Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

KONIEC PODWYŻEK STÓP JUŻ BLISKI? ALE NA NIŻSZE RATY TRZEBA BĘDZIE POCZEKAĆ CO NAJMNIEJ PÓŁTORA ROKU

Prezes NBP daje nadzieję na koniec wzrostu rat kredytowych.

Adam Glapiński, prezes NBP
Adam Glapiński, prezes NBP

Adam Glapiński – dzień po decyzji Rady Polityki Pieniężnej po raz 9-ty z rzędu podnoszącej stopy procentowe – zasygnalizował, że to, co ekonomiści nazywają cyklem zacieśniania polityki monetarnej jest bliżej końca, niż początku. Zdaniem Adama Glapińskiego latem inflacja w Polsce się ustabilizuje, po czym powoli zacznie spadać.

Kiedy stopy zaczną spadać?

Ale stopy procentowe – i wysokość rat kredytów – na najwyższym od 14 lat poziomie będą się utrzymywać jeszcze przez jakieś półtora roku. Zdaniem prezesa Glapińskiego szanse na obniżki stóp pojawią się dopiero w ostatnim kwartale 2023 roku.

Jak oblicza Paweł Majtkowski, analityk eToro, dotychczasowy cykl podwyżek stóp procentowych spowodował, że raty kredytów hipotecznych wzrosły już w porównaniu z wczesną jesienią ubiegłego roku o ponad 100 procent. Przed podwyżkami średnia rata kredytu w wysokości 100 tys. zł zaciągniętego na 30 lat wynosiła około 400 zł miesięcznie. Dziś to już 850 złotych. Dla kredytu o wartości 300 tys. zł oznacza to wzrost z 1 200 zł miesięcznie do 2 550 zł. W przypadku kredytu o wartości 800 tys. zł – rata urosła z 3 200 zł do 6 800 zł miesięcznie. Nie wszyscy zdążyli tę zmianę już odczuć tylko dlatego, że banki zmianę wskaźnika WIBOR aktualizują okresowo – mogą to robić nawet co sześć miesięcy. Niestety wydłużony cykl uwzględniania zmiany WIBORu w ratach działa w obie strony. Kiedy NBP zacznie obniżać stopy i bazowa stawka (którą prawdopodobnie nie będzie już WIBOR, ale nowy wskaźnik publikowany przez GPW Benchmark) zacznie spadać – ci kredytobiorcy, którzy dziś korzystają na opóźnieniu – dłużej będą płacić raty oparte o wyższy wskaźnik stopy bazowej.

Sejm uchwalił wakacje kredytowe. Wejdą w życie od lipca.

Sejm w czwartek uchwalił ustawę, która m.in. wprowadza wakacje kredytowe oraz wydłuża działanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października.

Posłowie w trakcie głosowania odrzucili natomiast poprawki opozycji, zmierzające do m.in. do likwidacji podatku od zysków z lokat i inwestycji kapitałowych, czyli tzw. podatku Belki, do wprowadzenia alternatywnego do zaproponowanych przez rząd sposobu korzystania z wakacji kredytowych i do ustawowej redukcji marż bankowych.

CZYTAJ TEŻ: WE FRANCJI NIECAŁE 6 PROCENT, W ESTONII POWYŻEJ 20. DLACZEGO INFLACJA W STREFIE EURO JEST TAK NIERÓWNA?

Przepisy roboczo nazywane wakacjami kredytowymi zakładają możliwość przerwania bieżących spłat rat kredytowych przez dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku, a w przyszłym roku przez 1 miesiąc w każdym kwartale. W miesiącach, w których kredytobiorca skorzysta z wakacji kredytowych i wstrzyma się ze spłatą kredytu, bank nie będzie naliczał odsetek z tytułu spłaty kredytu. Wakacje nie będą natomiast dotyczyć składek od polis ubezpieczeniowych, które często towarzyszą umowom kredytowym.
Warto też pamiętać, że decyzja o skorzystaniu z wakacji kredytowych będzie oznaczać wydłużenie okresu spłaty kredytu o miesiące, w których kredytobiorca przestał spłacać zadłużenie.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FINANSE OSOBISTE

KNF broni WIBORu. Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego tezy o manipulowaniu wskaźnikiem, od którego bezpośrednio zależy wysokość większości złotowych kredytów w Polsce - jest nieuzasadniona.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym dlaczego w Polsce nie są przyjęte kredyty mieszkaniowe o stałej stopie oprocentowania rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Arkadiuszem Torzciołkiem, strategiem rynków...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym dlaczego WIRON jest lepszy od WIBOR-u i czy na pewno, rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z profesorem Marianem Nogą z WSB we...

POLSKA

Być może sądy zdecydują, czy WIBOR to ustawka?

%d bloggers like this: