Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

KIEDY RUSZA POLSKI ATOM? NA RAZIE PROJEKT NABIERA ROZPĘDU (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Weszły w życie przepisy wykonawcze, które pozwalają budować atom. No i od razu mamy efekt: Polskie Elektrownie Jądrowe tego samego dnia w Ministerstwie Klimatu i Środowiska złożyły wniosek o wydanie decyzji dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, która powstanie na Pomorzu. Wczoraj powstała także PGE PAK Energia Jądrowa czyli spółka celowa, która będzie realizować budowę prywatnej elektrowni jądrowej w Polsce, czyli wspólny projekt biznesowy ZE PAK-u, PGE i koreańskiego KHNP, w Pątnowie.

O tym porozmawiam teraz z moim i Państwa gościem, którym jest Daniel Czyżewski, Energetyka24.com. Dzień dobry.

DANIEL CZYŻEWSKI, ENERGETYKA24.COM: Dzień dobry Państwu, dzień dobry pani redaktor.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: Czy to wszystko, o czym teraz wspomniałam, czyli nowa dokumentacja, nowe spółki, sprzyjająca polska legislacja – czy to przyspieszy polski atom?

DC: Z pewnością są to kolejne kroki na tej bardzo długiej drodze do elektrowni jądrowej, do kilku pewnie elektrowni jądrowych. Oczywiście spółki czy prawo atomowe funkcjonowało w Polsce wcześniej. Powołanie nowej spółki musi oznaczać już sukces. To jest właściwie taki kamień węgielny. Ja uwierzę w to, że elektrownia jądrowa w Polsce powstanie kiedy zacznie ona generować energię do naszego systemu. Ale widzimy, że te kolejne kroki nadchodzą.

NG: No i tu pytanie kiedy ona tę energię zacznie generować? Kiedy polskie gospodarstwa domowe zaczną być zasilane w tę energię? Spróbujmy na to spojrzeć tak realnie, a niekoniecznie zgodnie z tym, co zakładają może przesadnie optymistycznie wszelkie drogowe mapy dotyczące tych projektów.

DC: No tak, mieliśmy kolejną aktualizację polityki energetycznej Polski do 2040 roku. Tam wciąż ten rok 2033 jest wyznaczony jako uruchomienie pierwszej elektrowni jądrowej, właśnie tutaj na Pomorzu. No ale zostało tylko 10 lat a projekty, które obserwowaliśmy w ostatniej dekadzie czy kilkunastu latach w Europie, głównie we Francji, Wielkiej Brytanii i Finlandii, one miały spore przedłużenie, to nigdy nie było 10 lat, nawet w założeniach z tego co pamiętam – to nie było 10 lat. Nieraz te opóźnienia dochodziły do 30, 50, a nawet więcej procent w porównaniu z zakładanym okresem.

NG: A co podczas powstawania, podczas kolejnych etapów budowy polskiego atomu będzie potrzebne? Pytam z perspektywy polskich firm – podwykonawców. Czy oni będą mogli skorzystać na różnych pojawiających się zamówieniach?

KIEDY RUSZA POLSKI ATOM? NA RAZIE PROJEKT NABIERA ROZPĘDU (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

DC: Rządzący zapewniają, że ten tzw. local content będzie wysoki – będzie wysoki procentowo. Że polskie firmy zarobią. Pamiętam, mówiło się o 50 procent nawet w całym procesie inwestycyjnym. No ale musimy sobie zdawać sprawę, że Polska nie ma zbyt wiele firm, które zajmują się energią jądrową. Oczywiście firmy budowlane, usługowe z pewnością mamy i z pewnością one będą miały pierwszeństwo i zarobią, no ale najważniejsze zamówienia – budowa samego reaktora i szereg innych specjalistycznych zabiegów to właśnie będzie w gestii koncernów międzynarodowych i też ich dostawców. Na razie trudno to ocenić, ale wierzę, że rządy kolejne w Polsce będą stawiać na polskie firmy w tym i nie tylko tym projekcie.

NG: Na początku wspomniał Pan o tym, że uwierzy pan w polski atom, kiedy zacznie produkować energię. Ja zapytam teraz skąd ten sceptycyzm? Jakie mogą być największe przeszkody, które mogą się pojawić na tej polskiej atomowej drodze? I pytanie czy ktoś może nam np. z zewnątrz ten atom wstrzymać? Chociażby tutaj pojawia się kwestia protestów ze strony naszych niemieckich sąsiadów.

DC: Tak, rzeczywiście Niemcy czy kilka landów wschodnich takie obiekcje ma. Ale Niemcy nie są w stanie wpływać, decydować o tym w co inwestujemy, jak widzimy swoją przyszłość w energetyce. Oni decydują o swojej energetyce. Największą przeszkodę upatrywałbym wewnątrz, bo przecież serial taki nowoczesny, w trzeciej Rzeczpospolitej z energetyką jądrową zaczął się już kilkanaście ładnych lat temu, w 2009 roku, kiedy powstała właśnie pierwsza spółka. No i ówczesny premier mówił, że już w 2020 r. elektrownia będzie. No więc taka niemoc polityczna, decyzyjna pewnie będzie największą przeszkodą. Miejmy nadzieję, że będziemy w stanie to przełamać.

NG: Daniel Czyżewski, Energetyka24.com był moim i Państwa gościem. Dziękuję pięknie za spotkanie.

DC: Dziękuję bardzo.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

KIEDY RUSZA POLSKI ATOM? NA RAZIE PROJEKT NABIERA ROZPĘDU (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV