Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

KONFERENCJA FED NA ŻYWO W BIZNES24. TO JUŻ DZIŚ O 20:30

Powiązane artykuły:

Konferencja Fed i EBC po polsku – tylko w BIZNES24

Najważniejsze dla inwestorów giełdowych na całym świecie słowa padną dziś po 20:30. Szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell w czasie konferencji prasowej po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku będzie próbował ustawić oczekiwania inwestorów dotyczących kolejnych ruchów rezerwy federalnej. Obecnie te oczekiwania to cztery podwyżki stóp procentowych w USA w tym roku – a pierwsza już w marcu.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA W USA NAJWYŻSZA OD REAGANA

Członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (w skrócie FOMC), czyli odpowiednika polskiej Rady Polityki Pieniężnej w banku centralnym USA – od wtorku rozmawiają o tym jak wyglądać ma w najbliższym czasie cena dolara w USA (rozumiana jako koszt pożyczania pieniędzy w tej walucie).

Rynek w tej chwili powszechnie spodziewa się zapowiedzi podwyżki stóp już w marcu – czyli w czasie kolejnego posiedzenia FOMC (w lutym spotkanie w tym roku nie jest zaplanowane). Ostatnie decyzje FOMC – czyli listopadowy start zmniejszania programu skupu aktywów, a następnie mocne jego przyspieszenie – pokazują, że Fed serio traktuje inflację, której Powell nie nazywa już przejściową. Jeśli coś może powstrzymać Rezerwę Federalną przed podniesieniem kosztu pieniądza to obawy o rynek pracy. Ale USA wydają się mieć za sobą szczyt zakażeń omikronem, więc w marcu FOMC będzie miał już sporo informacji o tym jak na tę nową falę zakażeń zareagowała amerykanska gospodarka.

Konferencja Fed dziś o 20:30 po polsku tylko w BIZNES24. Nie masz dostępu do BIZNES24? Kup streaming na biznes24.tv

Powell znany jest ze swojego charakterystycznego – bardzo cierpliwego i wyrozumiałym stylu, oraz niezwykłej elegancji z jaką rozmawia z uczestnikami konferencji. Ale szarmanckiego stylu Powella nie należy mylić z uległością. Powell bardzo wyraźnie oddziela to, co szef banku centralnego USA może powiedzieć o przyszłej polityce monetarnej od tego, o czym spekulować mu nie wolno.

ARCUS LINK

Konferencja EBC tydzień po konferencji Fed

Tydzień później swoją decyzję dotyczącą stóp podejmowała będzie Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Decyzję – oraz jej uzasadnienie – poznamy w czwartek, 3 lutego. W przypadku strefy euro, w której inflacja sięgnęła w grudniu rekordowe dla tego bloku 5% – podwyżka stóp jest spodziewana najwcześniej w III kwartale tego roku.

CZYTAJ TEŻ: NIEMCY W ROK OD DEFLACJI DO 6% INFLACJI. NAJSZYBSZY WZROST OD II WOJNY ŚWIATOWEJ

Rada Prezesów EBC ma do rozgryzienia ważny problem – czy to ona, czy też może Szwajcarski Bank Centralny panuje obecnie nad euro? Rynek spekuluje, że SNB w pod koniec listopada wrócił do interwencji na rynku walutowym – po tym, jak frank znacząco umocnił się do euro. Interwencje SNB – jeśli rzeczywiście mają miejsce, bo bank ani ich nie potwierdza, ani im nie zaprzecza – zahamowały umocnienie franka wobec euro.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

KONFERENCJA FED NA ŻYWO W BIZNES24. TO JUŻ DZIŚ O 20:30

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV


Osłabianie franka wobec euro zdaniem analityków spowodowało, że para EUR/USD ustabilizowała się na niskim poziomie. I tę stabilizację ekonomiści obarczają winą za gigantyczny – 26-procentowy grudniowy (w ujęciu rok do roku) wzrost cen energii w strefie euro. Zarówno ropa, jak i gaz na rynku światowym kwotowane są w dolarach.

Zatem słabe euro do dolara oznacza wyższe ceny paliw wewnątrz strefy euro. Jeśli euro pozostanie tak słabe jak obecnie – może to skłonić EBC do wcześniejszych, niż do niedawna sądzono, podwyżek. Odpowiedzi na pytanie o ten m.in. problem ekonomiści i inwestorzy będą szukać w słowach Christine Lagarde, prezeski Europejskiego Banku Centralnego.

CENA PIENIĄDZA W STREFIE EURO BEZ ZMIAN. KONFERENCJA CHRISTINE LAGARDE, PREZES EBC
KONFERENCJA ZARZĄDU EBC

Lagarde w rozmowie z dziennikarzami jest zwykle nie mniej ujmująca, co Jerome Powell. Była szefowa MFW lubi zwracać się do obecnych na konferencji po imieniu i podkreślać jak bardzo się cieszy, że może tej konkretnej osobie odpowiedzieć na jej ważne pytanie.

Od Powella wyraźnie różni się jednak stylem ubierania. O ile szef Fed zawsze pojawia się na konferencjach w białej koszuli i ciemnym garniturze – o tyle po kolorach i kroku ubrań Christine Lagarde, w których pojawia się w błękitnej sali konferencyjnej EBC – wyraźnie widać, że mamy do czynienia z wielbicielką haute couture.

Lagarde zwykle spotyka się z dziennikarzami i analitykami w towarzystwie innego członka zarządu EBC – najczęściej jest nim wiceprezes EBC, Hiszpan, Luis de Guindos.

Konferencje Fed i EBC po polsku zobaczysz w BIZNES24

CHRISTINE LAGARDE
CHRISTINE LAGARDE W CZASIE KONFERENCJI EBC WE WRZEŚNIU 2021 ROKU / FOT.: EBC

Konferencje przewodniczącego Rady Gubernatorów Fed i prezeski Europejskiego Banku Centralnego to jedne z najważniejszych wydarzeń dla inwestorów giełdowych – którzy skutki słów bankierów centralnych odczuwają natychmiast – i dla menedżerów i przedsiębiorców, na których decyzje i plany banków centralnych wpływają w nieco dłuższym okresie.

Z tego powodu BIZNES24 jako jedyna telewizja w Polsce już w najbliższą środę o 20:30 będzie transmitował konferencję Jerome’a Powella, a tydzień później, w czwartek 3 lutego, o 14:30 – konferencję Christine Lagarde.

Żeby zapewnić wszystkim widzom BIZNES24 komfortowy odbiór konferencji – zdecydowaliśmy się na ich emisję z tłumaczeniem na język polski. Tłumaczenie zapewnia partner BIZNES24 w transmisji konferencji – Biuro Tłumaczeń Arcus Link (https://www.arcuslink.pl/), dostawca specjalistycznych i przysięgłych tłumaczeń dla biznesu.