Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

KONIEC GETIN NOBLE BANKU

Koniec Getin Noble Banku. Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację.

INFOLINIA DLA KLIENTÓW GETIN BANKU
źródło: BIZNES24

Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację.

Decyzja BFG oznacza koniec ostatniego banku prywatnego w Polsce, założonego w 1990 roku jako Górnośląski Bank Gospodarczy. W 2004 r. Leszek Czarnecki kupił licencję upadłego GBG i zmienił nazwę na Getin Bank, a w 2012 połączył go z Noble Bankiem.

Na początku 2021 roku przymusowej restrukturyzacji poddany został inny bank Czarneckiego, o nazwie Idea, którego aktywa zostały podzielone między BFG i Pekao SA. Wracając jednak do Getin Noble Banku, to jego restrukturyzację wszczęto ze względu na bardzo złą sytuację kapitałową. Od 2016 r. bank notował nieprzerwanie straty roczne, a 29 kwietnia bieżącego roku poinformował o wystąpieniu przesłanki zagrożenia upadłością.

Restrukturyzacja umożliwi uratowanie depozytów klientów, środków o łącznej wartości niemal 40 mld złotych. W tym 3 i pół miliarda na rachunkach przekraczających 100 tysięcy euro, do której to kwoty gwarantowane są przez BFG depozyty w przypadku upadłości banku. Kapitały własne banku są ujemne, szacowane przez Deloitte na minus trzy i pół miliarda złotych.

Pracami nowego banku kierować będzie Adam Marciniak, który wczoraj pożegnał się z CCC, ale wcześniej przez wiele lat związany był z PKO BP. Administratorem GNB został Paweł Małolepszy.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O Tym że ceny mieszkań zaczęły spadać i o tym, że zdolność kredytowa Polaków jest fatalna rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Antonem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O aneksach do umów kredytowych które dostają klienci banków rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Remigiuszem Stankiem, radcą prawnym w Stanek Legal Kancelaria Prawnicza.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że Sieć Badawcza Łukasiewicz zamierza zatrudnić przynajmniej 2000 nowych pracowników rozmawiał Radek Wróblewski z BIZNES24 z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz.

POLSKA

Ustawa o zamrożeniu cen gazu ma kosztować budżet państwa 30 miliardów złotych.

%d bloggers like this: