Dzisiejsze dane o wysokości wskaźnika towarów i usług w sierpniu to wstępny odczyt, finalny GUS poda 15 września. Dlatego nie mamy wszystkich składowych inflacji, a wybrane – z których i tak wyłania się nieciekawy obraz.
Najmocniej, bo o ponad 40% r/r wzrosły w sierpniu ceny energii, o ponad 23% wyższe były ceny paliw, a ceny żywności w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosły o ponad 17%.
CZYTAJ TEŻ: INFLACJA OSIĄGNĘŁA REKORDOWY WYNIK (ROZMOWA)
Jak napisali analitycy banku PKO BP, inflacja konsumencka pozostanie na poziomie ok. 15-16% r/r do końca br. Według nich szacowany wysoki wzrost inflacji bazowej przesuwa bilans ryzyka dla zmiany stopy procentowej NBP z 0-25 pb na 25-50 pb na wrześniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
To, że Rada Polityki Pieniężnej nie ma wyjścia i musi podnieść po raz kolejny stopy procentowe, zdaniem prof. Jacka Tomkiewicza z Akademii Leona Koźmińskiego, pcha naszą gospodarkę w kierunku recesji.
Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej Ludwika Koteckiego po dzisiejszych danych o sierpniowej inflacji, przestrzeń do dalszych podwyżek stóp procentowych jest ograniczona.
Jak powiedział w TVN24, warto rozważyć pomysł antyinflacyjnych obligacji emitowanych przez NBP. To dlatego, że pole manewru – jeśli chodzi o stopy procentowe – może być coraz mniejsze, gdyż nie można spowodować katastrofy u kredytobiorców i instytucji. W opinii Koteckiego stopa referencyjna jest już na dosyć wysokim poziomie. „Jeśli projekcje makroekonomiczne, czyli silne spowolnienie w polskiej gospodarce rzeczywiście będą się realizowały, czyli w stagflacyjnej sytuacji, to wydaje się, że stopy procentowe już bardzo nie mogą wzrosnąć” – dodał.
Podobnego zdania co do ewentualności dalszych podwyżek stóp jest też prof. Grażyna Ancyparowicz, członek Rady ds. Społecznych przy Prezydencie RP, była członkini Rady Polityki Pieniężnej.
Profesor Marian Noga z WSB we Wrocławiu, były członek Rady Polityki Pieniężnej przyznał, że również był zaskoczony dzisiejszym odczytem. Zaznaczył jednocześnie, że jego wysokość wyraźnie zmienia przewidywania dotyczące dalszej ścieżki inflacji – bo szczyt drożyzny dopiero przed nami.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV