Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

KOLEJNE DOBRE DANE Z USA. CZY INWESTORZY NIE PRZESADZAJĄ Z OPTYMIZMEM?

Powiązane artykuły:

Inflacja w USA znowu – pozytywnie – zaskoczyła rynek. Dzisiejszy odczyt wskaźnika cen dóbr produkcyjnych, czyli PPI, zauważalnie się cofnął z poziomu 11.3% r/r w czerwcu do lipcowego 9.8% r/r. Inflacja producencka okazała się niższa od oczekiwań rynku. Analitycy spodziewali się 10.4% r/r.

DOBRE DANE Z USA
Dobre dane z USA – inflacja producencka niższa od oczekiwań.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA CPI W USA HAMUJE

W ujęciu miesięcznym wskaźnik PPI okazał się ujemny i wyniósł -0.5% m/m. Prognoza zakładała natomiast wzrost o 0.2% m/m. Dla porównania w czerwcu wskaźnik PPI wynosił 1.1% m/m.

Zauważalne cofnięcia widać również w przypadku inflacji bazowej, której dynamika spada już czwarty miesiąc z rzędu. W lipcu odczyt wyniósł 7.6% r/r – w porównaniu z 8.2% w czerwcu. W ujęciu miesięcznym bazowy wskaźnik PPI za lipiec wyniósł 0.2% m/m. Prognoza zakładała 0.4% m/m.

https://twitter.com/mbank_research/status/1557713730791739392

Dynamika potwierdza to, co już wczoraj pojawiło się w przypadku wskaźnika CPI. Inflacja zdaje się słabnąć za sprawą spadających cen benzyny. Fed będzie zapewne brał poważnie te dane w miksie z raportem z rynku pracy.

BIURO MAKLERSKIE MBANK

Kolejny, łagodniejszy niż się spodziewano odczyt zwiększył nadzieje rynków na mniej jastrzębie działania FED-u i niższe podwyżki kosztu pieniądza. Tym samym zmniejszyły się obawy o recesję, a co za tym idzie słabsze wyniki spółek. Zwiększył się natomiast apetyt na akcje, co widać było po dobrym początku sesji za oceanem.

Ale czy optymizm rynków nie jest przedwczesny? – Widzimy, że ceny na giełdach mocno rosną w krótkim terminie. Jednak zbyt szybkie przeskoczenie z bardzo negatywnego sentymentu do bardzo pozytywnego też rodzi pewne ryzyka – zauważa Michał Krajczewski, szef zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas Polska.

WIG 20 (CAŁY!) NA ZIELONO

Na dobre dane ze stanów odpowiedzieli też inwestorzy w Warszawie. Na koniec dnia w górę poszły wyceny wszystkich 20 spółek w WIG20 (WIG20, 1724.98 +1.82%). Główny warszawski indeks przebił się tym samym przez poziom 1700 punktów – który blokował wzrost dużych spółek. Zdaniem ekspertów pokonanie tego progu może sygnalizować dalsze wzrosty.

Największymi wygranymi dnia były mBank, CD Projekt i CCC – wszystkie trzy zyskując około 4 procent. A jak zauważył Krzysztof Cesarz, dyrektor ds. akcji Skarbiec TFI – to może być początek interesującego odwrócenia trendu wśród inwestorów.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

KOLEJNE DOBRE DANE Z USA. CZY INWESTORZY NIE PRZESADZAJĄ Z OPTYMIZMEM?

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV