W przypadku PKO BP i Santander Bank Polska, komisja zgodziła się na wypłatę dywidendy w wysokości 75 proc. wypracowanego zysku w 2023 roku.
W przypadku PKO BP maksymalna kwota wypłaty dywidendy nie może przekraczać kwoty zysku rocznego pomniejszonego o zysk wypracowany w 2023 r. zaliczony już do funduszy własnych.
Największy polski bank zaliczył do funduszy własnych zysk netto, osiągnięty w pierwszym półroczu 2023 r. w kwocie ponad 1 mld 600 mln zł.
Z kolei Santander Bank Polska spełnia wymagania kwalifikujące do wypłaty dywidendy za ubiegły rok w wysokości do 75 procent.
Oznacza to, że na jedną akcję bank będzie mógł wypłacić 35,50 groszy dywidendy na akcję.
Również ING Bank Śląski otrzymał zgodę komisji na wypłatę dywidendy w wysokości do 75 procent wypracowanego zysku w 2023 roku.
75 proc. zysku za ubiegły rok akcjonariuszom może oddać też mBank.
Z kolei zdaniem Komisji banki Pekao SA i Alior Bank będą mogły na wypłatę dywidendy przeznaczyć 50 proc. zysku wypracowanego w ubiegłym roku.
W obu przypadkach maksymalna kwota wypłaty nie może przekraczać kwoty zysku rocznego pomniejszonego o zysk wypracowany w 2023 r. zaliczony już do funduszy własnych.
Bank Pekao SA podał, że zgodnie z decyzją KNF zaliczył do funduszy własnych część zysku netto za pierwsze półrocze ubiegłego roku w kwocie prawie 809 milionów złotych.
Z kolei Alior Bank poinformował, że do funduszy własnych zaliczył zysk netto w kwocie 1 miliard 400 mln zł.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV