Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

KONIEC PODWYŻEK EBC? KIEDY SPADNIE INFLACJA BAZOWA? (ROZMOWA)

O stopach procentowych banków europejskich rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Mateuszem Urbanem z Oxford Economics.

KONIEC PODWYŻEK EBC? KIEDY SPADNIE INFLACJA BAZOWA? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Europejski Bank Centralny podniósł stopę podstawową o 25 punktów bazowych. Dziś o godzinie 8:30 Szwajcaria podaje dane o inflacji konsumenckiej. Z nami jest Mateusz Urban, Oxford Economics. Dzień dobry.

MATEUSZ URBAN, OXFORD ECONOMICS: Dzień dobry. Witam serdecznie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Mateuszu, kiedy zakończą się podwyżki w Europejskim Banku Centralnym, Waszym zdaniem?

MU: Naszym zdaniem niedługo. I to nie długo zdefiniuję jako lipiec. Choć ta ostatnia podwyżka, bo jeżeli mówimy o lipcu, to zakładamy, że będą jeszcze dwie o 25 punktów bazowych podwyżki jest coraz mniej pewne i będzie zależało od tego, jakie dane będą spływać do europejskiej gospodarki, jeśli chodzi przede wszystkim o inflację bazową i to, co się dzieje na rynku kredytów konsumenckich, mieszkaniowych i inwestycyjnych.

MD: No właśnie, co się dzieje z inflacją bazową? Bo co prawda prezes naszego polskiego Narodowego Banku Polskiego mówił o tym, żeby nie przesadzać ze straszeniem inflacją bazową, ale jednak to jest ten element inflacji, który przeraża nas o tyle, że spadać nie chce, przynajmniej w Polsce. Więc jaka jest Wasza ocena tego, co się dzieje w tej składowej wzrostu cen?

MU: Jest coraz większy może nie tyle strach, co obawa, że inflacja bazowa pozostanie, jak ekonomiści mówią – lepka. Ona w tym momencie w strefie euro utrzymuje się mniej więcej na poziomie 5,6-5,7 procent. To jest poziom nieakceptowany przez przez Radę Europejskiego Banku Centralnego. Dlatego wciąż te podwyżki, pomimo dużego spadku nowych kredytów, zaostrzenia warunków ich udzielania i też nie ma się co oszukiwać, niezbyt różowej sytuacji w gospodarce strefy euro powodują, że Europejski Bank Centralny kontynuuje zacieśnianie polityki pieniężnej.

Póki co ich prognozy mówią o spadku inflacji. Ale dość wolnym jak na standardy europejskie, przez co to ryzyko utrzymania się inflacji powyżej 2%, powiedzmy w przedziale 2,5-3% jest dość duże, ponieważ inercja inflacyjna, czyli zdolność wciąż firm do przerzucania kosztów, utrzymywania ich marż na zbliżonym poziomie jest wciąż duża. A płace w europejskich gospodarkach, zwłaszcza te negocjowane urosną o około 5 procent w tym roku i ten wzrost będzie dość duży, również w przyszłym.

MD: Czekamy dziś także na dane o inflacji konsumenckiej w Szwajcarii. Ona może wpłynąć na decyzje Banku Szwajcarii co do stóp procentowych. Te podejmowane są trochę rzadziej niż w innych państwach europejskich, między innymi w Polsce czy w całej strefie euro. Spodziewacie się podwyżek w Szwajcarii?

KONIEC PODWYŻEK EBC? KIEDY SPADNIE INFLACJA BAZOWA? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MU: Spodziewamy się jeszcze jednej podwyżki – 25 punktów bazowych, jeśli chodzi o Szwajcarię ale tam sytuacja inflacyjna jest zgoła lepsza niż chociażby w strefie euro, nie mówiąc już o naszym regionie.

MD: Ostatnie dane za marzec pokazywały w Szwajcarii 2,9 procent inflacji konsumenckiej. Teraz prognozowane są 2,8. Z tych największych graczy, jeżeli chodzi o nasze kredyty i o światową gospodarkę jeszcze Stany Zjednoczone, one podniosły w środę o 25 punktów bazowych swoją stopę podstawową. Wczoraj dostaliśmy pierwsze dane z rynku zatrudnienia. Badacie ten region na pewno, powiedz proszę jakie macie oczekiwania względem amerykańskiej gospodarki, szczególnie jeżeli chodzi o rynek pracy i o ewentualny wpływ na decyzje co do stóp?

MU: Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone to wciąż spodziewamy się recesji, nie recesji w pełnym tego słowa znaczeniu, czyli nie pełnoskalowego kryzysu, ale jednak spadku PKB dwa kwartały z rzędu pod koniec tego roku, czyli w czwartym kwartale i w pierwszym kwartale roku kolejnego. Ponieważ ten szok, przede wszystkim szok monetarny, zacieśnienie do tej pory przefiltrowuje się jeszcze przez gospodarkę. Zwykle największy wpływ ma około półtora roku po danych podwyżkach, czyli to mniej więcej wtedy, kiedy spodziewamy się tej recesji, ponieważ dane do tej pory wskazują na to, że ona jeszcze nie nadeszła. Chociażby przez to, że rynek pracy utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie.

MD: Bardzo dziękuję. Mateusz Urban, Oxford Economics. Dziękuję za ten przegląd makroekonomii.

KONIEC PODWYŻEK EBC? KIEDY SPADNIE INFLACJA BAZOWA? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

SUROWCE

OPEC+ zgodził się na pogłębienie cięć produkcji po spadku cen ropy naftowej i prognozach ponownej nadwyżki w przyszłym roku.

FIRMA

Wczorajsze tąpnięcie kursu akcji Orlenu wzbudziło dużo emocji nie tylko u giełdowych inwestorów ale także u polityków. Sprawą zainteresowała się też Komisja Nadzoru Finansowego.

HANDEL

W tym roku w wigilię nie kupisz karpia, ani prezentów na ostatnią chwilę. Senat przyjął dzisiaj bez poprawek nowelę Polski 2050, zgodnie z którą,...

USA

Amerykański Departament Pracy podał najnowsze dane o sytuacji na rynku pracy. Informacje na temat nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych są nieco lepsze o...

%d bloggers like this: