ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Pytanie brzmi teraz jeślibyśmy tak dobrze nacisnęli w Polsce na gaz, ale nie ten gaz do ogrzewania tylko taki gaz, który powoduje, że się pojazd szybciej porusza i przyspieszyli z implementacją transformacji cyfrowej i transformacji AI to jak to wpłynie na polski rynek pracy? Wydaje się, że co piąty pracownik w Polsce może stanąć przed wyzwaniami zmiany pracy albo szukania nowych specjalności. Ignacy Święcicki, kierownik Zespołu Gospodarki Cyfrowej w Polskim Instytucie Ekonomicznym jest naszym gościem. Witam bardzo serdecznie.
IGNACY ŚWIĘCICKI, POLSKI INSTYTUT EKONOMICZNY: Dzień dobry panu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
RM: Z Państwa raportu wynika, że co piąty Polak wykonujący swój zawód jest na takim froncie, na którym ten zawód zostanie zmieniony? Skasowany przez sztuczną inteligencję?
IŚ: To co my staramy się pokazać to to, że wśród tych dyskusji o tym, czy AI nas bardziej zniszczy, czy bardziej zbawi, czy bardziej nasze problemy rozwiąże, czy wręcz stanowi zagrożenie, takie egzystencjalne my chcemy pokazać trochę bardziej praktyczny wymiar. I rzeczywiście staramy się określić, które zawody są bardziej, a które mniej wystawione na sztuczną inteligencję.
To może znaczyć kilka rzeczy, takie wystawienie. To może znaczyć, że w danym zawodzie, na przykład nie wiem, u prawnika, informatyka czy kogoś zajmującego się czy pracującego w branży finansowej, pojawią się nowe narzędzia, narzędzia wykorzystujące nowe algorytmy sztucznej inteligencji, które jego pracę usprawnią, pozwolą mu różne rzeczy robić szybciej, sprawniej i łatwiej.
Z drugiej strony oczywiście w części tych zawodów, tych nowych narzędzi czy tych tych sposobów wykorzystania sztucznej inteligencji będzie na tyle dużo, że właściwie będzie można mówić o tym, że cały zawód musi się przekształcić albo, że osoba, która w nim pracuje, musi poszukać trochę innej ścieżki zawodowej po to, żeby na rynku pracy się utrzymać.
RM: Jasne. No, to jedźmy. Które zawody są najbardziej zagrożone? Bo Państwo dosyć precyzyjnie tutaj podliczyli, ilu jest pracowników w różnych grupach, na przykład kierownicy do spraw sprzedaży, marketingu i rozwoju. I to jest liczba pracujących w Polsce w tysiącach: 98 600. Tak, oni stracą pracę czy oni są bezpieczni?
IŚ: No, my tego w naszym raporcie nie rozstrzygamy. Ja też podejrzewam, że w tych grupach w tej grupie, którą pan wymienił w tej grupie kierowników do spraw sprzedaży, marketingu i rozwoju no, tam są oczywiście różnego rodzaju stanowiska. Wśród tych 98 tysięcy osób. Wyobrażam sobie, że są takie osoby, które rzeczywiście mają pracę kierowniczą, nadzorczą, organizują pracę jakiegoś zespołu i one prawdopodobnie będą miały nowe narzędzia.
Natomiast myślę, że ich stanowisko pracy się ostanie, ale są też na pewno jest też grupa osób pracujących w marketingu, które zajmują się tworzeniem jakiegoś rodzaju mniej lub bardziej prostych treści marketingowych czy komunikacyjnych.
I tu mam wrażenie, że ten wpływ sztucznej inteligencji, taki zastępujący część ich zadań, będzie silniejszy. Tak, znaczy możliwości, jakie obecnie nam dają modele generatywnej sztucznej inteligencji, takie aplikacje, jak ChatGPT czy Midjourney do tworzenia obrazów, one pozwalają pewną część tej komunikacji marketingowej czy w ogóle takiej prostej komunikacji, którą na co dzień tworzymy, zautomatyzować i tworzyć ją przy pomocy programu komputerowego, a nie poświęcać na to czas pracownika.
RM: Specjaliści do spraw administracji i zarządzania na przykład są inną grupą, nad którą się pochyliliście. 467 tysięcy przeszło pracujących w Polsce.
IŚ: Oczywiście możemy o każdej z tych grup mówić pewnie podobne rzeczy, że w ramach tej grupy są osoby, które będą musiały się mniej lub bardziej dostosować. To, co moim zdaniem jest ważne dla tych wszystkich grup, które tam są, czyli również właśnie osób z sektora finansowego, prawników, sekretarek czy pracowników sektora IT, czy w tych grupach, które są najbardziej wystawione na sztuczną inteligencję to jest to, że te osoby pracujące w tych zawodach będą musiały duży wysiłek włożyć w to, żeby się dokształcić albo nauczyć nowych narzędzi, albo spróbować się częściowo przekwalifikować, poszukać innego zawodu.
I to, co my chcemy pokazać to właśnie wyjść z tych takich dyskusji – zniszczenie czy szansa na rozwiązanie problemów, jakie niesie AI, tylko bardziej skupienie się na praktycznych implikacjach, jakie to ma dla nas i dla rynku pracy.
RM: Na razie wiemy, że trzeba się rozwijać w tym kierunku, bo w zasadzie nikt nie jest bezpieczny, ale obiecuję: wrócimy do tej rozmowy. Ignacy Święcicki, kierownik Zespołu Gospodarki Cyfrowej Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dziękuję serdecznie.
IŚ: Dziękuję.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV