Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

KOŃCZY SIĘ PALIWO DLA INFLACJI. PIENIĘDZY W POLSCE PRZYBYWA NAJWOLNIEJ OD WRZEŚNIA 2017 ROKU

Kończy się paliwo dla inflacji. Pieniędzy w Polsce przybywa najwolniej od września 2017 roku – wynika z opublikowanych dziś danych NBP.

KOŃCZY SIĘ PALIWO DLA INFLACJI. PIENIĘDZY W POLSCE PRZYBYWA NAJWOLNIEJ OD WRZEŚNIA 2017 ROKU
źródło: Pexels

W dodatku Polacy i firmy w Polsce wyjątkowo ostrożnie wydają pieniądze – przybywa depozytów, ubywa za to (w skali miesiąca) kredytów. To dobra wiadomość dla zmęczonych inflacją – paliwa do wzrostu cen jest wyraźnie mniej.

CZYTAJ TEŻ: ZŁE WIEŚCI DLA ZARABIAJĄCYCH NA WYNAJMIE MIESZKAŃ (ROZMOWA Z DORADCĄ PODATKOWYM)

Suma pieniędzy krążących w polskiej gospodarce wyniosła na koniec ubiegłego roku 2 biliony 91 miliardów złotych – czyli o 5.4 procent więcej, niż przed rokiem.
Grudzień – mimo, że to miesiąc wydatków – nie uszczuplił lokat w bankach. Depozyty gospodarstw domowych wzrosły miesiąc do miesiąca o prawie 2 procent, a rok do roku po ponad 3 procent. Prawie czterokrotnie mocniej – bo o 11 procent rok do roku – wzrosły depozyty firm. Co oznacza, że przedsiębiorcy boją się inwestować i tworzą sobie poduszkę finansową.

INFLACJA W POLSCE
INFLACJA W POLSCE, ŹRÓDŁO: TELEWIZJA BIZNES24

Boją się też brać kredyty – i to zarówno przedsiębiorcy, jak i gospodarstwa domowe. Rok do roku kredyty jeszcze rosły, ale w grudniu w porównaniu z listopadem były niższe o o 2 procent w przypadku kredytów firmowych i 1 procent w przypadku kredytów prywatnych i – i mimo, że wiele gospodarstw domowych korzystało w grudniu z ustawowych wakacji kredytowych.

CZYTAJ TEŻ: KOŃCZY SIĘ „PALIWO” INFLACYJNE? (ROZMOWA)


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

KOŃCZY SIĘ PALIWO DLA INFLACJI. PIENIĘDZY W POLSCE PRZYBYWA NAJWOLNIEJ OD WRZEŚNIA 2017 ROKU

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że codzienne zakupy w sklepach podrożały średnio o 19,1 procent rok do roku (jak wynika z raportu UCE Research i wyższych szkół...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co przyczyniło się do tego, że nowych pieniędzy w polskiej gospodarce przybywa mniej rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z prof. Marianem Nogą...

FINANSE OSOBISTE

Pieniędzy w Polsce przybywa najwolniej od września 2017 roku. To dobra wiadomość dla zmęczonych inflacją — wyraźnie ubywa paliwa do wzrostu cen.

RYNKI

Europejski Bank Centralny będzie zdecydowanie podnosił stopy procentowe - tak rynki interpretują słowa Christine Lagarde wypowiedziane w niemieckim Eschborn.

%d bloggers like this: