Connect with us

Hi, what are you looking for?

FIRMA

KONCESJE NA PRZESZKODZIE FUZJI?

Koncesje na wydobycie ropy i gazu opóźniają fuzję Orlenu i Lotosu – twierdzi Rzeczpospolita. Według dziennika Orlen nie jest obecnie w stanie przenieść na połączoną firmę posiadanych przez obie spółki koncesji.

21 czerwiec 2017 własność PKN ORLEN, prawa do wizerunku osób bez ograniczeń czasowych

Wydobycie węglowodorów należy w tej chwili do najbardziej rentownych części działalności przede wszystkim Lotosu. Dlatego koncesje stanowią cenne aktywa dla obu spółek. Tymczasem istnieje ryzyko, że w przypadku połączenia spółek koncesje musiałyby trafić na wolny rynek – twierdzi Rzeczpospolita.

Fuzja Orlenu z Lotosem i PGNiG znacząco się opóźnia. Pierwotnie zakup Lotosu miał wydarzyć się już w ubiegłym roku, a PGNiG – do jesieni tego roku. Teoria z koncesjami nie jest jedyną, która tłumaczy opóźnienia. Wiosną tego roku Gazeta Wyborcza pisała, że entuzjazm w Prawie i Sprawiedliwości dla fuzji Orlenu z Lotosem znacznie opadł po tym, jak Komisja Europejska zażądała, by Orlen sprzedał po fuzji znaczącą część aktywów Lotosu. Bez tej sprzedaży nowy koncern miałby niemal monopolistyczną pozycję na polskim rynku. Ale po tej sprzedaży okaże się, że zasób aktywów paliwowych Skarbu Państwa zamiast wzrosnąć – spadnie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące bilansu handlowego i Polska po pierwszych 7 miesiącach 2021 roku ma dodatnie saldo, które ukształtowało się na poziomie...

RYNKI

Komisja Europejska wyemitowała po raz czwarty obligacje na sfinansowanie Funduszu Odbudowy i Odporności. W ten sposób pozyskała 9 miliardów euro.

OTOCZENIE MAKRO

Sierpniowa sprzedaż detaliczna państwa środka znowu mocno rozczarowała.

GPW

Jeden z największych Polskich producentów taboru kolejowego w pierwszym półroczu 2021 roku bez sukcesów, ponieważ wyniki są lekko gorsze niż przed rokiem.