Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

KONFERENCJA FED NA ŻYWO W BIZNES24. TO JUŻ DZIŚ O 20:30

JEROME POWELL FED przyspiesza tapering
JEROME POWELL, PRZEWODNICZĄCY RADY GUBERNATORÓW FED, / FOT.: FEDERAL RESERVE

Konferencja Fed i EBC po polsku – tylko w BIZNES24

Najważniejsze dla inwestorów giełdowych na całym świecie słowa padną dziś po 20:30. Szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell w czasie konferencji prasowej po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku będzie próbował ustawić oczekiwania inwestorów dotyczących kolejnych ruchów rezerwy federalnej. Obecnie te oczekiwania to cztery podwyżki stóp procentowych w USA w tym roku – a pierwsza już w marcu.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA W USA NAJWYŻSZA OD REAGANA

Członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (w skrócie FOMC), czyli odpowiednika polskiej Rady Polityki Pieniężnej w banku centralnym USA – od wtorku rozmawiają o tym jak wyglądać ma w najbliższym czasie cena dolara w USA (rozumiana jako koszt pożyczania pieniędzy w tej walucie).

Rynek w tej chwili powszechnie spodziewa się zapowiedzi podwyżki stóp już w marcu – czyli w czasie kolejnego posiedzenia FOMC (w lutym spotkanie w tym roku nie jest zaplanowane). Ostatnie decyzje FOMC – czyli listopadowy start zmniejszania programu skupu aktywów, a następnie mocne jego przyspieszenie – pokazują, że Fed serio traktuje inflację, której Powell nie nazywa już przejściową. Jeśli coś może powstrzymać Rezerwę Federalną przed podniesieniem kosztu pieniądza to obawy o rynek pracy. Ale USA wydają się mieć za sobą szczyt zakażeń omikronem, więc w marcu FOMC będzie miał już sporo informacji o tym jak na tę nową falę zakażeń zareagowała amerykanska gospodarka.

Konferencja Fed dziś o 20:30 po polsku tylko w BIZNES24. Nie masz dostępu do BIZNES24? Kup streaming na biznes24.tv

Powell znany jest ze swojego charakterystycznego – bardzo cierpliwego i wyrozumiałym stylu, oraz niezwykłej elegancji z jaką rozmawia z uczestnikami konferencji. Ale szarmanckiego stylu Powella nie należy mylić z uległością. Powell bardzo wyraźnie oddziela to, co szef banku centralnego USA może powiedzieć o przyszłej polityce monetarnej od tego, o czym spekulować mu nie wolno.

ARCUS LINK
KONFERENCJA FED NA ŻYWO W BIZNES24. TO JUŻ DZIŚ O 20:30

Konferencja EBC tydzień po konferencji Fed

Tydzień później swoją decyzję dotyczącą stóp podejmowała będzie Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Decyzję – oraz jej uzasadnienie – poznamy w czwartek, 3 lutego. W przypadku strefy euro, w której inflacja sięgnęła w grudniu rekordowe dla tego bloku 5% – podwyżka stóp jest spodziewana najwcześniej w III kwartale tego roku.

CZYTAJ TEŻ: NIEMCY W ROK OD DEFLACJI DO 6% INFLACJI. NAJSZYBSZY WZROST OD II WOJNY ŚWIATOWEJ

Rada Prezesów EBC ma do rozgryzienia ważny problem – czy to ona, czy też może Szwajcarski Bank Centralny panuje obecnie nad euro? Rynek spekuluje, że SNB w pod koniec listopada wrócił do interwencji na rynku walutowym – po tym, jak frank znacząco umocnił się do euro. Interwencje SNB – jeśli rzeczywiście mają miejsce, bo bank ani ich nie potwierdza, ani im nie zaprzecza – zahamowały umocnienie franka wobec euro.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

KONFERENCJA FED NA ŻYWO W BIZNES24. TO JUŻ DZIŚ O 20:30

Osłabianie franka wobec euro zdaniem analityków spowodowało, że para EUR/USD ustabilizowała się na niskim poziomie. I tę stabilizację ekonomiści obarczają winą za gigantyczny – 26-procentowy grudniowy (w ujęciu rok do roku) wzrost cen energii w strefie euro. Zarówno ropa, jak i gaz na rynku światowym kwotowane są w dolarach.

Zatem słabe euro do dolara oznacza wyższe ceny paliw wewnątrz strefy euro. Jeśli euro pozostanie tak słabe jak obecnie – może to skłonić EBC do wcześniejszych, niż do niedawna sądzono, podwyżek. Odpowiedzi na pytanie o ten m.in. problem ekonomiści i inwestorzy będą szukać w słowach Christine Lagarde, prezeski Europejskiego Banku Centralnego.

CENA PIENIĄDZA W STREFIE EURO BEZ ZMIAN. KONFERENCJA CHRISTINE LAGARDE, PREZES EBC
KONFERENCJA ZARZĄDU EBC

Lagarde w rozmowie z dziennikarzami jest zwykle nie mniej ujmująca, co Jerome Powell. Była szefowa MFW lubi zwracać się do obecnych na konferencji po imieniu i podkreślać jak bardzo się cieszy, że może tej konkretnej osobie odpowiedzieć na jej ważne pytanie.

Od Powella wyraźnie różni się jednak stylem ubierania. O ile szef Fed zawsze pojawia się na konferencjach w białej koszuli i ciemnym garniturze – o tyle po kolorach i kroku ubrań Christine Lagarde, w których pojawia się w błękitnej sali konferencyjnej EBC – wyraźnie widać, że mamy do czynienia z wielbicielką haute couture.

Lagarde zwykle spotyka się z dziennikarzami i analitykami w towarzystwie innego członka zarządu EBC – najczęściej jest nim wiceprezes EBC, Hiszpan, Luis de Guindos.

Konferencje Fed i EBC po polsku zobaczysz w BIZNES24

CHRISTINE LAGARDE
CHRISTINE LAGARDE W CZASIE KONFERENCJI EBC WE WRZEŚNIU 2021 ROKU / FOT.: EBC

Konferencje przewodniczącego Rady Gubernatorów Fed i prezeski Europejskiego Banku Centralnego to jedne z najważniejszych wydarzeń dla inwestorów giełdowych – którzy skutki słów bankierów centralnych odczuwają natychmiast – i dla menedżerów i przedsiębiorców, na których decyzje i plany banków centralnych wpływają w nieco dłuższym okresie.

Z tego powodu BIZNES24 jako jedyna telewizja w Polsce już w najbliższą środę o 20:30 będzie transmitował konferencję Jerome’a Powella, a tydzień później, w czwartek 3 lutego, o 14:30 – konferencję Christine Lagarde.

Żeby zapewnić wszystkim widzom BIZNES24 komfortowy odbiór konferencji – zdecydowaliśmy się na ich emisję z tłumaczeniem na język polski. Tłumaczenie zapewnia partner BIZNES24 w transmisji konferencji – Biuro Tłumaczeń Arcus Link (https://www.arcuslink.pl/), dostawca specjalistycznych i przysięgłych tłumaczeń dla biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Jerome Powell został zaprzysiężony na drugą kadencję jako przewodniczący Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej.

ŚWIAT

Przewodniczący amerykańskiej rezerwy federalnej Jerome Powell potwierdził, że Fed nie zawaha się podnosić stóp, dopóki inflacja nie spadnie.

ŚWIAT

A za oceanem senat zatwierdził kandydaturę Jerome'a Powella na drugą kadencję jako szefa amerykańskiej rezerwy federalnej.

USA

Fed podnosi stopy o 50 punktów bazowych i ogłasza początek zacieśniania bilansu. Ale na razie nie zamierza agresywnie walczyć z inflacją.

%d bloggers like this: