oprocentowanie nie było uzależnione od żadnego zewnętrznego czynnika – ale wyłącznie od decyzji zarządu banku.

Kolejną fazą była zarządzona przez Komisję Nadzoru Finansowego likwidacja możliwości udzielania kredytów hipotecznych w walucie innej, niż waluta dochodów kredytobiorcy.

Ostatnią fazą będzie odejście od kredytów hipotecznych o zmiennej stopie procentowej.


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

KONIEC PRZERZUCANIA RYZYKA NA KLIENTÓW BANKÓW? BNP PARIBAS REZYGNUJE Z KREDYTÓW O ZMIENNEJ STOPIE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O załamaniu na rynku kredytów hipotecznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK.

KREDYTY

BIK potwierdza zapaść na rynku kredytów.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy nastąpi przedłużenie wakacji kredytowych i jaki to może mieć konsekwencje rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Tadeuszem Białkiem, wiceprezesem ZPP.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O kolejnym zwrocie w sprawie pozwów „wiborowych” rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Sebastianem Frejowskim z kancelarii Frejowski i Wspólnicy.

%d bloggers like this: