Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

POLSKA

KOLEJNA BRANŻA DRŻY O PRZYSZŁOŚĆ. „W POLSCE MOGĄ WYGASNĄĆ CEMENTOWNIE”

Jesienią z powodu braku węgla może dojść do znacznego ograniczenia produkcji cementu. W najczarniejszym scenariuszu – nawet do wygaszenia zakładów. A to będzie oznaczało bardzo poważne konsekwencje dla całej gospodarki.

KOLEJNA BRANŻA DRŻY O PRZYSZŁOŚĆ. "W POLSCE MOGĄ WYGASNĄĆ CEMENTOWNIE"

Polska jest drugim producentem cementu w Europie. Tymczasem, z powodu niedoborów węgla, już jesienią branży może grozić ograniczenie produkcji. To odbiłoby się na inwestycjach mieszkaniowych, drogowych, a także tych o znaczeniu strategicznym – podaje  łódzka „Gazeta Wyborcza”.

O sprawę zapytaliśmy w Biznes24 Krzysztofa Kieresa, przewodniczącego Stowarzyszenia Producentów Cementu. Jak wyjaśnił, cała branża ma problemy z zakontraktowaniem do końca roku dostaw na odpowiednim poziomie. Jej zapotrzebowanie do tej pory – w ponad 90 procentach – pokrywało wydobycie krajowe. Polska Grupa Górnicza S.A. już wcześniej jednak wypowiedziała umowy z kontrahentami, a branża obawia się, że embargo na węgiel z Rosji – który pokrywał głównie potrzeby odbiorców indywidualnych — spowoduje przekazanie na te cele surowca, który normalnie trafiłby do przemysłu.

Jak podaje „Wyborcza”, produkcją cementu w Polsce zajmuje się 12 zakładów zlokalizowanych w ośmiu województwach. Ich łączne zużycie wynosi ponad pół miliona ton rocznie. Nie jest to jedyne wykorzystywane przez branżę paliwo. W 2019 roku zużyły one prawie 1,8 mln ton paliw alternatywnych powstałych z przetworzenia ok. 3 mln ton śmieci (ok. 10 proc. wytworzonych w Polsce odpadów komunalnych). To także ponad 5 mln ton przetworzonych odpadów przemysłowych.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

KOLEJNA BRANŻA DRŻY O PRZYSZŁOŚĆ. "W POLSCE MOGĄ WYGASNĄĆ CEMENTOWNIE"

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się stanie po restrukturyzacji Getin Noble Banku i jakie będą tego konsekwencje rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Piotrem Sobolewskim z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że inflacja przekroczyła 17% rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Łukaszem Tarnawą, głównym ekonomistą Boś Banku.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może się wydarzyć po zaanektowaniu przez Rosję terenów należących do Ukrainy rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z generałem Leonem Komornickim.

POLSKA

"Plan Zdzisława zrealizowany" - tak Leszek Czarnecki skomentował przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: