Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

KONCESJE NA PRZESZKODZIE FUZJI?

Koncesje na wydobycie ropy i gazu opóźniają fuzję Orlenu i Lotosu – twierdzi Rzeczpospolita. Według dziennika Orlen nie jest obecnie w stanie przenieść na połączoną firmę posiadanych przez obie spółki koncesji.

FUZJA ORLENU I LOTOSU
21 czerwiec 2017 własność PKN ORLEN, prawa do wizerunku osób bez ograniczeń czasowych

Wydobycie węglowodorów należy w tej chwili do najbardziej rentownych części działalności przede wszystkim Lotosu. Dlatego koncesje stanowią cenne aktywa dla obu spółek. Tymczasem istnieje ryzyko, że w przypadku połączenia spółek koncesje musiałyby trafić na wolny rynek – twierdzi Rzeczpospolita.

Fuzja Orlenu z Lotosem i PGNiG znacząco się opóźnia. Pierwotnie zakup Lotosu miał wydarzyć się już w ubiegłym roku, a PGNiG – do jesieni tego roku. Teoria z koncesjami nie jest jedyną, która tłumaczy opóźnienia. Wiosną tego roku Gazeta Wyborcza pisała, że entuzjazm w Prawie i Sprawiedliwości dla fuzji Orlenu z Lotosem znacznie opadł po tym, jak Komisja Europejska zażądała, by Orlen sprzedał po fuzji znaczącą część aktywów Lotosu. Bez tej sprzedaży nowy koncern miałby niemal monopolistyczną pozycję na polskim rynku. Ale po tej sprzedaży okaże się, że zasób aktywów paliwowych Skarbu Państwa zamiast wzrosnąć – spadnie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

Pierwsza stacja MOL już działa przy trasie S7.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wszczętym postępowaniu UOKiK w sprawie rynkowych cen paliw rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem Fornalczykiem, założycielem COMPER Fornalczyk i Wspólnicy, konsultantem w...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O dezinflacji, spadku cen surowców i poziomie inflacji w Polsce i Europie rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Adamem Antoniakiem ekonomistą w ING Banku...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O cenach paliwa na stacjach benzynowych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Pawłem Olechnowiczem, członkiem rady głównej BCC i byłym prezesem Lotosu.

%d bloggers like this: