Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

KIEDY UKRAINA WEJDZIE DO UNII? SZCZYT W KIJOWIE BEZ DATY. WETO HOLANDII

Kiedy 40-milionowa Ukraina wejdzie do wspólnego unijnego rynku? To pytanie zapewne padło w czasie szczytu Unia – Ukraina, który w cieniu rosyjskich bomb odbywał się dziś w Kijowie. Ale odpowiedź nie padła.

KIEDY UKRAINA WEJDZIE DO UNII
Volodymyr Zelensky, on the right, and Ursula von der Leyen

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała co prawda, że Unia będzie wspierała Ukrainę tak długo aż ukraińska flaga pojawi się w Brukseli. Ale w jej słowach nie pojawił się nawet cień daty – nie tylko wstąpienia do Unii, ale nawet rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych. Wbrew nadzejom Wołodymyra Zełenskiego, który mówił w czwartek, że liczy na start negocjacji jeszcze w tym roku.

CZYTAJ TEŻ: MARŻA ORLENU ZNÓW GIGANTYCZNA

Na głównego otwartego przeciwnika szybkiego przyjęcia Ukrainy do Unii wyrosła Holandia. Dziennikarze Deutsche Welle twierdzą, że Holandia zagroziła zawetowaniem tekstu wspólnej deklaracji po szczycie, jeśli znajdą się w niej słowa o „postępach”, a nawet o „krokach” Ukrainy na drodze do Unii. Holandia jest znana z niechęci do poszerzania Unii o państwa posiadające porty nad Morzem Czarnym, które konkurowałyby z holenderskimi. To z powodu sprzeciwu Holandii do strefy Schengen nadal nie należą Rumunia i Bułgaria.

Dla władz Ukrainy rozpoczęcie negocjacji jest ważne nie tylko z powodów praktycznych – ale też motywacyjnych. Taka informacja podtrzymywałaby na duchu ukraińską ludność, która za trzy tygodnie wkroczy w drugi rok wojennego koszmaru.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UKRAINA

Rolnicy protestują na granicy z Ukrainą, domagając się większych restrykcji dotyczących importu towarów zza wschodniej granicy. Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O przyczynach i sposobach rozwiązania problemów na polsko-ukraińskiej granicy związanych z zapowiedzianym protestem ukraińskich rolników rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Olegiem Dubiszem, przewodniczącym...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O środkach unijnych na tzw. zielony wodór rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z mec. Tomaszem Włostowskim, partnerem zarządzającym w kancelarii EU Strategies w Brukseli.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy CPK może stać się logistycznym hubem transportowym o wielkiej przepustowości, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Joanną Porath, prezesem Agencji Celnej...