MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: O bezpiecznym kredycie na 2%. Pieniądze przygotowane w ramach tego programu właśnie się kończą. Związek Banków Polskich wskazuje, że jeśli dotychczasowe tempo zawierania umów się utrzyma, to środki przewidziane w tym programie łącznie na lata 2023-24, czyli 941 mln złotych, mogą wyczerpać się i to do końca tego roku z nami jest Dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich. Dzień dobry.
TADEUSZ BIAŁEK, ZWIĄZEK BANKÓW POLSKICH: Dzień dobry panie redaktorze, dzień dobry Państwu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Czy coś się zmieni dla klientów banków – kredytobiorców wraz z wyczerpaniem środków przewidzianych w programie?
TB: Rzeczywiście, tak jak państwo przed chwilą pokazaliście w materiale, wszystko wskazuje na to, że środki przewidziane na cały ten i przyszły rok skończą się jeszcze w tym roku, bo przypomnijmy, że było to 941 mln na dwa lata, a mamy już na ten moment 745 mln wyczerpanych. Jeżeli program się skończy, środki się wyczerpią po prostu będziemy dalej oczywiście oferować kredyty hipoteczne, ale już bez możliwości uwzględnienia dopłat wynikających z tego programu.
Tak czy inaczej widzimy jednak i jest jasne, że jest to oczywiście wpływ Bezpiecznego Kredytu 2%, ale tak czy inaczej widzimy znaczące ożywienie na rynku kredytów hipotecznych. Widzimy też, że w wielu dużych, zwłaszcza miejscowościach w istocie na ten moment nie można już kupić realnie mieszkania na Bezpieczny Kredyt 2% i zaczyna być zainteresowanie rynkiem wtórnym. Więc nie sądzimy, że wyczerpanie się środków spowoduje w ogóle brak czy odcięcie zupełnie tego rynku kredytów hipotecznych. Natomiast na pewno wrócimy do zwolnionych poziomów, które obserwowaliśmy przed uruchomieniem Bezpiecznego Kredytu 2%.
MD: Ale dla tych osób, dla tych naszych widzów też, którzy już są beneficjentami programu bezpiecznego kredytu na 2%, czy w ich spłatach rat coś się zmieni, jeżeli środki się wyczerpią? Dla tych, którzy już skorzystali z tego programu?
TB: Nie, nie, panie redaktorze, to właśnie te zarezerwowane środki są dokładnie uwzględniające te kredyty, które zostały już podpisane i w zakresie, których wnioski zostały złożone. To znaczy te, które będą przeprocesowane do czasu wyczerpania środków, nie ma gwarancji, że oczywiście wszystkie wnioski, które zostaną złożone przed oficjalnym ogłoszeniem wyczerpania się programu, też załapią się na ten program.
MD: Sam Pan zwrócił uwagę przed chwilą, że wyczerpuje się również limit mieszkań możliwych do zakupu. Czyli, jak rozumiem, sugeruje Pan w ten sposób, że ten program kredytu na 2% wpłynął również na rynek nieruchomości. Państwo analizujecie w takich regularnych raportach, w jaki sposób zmienia się rynek nieruchomości w Polsce. Kredyt na 2% podniósł ceny mieszkań?
TB: Tak, oczywiście. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że był to pewnego rodzaju efekt uboczny. Polecam przy okazji szerzej nasz raport: AMRON-SARFiN – jest dostępny na stronach internetowych Związku Banków Polskich, wczoraj go ogłaszaliśmy. Tam bardzo szczegółowo analizy dotyczące aktualnych trendów na rynku nieruchomości i wpływu m.in. kredytu 2% na ten rynek. Nie ma co ukrywać, że oczywiście była to pewnego rodzaju naturalna reakcja rynkowa, że ceny mieszkań znacząco wzrosły i w istocie, zwłaszcza te duże miasta szczególnie odczuły to jako taki, jak wspomniałem, efekt uboczny programu Kredyt 2%.
Natomiast wówczas już pytani po pierwszych reakcjach na wzrosty cen nieruchomości wskazywaliśmy, że pamiętajmy, że program nie dotyczył tylko dużych miast, ale także miast oczywiście mniejszych. Polecaliśmy zainteresowanie w miastach także do 100 tysięcy, czy także, jeśli chodzi o rynek wtórny, bo bardzo wiele osób w ogóle nie wiedziało o tym, że Bezpieczny Kredyt 2% dotyczy także możliwości związanych z rynkiem wtórnym.
MD: W kampanii wyborczej pojawiło się także hasło kredytu na 0%. Czy po obecnych doświadczeniach wprowadzenie takiego programu byłoby dla instytucji finansowych problemem?
TB: Panie redaktorze, instytucje finansowe, mówiąc tak obrazowo w najprostszych słowach, są pewnego rodzaju operacyjnym wykonawcą programu. W związku z tym my i ja powtarzam to, co od dłuższego czasu, jako bankowcy, jako Bankowa Izba Gospodarcza, co do zasady wspieramy każdy program, którego celem jest aktywizacja i rozruszanie, mówiąc kolokwialnie rynku kredytów mieszkaniowych i finansowanie nieruchomości. Jesteśmy otwarci na dalsze rozmowy, aczkolwiek wszystko trzeba pamiętać, jednak sprowadza się do tych możliwości budżetowych. Nie wiem szczerze mówiąc, jakie plany będzie miał nowy rząd czy Ministerstwo Finansów na kontynuację tego programu, czy wręcz na realizację tej wersji, która dotyczyła kredytu 0%.
Myślę, że słyszeliśmy wszyscy zapowiedzi przynajmniej części przyszłej koalicji – jednego z koalicjantów przyszłej koalicji, który jednoznacznie wskazywał, że jest przeciw programowi, zarówno kontynuacji tego programu, jak i tym bardziej wprowadzenia programu 0%.
MD: Tak czy inaczej rozwój rynku mieszkaniowego będzie konieczny z pieniędzmi bankowymi niezależnie od tego, czy będzie to kredyt na 2 czy na 0%.
Na koniec jeszcze zmiana tematu, bowiem miał miejsce bardzo przykry wypadek. Kolejny atak hakerski doprowadził do ujawnienia 50 tysięcy numerów PESEL i badań medycznych jednego z polskich laboratoriów medycznych. Ujawniono numery PESEL, nasze imiona i nazwiska, nasze adresy również. Jak możemy się zabezpieczyć w takiej sytuacji przed wyłudzenie środków poprzez użycie naszych danych osobowych?
TB: Tak… Panie redaktorze, Szanowni Państwo. Trzeba pamiętać o uruchomieniu programu zastrzegania PESEL, aczkolwiek tutaj jedna bardzo ważna kwestia:, bo zauważyłem też nie do końca precyzyjne informacje podawane w mediach, żeby była jasność nie u państwa, ale różnego rodzaju portalach: zastrzeżenie numeru PESEL możliwe jest od 17 czerwca, ale instytucje finansowe czy wszystkie inne podmioty, które wedle ustawy będą mieć obowiązek sprawdzania tego zastrzeżenia przy oferowaniu usługi, wchodzi w życie dopiero 1 czerwca 2024 roku. W związku z tym de facto na ten moment zastrzeżenie numeru PESEL, chociaż jest już możliwe, nie daje skutku ochrony prawnej. Trzeba pamiętać o innych instrumentach, które na ten moment są dostępne. Warto zwrócić uwagę m.in. na system Dokumenty Zastrzeżone.
MD: Panie Prezesie, bardzo dziękujemy. Dr Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich był z nami. Dobrego dnia.
TB: Bardzo dziękuję. Kłaniam się.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV