Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

KONCESJE NA PRZESZKODZIE FUZJI?

Koncesje na wydobycie ropy i gazu opóźniają fuzję Orlenu i Lotosu – twierdzi Rzeczpospolita. Według dziennika Orlen nie jest obecnie w stanie przenieść na połączoną firmę posiadanych przez obie spółki koncesji.

KONCESJE NA PRZESZKODZIE FUZJI?
21 czerwiec 2017 własność PKN ORLEN, prawa do wizerunku osób bez ograniczeń czasowych

Wydobycie węglowodorów należy w tej chwili do najbardziej rentownych części działalności przede wszystkim Lotosu. Dlatego koncesje stanowią cenne aktywa dla obu spółek. Tymczasem istnieje ryzyko, że w przypadku połączenia spółek koncesje musiałyby trafić na wolny rynek – twierdzi Rzeczpospolita.

Fuzja Orlenu z Lotosem i PGNiG znacząco się opóźnia. Pierwotnie zakup Lotosu miał wydarzyć się już w ubiegłym roku, a PGNiG – do jesieni tego roku. Teoria z koncesjami nie jest jedyną, która tłumaczy opóźnienia. Wiosną tego roku Gazeta Wyborcza pisała, że entuzjazm w Prawie i Sprawiedliwości dla fuzji Orlenu z Lotosem znacznie opadł po tym, jak Komisja Europejska zażądała, by Orlen sprzedał po fuzji znaczącą część aktywów Lotosu. Bez tej sprzedaży nowy koncern miałby niemal monopolistyczną pozycję na polskim rynku. Ale po tej sprzedaży okaże się, że zasób aktywów paliwowych Skarbu Państwa zamiast wzrosnąć – spadnie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Po ponad 8 procent traciły akcje największych giełdowych spółek energetycznych PGE, Eneii i Tauronu. To efekt ogłoszenia planów nowych emisji i znacznego rozwodnienia akcjonariatu...

FINANSE OSOBISTE

O 15% wzrósł dziś kurs akcji deweloperskiej spółki Develia po informacji o wezwaniu do sprzedaży na 2/3 akcji spółki.

GPW

Pierwszy debiut na GPW, a konkretnie na alternatywnym rynku NewConnect. Road Studio rozpoczęło notowania z 27 procentową przeceną.

GPW

Potwierdziły się doniesienia mediów o tym, że węgierski MOL odkupi od Orlenu część stacji Lotosu po fuzji obu firm, a naftowy koncern Saudi Aramco...