Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

KOBIETY NA RYNKU PRACY. KOBIECE ZAWODY WCIĄŻ ISTNIEJĄ? (ROZMOWA)

O zawodach kobiecych i męskich, oraz o równości płac rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Agnieszką Adamiec, ekspertką rynku pracy i kierowniczką rozwoju biznesu w Manpower Polska.

KOBIETY NA RYNKU PRACY. KOBIECE ZAWODY WCIĄŻ ISTNIEJĄ? (ROZMOWA)
Agnieszka Adamiec, ekspertka rynku pracy, kierownik rozwoju biznesu, Manpower

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Agnieszka Adamiec, ekspertka rynku pracy i kierownik rozwoju biznesu w Manpower Polska, jest naszym gościem. Bardzo dziękuję za wizytę dzisiejszego dnia na naszej antenie, Pani Agnieszko i wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet, jeżeli Pani ten dzień obchodzi.

AGNIESZKA ADAMIEC: MANPOWER GROUP: Oczywiście, dziękuję. Dziękuję za zaproszenie. Dziękuję za życzenia w imieniu całej kobiecej ekipy Manpower.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: I wszystkich, którzy się do tego dnia poczuwają. Patrząc na raport, który przygotowaliście czy tematy, które przygotowaliście z okazji 8 marca – temat kobiecych i męskich zawodów, jako pierwszy chciałbym omówić, to czy to jest podział, który wciąż obowiązuje?

AA: I tak i nie. Oczywiście bazując na prawie pracy to nie wszystkie zawody kobiety wykonywać w takim samym zakresie mogą jak panowie, chociażby zważywszy na ciężary, które mogą podnosić panie versus, które mogą podnosić panowie. Natomiast takiego sztywnego podziału między kobiecymi zawodami a męskimi oczywiście nie ma.

Natomiast zważywszy na to, co również publikowaliśmy w raporcie, do którego się pan odniósł, panie bardzo jasno wskazują na to, na czym zależy im na rynku pracy i to również bardzo często jest praca hybrydowa. To bardzo często jest możliwość pracy zdalnej, a nie wszystkie zawody, nie wszystkie przedsiębiorstwa i branże taką pracę umożliwiają. Te zawody uchodzące za męskie zazwyczaj są w branży przemysłu ciężkiego motoryzacji. No, a niestety na produkcji nie zawsze jest możliwość, żeby ta praca hybrydowa czy w pełni zdalna funkcjonowała, a kobiety chcą pracować zdalnie, więc nie będą wybierały ofert, które tej pracy zdalnej nie umożliwiają.

Dlatego też ten odsetek panów w niektórych przedsiębiorstwach jest znakomicie wyższy niż pań. Na przykład nawet w niektórych zakładach automotive panowie to nawet 70% załogi i może to właśnie wynikać z tego, że panie nie odnajdują tam tego, na czym im zależy, czyli chociażby właśnie możliwości pracy zdalnej.

MD: Ale ze strony prawnej powstało wiele ograniczeń, które uniemożliwiają pracodawcy w procesie rekrutacji zadawanie pytań czy ponoszenie wątków, które odnoszą się do czysto kobiecego aspektu życia, który mógłby wpłynąć na przyszłą pracę tej osoby.

AA: Oczywiście. Jak najbardziej ta równość i pełna transparentność jest, funkcjonuje i pełna zgoda. Nie powinno się, nie wolno wręcz kierować danego procesu rekrutacji tylko do określonej płci. Tyczy to oczywiście również panów, więc jak najbardziej tak.

MD: A kiedy w procesie rekrutacyjnym zobaczymy pensje kobiet i mężczyzn wyszczególnione w ogłoszeniu?

AA: Mam nadzieję, że niebawem. Niektóre przedsiębiorstwa już to robią. Zachęca to oczywiście kandydatów i od razu też determinuje nam listę kandydatów najbardziej zainteresowanych ogłoszeniem. Natomiast nadal niestety obserwujemy w znakomitej większości jednak brak tej transparentności. Jednak z reguły w trakcie pierwszego spotkania rekrutacyjnego informacja odnośnie wynagrodzenia się pojawia.

To, co jest bardzo ważne i w kontekście równości zarówno w zatrudnieniu, jak i równości w wynagrodzeniu, to to, że transparentność wynagrodzenia w samym ogłoszeniu o pracę już zniweluje nam ryzyko rozbieżności w wynagrodzeniach po zatrudnieniu – tej rozbieżności związanej z płcią. A niestety wciąż obserwujemy, że ta rozbieżność jest i te różnice w wynagrodzeniach nadal niestety zauważamy.

Choć i tak Polska jest na dosyć wysokim miejscu, jeśli chodzi o wielkość tych różnic, bo na tle Unii Europejskiej jesteśmy w czołówce, jeśli chodzi o równość tych wynagrodzeń. Więc myślę sobie, że publikowanie wynagrodzeń w samym ogłoszeniu też pomoże w wyrównaniu szans na rynku pracy, również tych szans związanych z finansami.

MD: Czy możemy pokazać jakiś trend, czy zjawisko, które powstało w okresie pandemii, a które dotyczyło szczególnie kobiet? Coś, co na rynku pracy zmieniło się właśnie w tych ostatnich latach?

KOBIETY NA RYNKU PRACY. KOBIECE ZAWODY WCIĄŻ ISTNIEJĄ? (ROZMOWA)
Agnieszka Adamiec, ekspertka rynku pracy, kierownik rozwoju biznesu, Manpower

AA: Tak, tak. To bardzo ważny aspekt. Dziękuję za to pytanie. Rzeczywiście, przed pandemią obserwowaliśmy, że ten odsetek pań zatrudnionych, ten wskaźnik zatrudnienia kobiet bardzo szybko i bardzo zauważalnie rósł. Natomiast pandemia przyniosła takie zjawisko, że kobiety nawet na bardzo wysokich stanowiskach menedżerskich decydowały się zrezygnować z kariery zawodowej właśnie na rzecz opieki nad innymi członkami rodziny, na przykład nad dziećmi uczącymi się zdalnie w domu.

Więc ten odsetek, ten wskaźnik zatrudnienia spadał. Ponadto też branże, które najbardziej ucierpiały w trakcie pandemii, czyli chociażby branża usługowa, branża FMCG, czyli branża związana z restauracjami, z hotelami – ta branża ucierpiała najbardziej a obserwujemy, że ten odsetek zatrudnień jest mocno sfeminizowany w tych branżach. No, więc niestety ten wskaźnik zatrudnienia wśród kobiet spadł. Natomiast w tej chwili po pandemii – on znowu bardzo dobrze rośnie. I znowu dobra wiadomość, bo jesteśmy w czołówce europejskiej. Ten wskaźnik zatrudnienia dla kobiet w przedziale wiekowym między 18 a 64 lata jest powyżej 64%.

W przypadku mężczyzn – więcej, jest to powyżej 70%. Natomiast taka ciekawostka:, jeśli weźmiemy szerszy przedział wiekowy, czyli od 18 nawet do 89 lat wśród kobiet, to ten wskaźnik zatrudnienia pierwszy raz wzrósł powyżej 50%, co oznacza, że nawet te z nas w wieku poprodukcyjnym, w wieku już emerytalnym decydują się na kontynuację kariery zawodowej.

Co jest jakby pozytywnym zjawiskiem, będzie generowało także wzrosty w innych przedziałach wiekowych. Natomiast wciąż ten wskaźnik zatrudnienia wśród pań jest niższy niż wśród panów, ale rośnie i także popandemicznie nie obserwujemy, że on rośnie nie tylko dlatego, że panie wracają na rynek pracy, ale też dlatego, że poziom dzietności z roku na rok spada.

Te dane demograficzne są dosyć alarmujące. Natomiast na skutek tego, że ten wskaźnik dzietności spada, to widząc jasną konotację pomiędzy ilością pań, które pracują, a ilością dzieci, które mają – im więcej dzieci, tym mniej pań jest aktywnych zawodowo. Więc jeśli tych dzieci pojawia się mniej, to więcej kobiet jest aktywnych na rynku pracy.

MD: Obawiam się, że z Pani słów ktoś mógłby wysnuć wniosek, że należy ograniczyć obecność kobiet na rynku pracy to wtedy urodzi się więcej dzieci. Ale nie, logika nie jest w tę stronę. Chociaż myślę, że byliby tacy, którzy by chcieli coś takiego przeprowadzić. Na koniec jeszcze pytanie, bo dzisiaj mówimy w BIZNES24 m.in. o tym, że ciekawe: jedna z marek bielizny damskiej straciła wczoraj na giełdzie 30% m.in. z tego względu, że nie jest już kupowana przez klientki w związku popularnością ruchu Me Too, który oskarżał tę markę o seksizm i o stereotypizowanie kobiet. Tych ruchów było kilka, Me Too, ale były też inne zjawiska dotyczące pracy właśnie. Które z nich uważa Pani za najistotniejsze dla pozycji kobiet na rynku pracy w ostatnich latach?

AA: Myślę, że nie determinujmy kierunku ruchów. Bardziej jestem zwolennikiem takiego skupienia się na walce, myślę, że mogę powiedzieć – walce o równość i różnorodność na rynku. Pamiętajmy, że umożliwianie posiadania równych szans dla jakiejkolwiek grupy nie tylko mówimy o kobietach, mówimy także o innych grupach zawodowych w kontekście rynku pracy. Jakby zwiększanie tych szans nie powinno wiązać się ze zmniejszaniem szans innych grup.

Nie może to być kosztem. Więc, gdy rozmawiamy o równości, gdy rozmawiamy o różnorodności, o równym dostępie do kwestii wynagrodzeń czy do kwestii dostępności do określonych stanowisk pracy powinniśmy rozmawiać o równowadze. I ja jestem zwolennikiem pójścia w tym kierunku. Czy to wiąże się i konotuje z określonymi ruchami, popularnymi obecnie? Być może.

Natomiast ta walka o tę równość powinna przede wszystkim mieć na uwadze bycie, danie szans identycznych każdej ze stron. Uprzywilejowanie jednej grupy zawsze trochę pozbawia przywilejów inną, a nie w tym kierunku powinniśmy iść.

MD: A jeżeli ktoś woli mówić o konkretnych pieniądzach, to pamiętajmy, że jednolita struktura nie sprzyja innowacyjności. Agnieszka Adamiec, ekspertka rynku pracy, kierownik rozwoju biznesu w Manpower Polska była naszym gościem. Gościnią. Bardzo dziękuję za rozmowę.

AA: Bardzo dziękuję. Dobrego dnia.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

KOBIETY NA RYNKU PRACY. KOBIECE ZAWODY WCIĄŻ ISTNIEJĄ? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy jest optymistą jeśli chodzi o ewentualną obniżkę stóp procentowych i kiedy nastąpią istotne wskaźniki wskazujące na ewentualną obniżkę, rozmawiała Jolanta Pawlak...

INNE

Zaledwie 3 miesiące cieszyli się polscy drobiarze dostępem do jednego z największych rynków świata. Chiny ponownie wprowadziły zakaz importu polskiego drobiu. Powód? Ptasia grypa.

USA

Amerykańska gospodarka stworzyła w sierpniu nieco mniej miejsc pracy, niż oczekiwano. Zdaniem ekonomistów dane o spowolnieniu na rynku pracy otwierają Rezerwie Federalnej drogę do...

INNE

Drożyzna szybko nie odpuści. Pod koniec roku ceny w sklepach mogą pójść w górę nawet o 6-7 proc. rok do roku.