Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

BIZNES I POLITYKA

(KOLEJNY) SZOKUJĄCY WZROST INFLACJI. „SZCZYT BĘDZIE W MARCU, PONAD 20%”

Sierpniowa inflacja w Polsce zaskoczyła wszystkich, bo zamiast hamować, przebiła poziom 16% r/r. To najwięcej od 25 lat i więcej niż w lipcu, gdy wyniosła 15.6% r/r.

MŚP Inflacja 2022
ARP wprowadzi pożyczki antyinflacyjne dla MŚP

Dzisiejsze dane o wysokości wskaźnika towarów i usług w sierpniu to wstępny odczyt, finalny GUS poda 15 września. Dlatego nie mamy wszystkich składowych inflacji, a wybrane – z których i tak wyłania się nieciekawy obraz.

SZOKUJĄCY WZROST INFLACJI
SZOKUJĄCY WZROST INFLACJI

Najmocniej, bo o ponad 40% r/r wzrosły w sierpniu ceny energii, o ponad 23% wyższe były ceny paliw, a ceny żywności w porównaniu z ubiegłym rokiem wzrosły o ponad 17%.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA OSIĄGNĘŁA REKORDOWY WYNIK (ROZMOWA)

Jak napisali analitycy banku PKO BP, inflacja konsumencka pozostanie na poziomie ok. 15-16% r/r do końca br. Według nich szacowany wysoki wzrost inflacji bazowej przesuwa bilans ryzyka dla zmiany stopy procentowej NBP z 0-25 pb na 25-50 pb na wrześniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

To, że Rada Polityki Pieniężnej nie ma wyjścia i musi podnieść po raz kolejny stopy procentowe, zdaniem prof. Jacka Tomkiewicza z Akademii Leona Koźmińskiego, pcha naszą gospodarkę w kierunku recesji.

Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej Ludwika Koteckiego po dzisiejszych danych o sierpniowej inflacji, przestrzeń do dalszych podwyżek stóp procentowych jest ograniczona.

Jak powiedział w TVN24, warto rozważyć pomysł antyinflacyjnych obligacji emitowanych przez NBP. To dlatego, że pole manewru – jeśli chodzi o stopy procentowe – może być coraz mniejsze, gdyż nie można spowodować katastrofy u kredytobiorców i instytucji. W opinii Koteckiego stopa referencyjna jest już na dosyć wysokim poziomie. „Jeśli projekcje makroekonomiczne, czyli silne spowolnienie w polskiej gospodarce rzeczywiście będą się realizowały, czyli w stagflacyjnej sytuacji, to wydaje się, że stopy procentowe już bardzo nie mogą wzrosnąć” – dodał.

Podobnego zdania co do ewentualności dalszych podwyżek stóp jest też prof. Grażyna Ancyparowicz, członek Rady ds. Społecznych przy Prezydencie RP, była członkini Rady Polityki Pieniężnej.


Profesor Marian Noga z WSB we Wrocławiu, były członek Rady Polityki Pieniężnej przyznał, że również był zaskoczony dzisiejszym odczytem. Zaznaczył jednocześnie, że jego wysokość wyraźnie zmienia przewidywania dotyczące dalszej ścieżki inflacji – bo szczyt drożyzny dopiero przed nami.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

(KOLEJNY) SZOKUJĄCY WZROST INFLACJI. "SZCZYT BĘDZIE W MARCU, PONAD 20%"

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że cukier jest drogi i dlaczego rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Romanem Kubiakiem, prezesem Pfeifer & Langen Polska, producenta cukru.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się stanie po restrukturyzacji Getin Noble Banku i jakie będą tego konsekwencje rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Piotrem Sobolewskim z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może się wydarzyć po zaanektowaniu przez Rosję terenów należących do Ukrainy rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z generałem Leonem Komornickim.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że inflacja przekroczyła 17% rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą Boś Banku.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: