Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UE

KOMISJA EUROPEJSKA ZALECA OSZCZĘDZANIE GAZU I NIŻSZĄ TEMPERATURĘ W DOMACH

Komisja Europejska zaproponuje plan redukcji popytu na gaz – m. in. poprzez oszczędzanie gazu.

OSZCZĘDZANIE GAZU
foto: pixabay.com

KE zaproponuje plan redukcji popytu na gaz. Sposobem na zapobieżenie kryzysowi gazowemu zimą jest obniżenie popytu na ten surowiec, również przez indywidualnych konsumentów oraz obniżenie temperatury ogrzewania do 19 stopni – wynika z komunikatu Komisji Europejskiej, który ma być opublikowany w najbliższą środę, ale którego projekt można znaleźć już teraz w internecie.

Zgodnie z danymi komisji unijny system gazowy „z nadwyżką zrekompensował” niedobór 25 mld metrów sześciennych zmniejszonego importu rosyjskiego gazu dzięki 35 mld metrów sześciennych skroplonego surowca i importowi rurociągami z innych krajów. Jednak z przeprowadzonych symulacji wynika, że całkowite odcięcie dostaw z Rosji spowoduje, że UE nie zdoła napełnić swoich magazynów do 80%, co z kolei będzie oznaczało, że zimą – w skali całej wspólnoty – zabraknie 20 mld metrów sześciennych gazu.

CZYTAJ TEŻ: JEST PLAN NA OCHRONĘ PRZED WZROSTAMI CEN GAZU. RZĄD SZYKUJE USTAWĘ

KE chce, by państwa członkowskie skierowały do konsumentów indywidualnych kampanie zachęcające do oszczędzania gazu poprzez zmniejszenie temperatury ogrzewania do 19 stopni Celsjusza, a klimatyzacji do 25 stopni.

Według dokumentu komisja wezwie również kraje członkowskie, by rozważyły rezygnację – tam, gdzie to możliwe – z produkcji prądu z gazu na rzecz węgla i paliwa jądrowego.

Komisja zastrzeże też, że tymczasowe przejście z gazu na węgiel „może zwiększyć emisje”, a odnawialne źródła energii pozostają najwyższym priorytetem.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

KOMISJA EUROPEJSKA ZALECA OSZCZĘDZANIE GAZU I NIŻSZĄ TEMPERATURĘ W DOMACH

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

240 euro za megawatogodzinę – nawet na tyle były dziś wyceniane kontrakty na gaz na holenderskiej giełdzie TTF. Padł nowy rekord cen energii –...

POLSKA

Nocleg nad morzem droższy nawet o 50% niż w poprzednim sezonie.

POLSKA

Nie tylko węgiel z dodatkiem - dopłata dla grzejących biomasą, LPG i olejem opałowym.

Bez kategorii

W czwartek prezydent podpisał ustawę o dodatku węglowym. W myśl nowych przepisów 3 tys. zł przysługiwać będzie gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania...

%d bloggers like this: