Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

KOCHALSKI (RPP) – INFLACJA W POLSCE WRÓCI DO PASMA ODCHYLEŃ ZA DWA LATA (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Naszym gościem jest członek Rady Polityki Pieniężnej – prof. Cezary Kochalski. Dzień dobry panie profesorze, witam w BIZNES24.

PROF. CEZARY KOCHALSKI, CZŁONEK RADY POLITYKI PIENIĘŻNEJ: Dzień dobry państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Panie profesorze, 50 punktów bazowych podwyżki stóp procentowych po 75 i 40 punktach  bazowych. Jakie warunki musiałyby być spełnione aby do kolejnej podwyżki doszło w styczniu?

CK: Panie redaktorze, jak na ostatnim spotkaniu zwracałem uwagę Rada Polityki Pieniężnej jako takie nadrzędne kryterium przyjmuje to, czy w średnim okresie, czyli w okresie oddziaływania polityki pieniężnej na ceny inflacja będzie zgodna z celem Narodowego Banku Polskiego, czyli 2.5 plus-minus 1 punkt procentowy.

MD: Oj, ona długo nie będzie…

CK: Będzie, jeśli horyzont naszej polityki pieniężnej to jest w tej chwili 6-8 kwartałów – w związku z tym pod koniec  2023 roku powinniśmy być w paśmie dopuszczalnych odchyleń. I to jest takie nadrzędne kryterium. To jest takie nadrzędne kryterium naszych decyzji.

CZYTAJ TEŻ: ODSETKI OD KREDYTÓW W GÓRĘ, OD LOKAT NIEKONIECZNIE. RPP PODNIOSŁA GŁÓWNĄ STOPĘ O 50 PB

MD: Jednym z elementów na który zwracali uwagę obserwatorzy  w czasie konferencji, ale również czytelnicy komunikatu po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej jest coś, co możemy nazwać pewnego rodzaju udrożnieniem kanału komunikacyjnego. Komunikacja ze strony Rady i banku na wczorajszej konferencji jest niewątpliwie dużo bardziej przejrzysta niż  w poprzednich miesiącach. Czy czuli państwo swego rodzaju presję na to, aby poprawić ten element takiej miękkiej formy wpływania na politykę monetarną?

CK: No trudno mi komentować komunikację. Bo to raczej odbiorcy powinni to czynić. Myślę, że proszę pamiętać – sytuacja pandemiczna spowodowała, że z oczywistych względów ta komunikacja wyglądała inaczej w poprzednich miesiącach. Natomiast ja nie odczułem jakiejś zmiany w komunikacji wczoraj w porównaniu z wcześniejszymi miesiącami. Intencją Rady jest to, aby komunikat  uzasadniający decyzje podjęte przez Radę był możliwie w sposób klarowny i właściwy odczytany przez uczestników rynku i wszystkich interesariuszy.

PROF. KOCHALSKI (RPP) O POWROCIE DO NORMALNEJ INFLACJI

(…) pod koniec 2023 roku powinniśmy być w paśmie dopuszczalnych odchyleń. I to jest takie nadrzędne kryterium. To jest takie nadrzędne kryterium naszych decyzji

MD: No to jeżeli chodzi o odbiór, to może mogę powiedzieć, że absolutnie w tym przypadku niewątpliwie tak było. Czy na posiedzeniach, czy w państwa analizach też pojawiają się ewentualne obawy o koszty kredytów? Wiadomo – wraz ze wzrostem stopy procentowej rośnie również koszt pieniądza. Więc i coraz częściej również konsumenci zwracają na to uwagę. Na ile jest to dla państwa znaczącym czynnikiem przy podejmowaniu kolejnych decyzji?

CK: Podejmując decyzje my bierzemy pod uwagę bardzo wiele czynników. Proszę zwrócić uwagę, że gdy ostatnio rozmawialiśmy – tym głównym kryterium warunkującym decyzję rady; to na to zwracaliście  państwo uwagę to była rosnąca   inflacja. Rada bierze pod uwagę wiele czynników, również konsekwencje dla kredytobiorców i stara się zważyć te wszystkie elementy. Aby z jednej strony wypełnić mandat, o którym mówiłem w pierwszej części mojej wypowiedzi – czyli żeby w średnim okresie ta inflacja była w celu.

Z drugiej strony aby wspierać zrównoważony rozwój. I aby wspierać również w tym wypadku gospodarstwa domowe, przedsiębiorców i inne podmioty życia gospodarczego. My oczywiście musieliśmy to brać pod uwagę natomiast my musimy wypełniać nasz nadrzędny mandat, a ten mandat to jest stabilność finansowa – stabilność pieniądza.

KOCHALSKI (RPP) - INFLACJA W POLSCE WRÓCI DO PASMA ODCHYLEŃ ZA DWA LATA (ROZMOWA)

MD: Dbamy o wartość polskiego pieniądza. To zresztą dewiza Narodowego Banku Polskiego, która znajduje się na czele banku. Przypomnę państwu, że najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, mamy już chyba harmonogram na przyszły rok 2022. To posiedzenie będzie miało miejsce, proszę państwa 12 stycznia w środę – jednodniowe posiedzenie. A na cały 2022 rok rozpisano, jeżeli chodzi o posiedzenia Rady; dla wielu będzie to ostatnie. Ale nie dla pana profesora Cezarego Kochalskiego, który był z nami dziś wyjątkowo przez telefon. Bardzo dziękuję panie profesorze za możliwość rozmowy.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

KOCHALSKI (RPP) - INFLACJA W POLSCE WRÓCI DO PASMA ODCHYLEŃ ZA DWA LATA (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV