ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Komisja Europejska przedstawiła pierwszy pakiet uproszczeń w obszarze zrównoważonego rozwoju, tak zwany Omnibus I i jego celem jest zmniejszenie obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorstw w Unii Europejskiej. Uproszczenia dotyczą między innymi dyrektywy o sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, czyli CSRD, dyrektywy o należytej staranności przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju CSDDD i taksonomii Unii Europejskiej, czyli takiego systemu klasyfikacji technologii czy na przykład źródeł energii, który pomaga zorientować się, w co inwestować, żeby rzeczywiście uzyskiwać zgodność z celami środowiskowymi Unii Europejskiej.
No, ale pytanie brzmi, czy już się coś zmieniło, czy można sobie, mówiąc kolokwialnie, odpuścić? Weronika Czaplewska, współzałożycielka firmy Envirly, jest naszym gościem. Witam bardzo serdecznie.
WERONIKA CZAPLEWSKA, ENVIRLY: Dzień dobry.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
RM: Dodam osoba, która ma punkt widzenia odwrotny, niż większość z Was, drodzy przedsiębiorcy, ponieważ prawdopodobnie właśnie Unia Europejska psuje biznes, który zaczęła tworzyć wokół raportowania.
WC: Można tak powiedzieć. My wspieramy firmy w zarządzaniu zrównoważonym rozwojem. No i jedną gałęzią tego wsparcia jest właśnie wspieranie przy dyrektywie, między innymi właśnie CSRD, aczkolwiek to jest jedna z gałęzi.
RM: No dobrze, no więc na razie mówimy o tym i podkreślamy, że nic się nie wydarzyło. To są dopiero wstępne dane, więc te raporty, które już są wymagane, trzeba będzie zrobić, prawda?
WC: Dokładnie tak. W tej chwili od Komisji Europejskiej usłyszeliśmy propozycję pakietu uproszczeń. Czyli jeszcze to nie jest to faktycznie to, co wchodzi w życie. Na to jeszcze musimy poczekać i zobaczyć, czy faktycznie w tej formie wejdzie, czy w innej formie.
Na razie jeszcze jest proces konsultacji, potem po stronie agend Unii Europejskiej musi to zostać przegłosowane i na końcu jeszcze wdrożone w ustawodawstwo polskie. Więc jeszcze tych kroków jest trochę do zrobienia, nie wiadomo, w jakiej to dokładnie formie wejdzie. No i czy tutaj te wszystkie regulacje zdążą przed kolejnym punktem raportowania, który będzie na początku 2026 roku. Więc to jeszcze nie wiadomo jak wejdzie, w jakiej formie i dokładnie od kiedy.
RM: No i nawet jeśli mają Państwo, czyli Wy, drodzy przedsiębiorcy, taki pomysł, żeby wypowiedzieć się w temacie tych obowiązków, to rząd na swoich stronach internetowych zaprasza do wzięcia udziału w konsultacjach dotyczących taksonomii, czyli tego, co uznaje się w Unii Europejskiej za np. „ekologiczne”, mówiąc w uproszczeniu źródła prądu. Ale najważniejsze chyba jest to, czy dojdzie do przesunięcia raportowania obowiązków, czy obowiązku raportowania CSRD po raz pierwszy za 2025 rok w przypadku tych największych firm, na kolejne lata. To odroczenie jest zakładane na dwuletni okres. Pytanie, czy samo raportowanie będzie również uproszczone i w jakim stopniu.
WC: Więc tak: Propozycje są dokładnie takie, jak tutaj pan wspomina. Jest taka propozycja stop-the-clock, czyli właśnie zatrzymać, odroczyć w czasie o 2 lata te obowiązki, które są teraz. Natomiast znowu powtarzam: to jest propozycja, jak ona wejdzie, czy ona wejdzie, to jest jeszcze pod dyskusją.
Natomiast tutaj Komisja Europejska zaproponowała, żeby fast trackiem, czyli przyspieszeniem, to wdrażać. Natomiast zobaczymy, jak to będzie de facto wyglądać.
Oprócz tego jest też właśnie zmniejszenie liczby podmiotów, które będą podlegać pod dyrektywę. Do tej pory były to podmioty, które między innymi miały 250+ pracowników i jeszcze spełniały kryteria finansowe. Teraz to jest podniesione do powyżej tysiąca pracowników z odpowiednimi obrotami i szacuje się, że ok. 80% mniej podmiotów będzie raportować. Natomiast znowu podkreślam, to jest jeszcze w planach, no i też w planach w dyskusji jest zmniejszenie liczby tych ujawnień, które trzeba będzie raportować. Więc tutaj jest uproszczenie na bardzo wielu poziomach, ale jeszcze czekamy, jak to dokładnie będzie wyglądać.
RM: Co to znaczy zmniejszenie liczby ujawnień?
WC: Obecnie firmy zgodnie z dyrektywą CSRD jest szereg punktów informacji, które firmy muszą i powinny raportować zgodnie w obszarach Środowisko, Social-społeczne, kwestie Governance, ład korporacyjny. No i tam pod tymi trzema tematami jest sporo, sporo tych punktów informacji. No i też Komisja Europejska zaproponowała, żeby uciąć niektóre z tych punktów, żeby nie wszystko z tego trzeba było raportować.
No i faktycznie część tych ujawnień jest dość skomplikowana do znalezienia w obrębie organizacji czy w łańcuchu dostaw, więc no tutaj są zaproponowane uproszczenia, aczkolwiek forma dokładnie tych uproszczeń, jak to będzie wyglądać, jeszcze jest nam nieznana.
RM: Myśli Pani, że to wszystko oznacza, że cele klimatyczne Unii Europejskiej będą realizowane wolniej? Czy nie wpłynie to tak naprawdę na to, jaki będzie efekt tych wszystkich regulacji?
WC: Komisja Europejska bardziej twierdzi, że nie będzie to wpływało na realizację tych celów. Natomiast tutaj, jak też rozmawiam z innymi ekspertami z branży, no są pewne wątpliwości co do tego, że zarówno firmy będą raportować mniej, jak i będzie troszeczkę mniejsza presja na łańcuchy dostaw w tym zakresie. Jak to się może przełożyć na spełnienie celów? Też ciężko to teraz wieścić. Będziemy obserwować.
RM: Weronika Czaplewska, współzałożycielka firmy Envirly. Dziękuję bardzo serdecznie. Udanego tygodnia, dnia i miesiąca.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV