Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UKRAINA

KONIEC EMBARGA NA UKRAIŃSKIE ZBOŻE

KONIEC EMBARGA NA UKRAIŃSKIE ZBOŻE
Aerial top view of big cargo ship bulk carrier is loaded with grain of wheat in port at sunset

Koniec embarga na ukraińskie zboże. Komisja Europejska nie zgodziła się na przedłużenie. Jak powiedział BIZNES24 Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi jeszcze w piątek zostanie opublikowane rozporządzenie, w którym Polska przedłuży embargo.

Embargo do pięciu przyfrontowych krajów, czyli Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii zostanie zniesione w piątek o północy.
Zdaniem komisji zniknęły zakłócenia na rynkach rolnych w pięciu państwach członkowskich graniczących z Ukrainą.

Do 16 września Kijów zobowiązał się na wprowadzenie skutecznych środków kontroli eksportu czterech grup towarów, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiadujących państwach członkowskich.
Poza tym Ukraina zgodziła się na wprowadzenie w ciągu 30 dni wszelkich środków prawnych aby uniknąć gwałtownego wzrostu niekontrolowanego eksportu zboża do przyfrontowej piątki.

Komisja razem ze stroną ukraińską ma monitorować sytuację na rynku zboża.

Na decyzję komisji zareagował już polski rząd. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska wbrew decyzji Brukseli przedłuży embargo na ukraińskie zboże.

Zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja. Początkowo obowiązywał do 5 czerwca, a następnie został przedłużony do 15 września.

KONIEC EMBARGA NA UKRAIŃSKIE ZBOŻE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Zamiast spodziewanego niewielkiego zysku PKP cargo zaraportowało, że w trzecim kwartale poniosło 8 mln zł straty. Jeden z członków zarządu spółki odmówił podpisania się...

FIRMA

Po zakończeniu dzisiejszej sesji, swoimi wynikami podzielił się obuwniczy gigant z Polkowic.

UNIA EUROPEJSKA

Komisja Europejska uważa, że blokowanie przez polskich transportowców polsko-ukraińskiej granicy jest nie do zaakceptowania i grozi Polsce postawieniem przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

KREDYTY

Już 8 stycznia Bank gospodarstwa Krajowego może ogłosić koniec środków na program bezpieczny kredyt na 2%. Jak ocenia prezes PKO Banku Hipotecznego Katarzyna Kurkowska-Szczechowicz-...

%d bloggers like this: