Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BANKI

KNF USTALIŁ JAKĄ DYWIDENDĘ WYPŁACĄ BANKI

Komisja Nadzoru finansowego wydała dziś cztery rekomendacje w sprawie bankowych dywidendy. Posiadacze akcji PKO BP i Santandera będą bardziej zadowoleni od tych co mają papiery PEKAO SA i Alior Banku.

KNF USTALIŁ JAKĄ DYWIDENDĘ WYPŁACĄ BANKI

W przypadku PKO BP i Santander Bank Polska, komisja zgodziła się na wypłatę dywidendy w wysokości 75 proc. wypracowanego zysku w 2023 roku.
W przypadku PKO BP maksymalna kwota wypłaty dywidendy nie może przekraczać kwoty zysku rocznego pomniejszonego o zysk wypracowany w 2023 r. zaliczony już do funduszy własnych.

Największy polski bank zaliczył do funduszy własnych zysk netto, osiągnięty w pierwszym półroczu 2023 r. w kwocie ponad 1 mld 600 mln zł.

Z kolei Santander Bank Polska spełnia wymagania kwalifikujące do wypłaty dywidendy za ubiegły rok w wysokości do 75 procent.
Oznacza to, że na jedną akcję bank będzie mógł wypłacić 35,50 groszy dywidendy na akcję.

Również ING Bank Śląski otrzymał zgodę komisji na wypłatę dywidendy w wysokości do 75 procent wypracowanego zysku w 2023 roku.

75 proc. zysku za ubiegły rok akcjonariuszom może oddać też mBank.

Z kolei zdaniem Komisji banki Pekao SA i Alior Bank będą mogły na wypłatę dywidendy przeznaczyć 50 proc. zysku wypracowanego w ubiegłym roku.
W obu przypadkach maksymalna kwota wypłaty nie może przekraczać kwoty zysku rocznego pomniejszonego o zysk wypracowany w 2023 r. zaliczony już do funduszy własnych.

Bank Pekao SA podał, że zgodnie z decyzją KNF zaliczył do funduszy własnych część zysku netto za pierwsze półrocze ubiegłego roku w kwocie prawie 809 milionów złotych.

Z kolei Alior Bank poinformował, że do funduszy własnych zaliczył zysk netto w kwocie 1 miliard 400 mln zł.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

KNF USTALIŁ JAKĄ DYWIDENDĘ WYPŁACĄ BANKI

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

WYNIKI

Sprzedaż detektorów i modułów detekcyjnych w tym okresie wyniosła łącznie ok 14 mln zł wobec ponad 17 mln zł rok wcześniej. Sprzedaż materiałów półprzewodnikowych...

INNE

Przeciętna wypłata emerytury i renty w 2023 roku była wyższa ponad 17% w ujęciu rocznym i wyniosła prawie 3 270 zł zł , podał...

USA

Ponad 4% w handlu przedsesyjnym zyskiwały akcje Goldman Sachs. To reakcja na wyjątkowo dobre wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Bank zwiększył zysk o...

USA

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo wzrosła w marcu o 0,7% w ujęciu miesiąc do miesiąca -podał amerykańsku Departament Handlu. To najwyższy wzrost tego wskaźnika o...