Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

KONCESJE NA PRZESZKODZIE FUZJI?

Koncesje na wydobycie ropy i gazu opóźniają fuzję Orlenu i Lotosu – twierdzi Rzeczpospolita. Według dziennika Orlen nie jest obecnie w stanie przenieść na połączoną firmę posiadanych przez obie spółki koncesji.

KONCESJE NA PRZESZKODZIE FUZJI?
21 czerwiec 2017 własność PKN ORLEN, prawa do wizerunku osób bez ograniczeń czasowych

Wydobycie węglowodorów należy w tej chwili do najbardziej rentownych części działalności przede wszystkim Lotosu. Dlatego koncesje stanowią cenne aktywa dla obu spółek. Tymczasem istnieje ryzyko, że w przypadku połączenia spółek koncesje musiałyby trafić na wolny rynek – twierdzi Rzeczpospolita.

Fuzja Orlenu z Lotosem i PGNiG znacząco się opóźnia. Pierwotnie zakup Lotosu miał wydarzyć się już w ubiegłym roku, a PGNiG – do jesieni tego roku. Teoria z koncesjami nie jest jedyną, która tłumaczy opóźnienia. Wiosną tego roku Gazeta Wyborcza pisała, że entuzjazm w Prawie i Sprawiedliwości dla fuzji Orlenu z Lotosem znacznie opadł po tym, jak Komisja Europejska zażądała, by Orlen sprzedał po fuzji znaczącą część aktywów Lotosu. Bez tej sprzedaży nowy koncern miałby niemal monopolistyczną pozycję na polskim rynku. Ale po tej sprzedaży okaże się, że zasób aktywów paliwowych Skarbu Państwa zamiast wzrosnąć – spadnie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Połączenie Lotosu z Orlenem nastąpi w sierpniu- poinformował Orlen na spotkaniu z analitykami i inwestorami. Teoretycznie Orlen zapłaci za Lotos 9 procent premii wobec...

POLSKA

Drożyzna na stacjach benzynowych i wysokie ceny ropy na światowych rynkach służą za to największej krajowej firmie petrochemicznej w Polsce, czyli PKN Orlen.

BIZNES I POLITYKA

Ropa z Arabii płynie do Polski. PKN Orlen zamówił 5 dodatkowych tankowców surowca z Morza Północnego od Saudi Aramco.

GPW

Orlen odwróci odpisy na 0.8 mld zł - poinformowała spółka. To około 8 procent ubiegłorocznego zysku.

%d bloggers like this: