Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

RYNKI

KOLEJNE DOBRE DANE Z USA. CZY INWESTORZY NIE PRZESADZAJĄ Z OPTYMIZMEM?

Kolejne dobre dane ze Stanów – po środowym odczycie niższej od oczekiwań inflacji CPI otrzymaliśmy dane o malejącej inflacji producenckiej – dały rynkom nadzieje na mniej jastrzębie działania FED i niższe podwyżki kosztu pieniądza. A to z kolei zmniejszyło obawy o recesję – i zwiększyło apetyt na akcje. Czy jednak optymizm inwestorów nie jest przedwczesny?

SEZON WYNIKÓW KWARTALNYCH
foto: pixabay.com

Inflacja w USA znowu – pozytywnie – zaskoczyła rynek. Dzisiejszy odczyt wskaźnika cen dóbr produkcyjnych, czyli PPI, zauważalnie się cofnął z poziomu 11.3% r/r w czerwcu do lipcowego 9.8% r/r. Inflacja producencka okazała się niższa od oczekiwań rynku. Analitycy spodziewali się 10.4% r/r.

DOBRE DANE Z USA
Dobre dane z USA – inflacja producencka niższa od oczekiwań.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA CPI W USA HAMUJE

W ujęciu miesięcznym wskaźnik PPI okazał się ujemny i wyniósł -0.5% m/m. Prognoza zakładała natomiast wzrost o 0.2% m/m. Dla porównania w czerwcu wskaźnik PPI wynosił 1.1% m/m.

Zauważalne cofnięcia widać również w przypadku inflacji bazowej, której dynamika spada już czwarty miesiąc z rzędu. W lipcu odczyt wyniósł 7.6% r/r – w porównaniu z 8.2% w czerwcu. W ujęciu miesięcznym bazowy wskaźnik PPI za lipiec wyniósł 0.2% m/m. Prognoza zakładała 0.4% m/m.

Dynamika potwierdza to, co już wczoraj pojawiło się w przypadku wskaźnika CPI. Inflacja zdaje się słabnąć za sprawą spadających cen benzyny. Fed będzie zapewne brał poważnie te dane w miksie z raportem z rynku pracy.

BIURO MAKLERSKIE MBANK

Kolejny, łagodniejszy niż się spodziewano odczyt zwiększył nadzieje rynków na mniej jastrzębie działania FED-u i niższe podwyżki kosztu pieniądza. Tym samym zmniejszyły się obawy o recesję, a co za tym idzie słabsze wyniki spółek. Zwiększył się natomiast apetyt na akcje, co widać było po dobrym początku sesji za oceanem.

Ale czy optymizm rynków nie jest przedwczesny? – Widzimy, że ceny na giełdach mocno rosną w krótkim terminie. Jednak zbyt szybkie przeskoczenie z bardzo negatywnego sentymentu do bardzo pozytywnego też rodzi pewne ryzyka – zauważa Michał Krajczewski, szef zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas Polska.

WIG 20 (CAŁY!) NA ZIELONO

Na dobre dane ze stanów odpowiedzieli też inwestorzy w Warszawie. Na koniec dnia w górę poszły wyceny wszystkich 20 spółek w WIG20 (WIG20, 1724.98 +1.82%). Główny warszawski indeks przebił się tym samym przez poziom 1700 punktów – który blokował wzrost dużych spółek. Zdaniem ekspertów pokonanie tego progu może sygnalizować dalsze wzrosty.

Największymi wygranymi dnia były mBank, CD Projekt i CCC – wszystkie trzy zyskując około 4 procent. A jak zauważył Krzysztof Cesarz, dyrektor ds. akcji Skarbiec TFI – to może być początek interesującego odwrócenia trendu wśród inwestorów.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

KOLEJNE DOBRE DANE Z USA. CZY INWESTORZY NIE PRZESADZAJĄ Z OPTYMIZMEM?

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się stanie po restrukturyzacji Getin Noble Banku i jakie będą tego konsekwencje rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Piotrem Sobolewskim z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może się wydarzyć po zaanektowaniu przez Rosję terenów należących do Ukrainy rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z generałem Leonem Komornickim.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że inflacja przekroczyła 17% rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą Boś Banku.

POLSKA

"Plan Zdzisława zrealizowany" - tak Leszek Czarnecki skomentował przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: