ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: A my łączymy się teraz z członkiem Rady Polityki Pieniężnej, profesorem Henrykiem Wnorowskim. Witam bardzo serdecznie Panie profesorze. Bardzo się cieszę, że mamy Pana profesora dzisiaj w programie, bo ten maj, przynajmniej u mnie wywołuje zaskoczenie, bo prezes bardzo gwałtownie zmienił zdanie, a jednocześnie radość, bo wszyscy czekamy na tańszy pieniądz. I pewien niepokój, no bo to w kontekście wszystkiego, co mówiliśmy do tej pory, jest jednak dużo wcześniej. No więc teraz znowu niedobrze byłoby, gdyby pójść za szybko, za daleko?
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
HENRYK WNOROWSKI, RADA POLITYKI PIENIĘŻNEJ: Panie redaktorze, niepokój z całą pewnością jest uzasadniony, gdyż jak często powtarza nasz prezes, że to, co jest dobre dla inflacji, to bywa niekoniecznie dobre dla gospodarki jako całości i odwrotnie. I te przesłanki, które pojawiły się w trakcie ostatniego miesiąca, o których mówił pan prezes, no to niekoniecznie są dobre informacje dla całości.
To są informacje o jeszcze większym luzowaniu polityki fiskalnej o tym, jak wyszło podsumowanie tej polityki za kwartał czwarty. O tym, że płace jednak bardzo wiele wskazuje na to, będą rosły znacznie wolniej. A jednak społeczeństwo, pracownicy oczekują na to, żeby rosły szybciej.
Ale generalnie jeśli chodzi o mnie, to ja w zasadzie takie stanowisko jak wczoraj zaprezentował pan profesor Adam Glapiński w trakcie konferencji, ja prezentuję od dłuższego czasu. Nie jest to dla mnie jakieś wielkie zaskoczenie. Natomiast no, ten maj pojawił się wczoraj, w trakcie czy w ramach takiego jakby jeszcze większego podkreślenia tego zmiany nastawienia pana prezesa, ja przynajmniej tak to odbieram.
Wydaje się, że tutaj nie ma jakiegoś bardzo wielkiego prawdopodobieństwa, że to rzeczywiście może stać się już w maju, ale tak jak to przynajmniej ja zapowiadałem, zbliżamy się i w ostatnim czasie nieco szybciej do tego momentu, kiedy decyzje o dostosowaniu restrykcyjności polityki pieniężnej do aktualnej sytuacji będą możliwe.
RM: Panie profesorze, kontrakty na przyszłą stopę procentową, jest taki instrument, który trochę służy do zarabiania pieniędzy na zakładzie, a trochę na zakładaniu się o nią, a trochę pozwala zorientować się, co gracze na rynku widzą jako przyszłość i mówią, że w ciągu pół roku 115 punktów bazowych, czyli 1,15%. Widzi Pan taką możliwość, biorąc pod uwagę to, co mówią pozostali członkowie Rady Polityki Pieniężnej, to jak widzicie sytuację gospodarczą?

HW: To jest jakaś taka trochę dziwna liczba, te 115. Ale prawdę mówiąc, to w świetle tego, o czym mówił wczoraj pan prezes, który mówił, zdaje się o stu punktach, czy 115, generalnie można to jakoś dostrzec, chociaż w tym momencie, na podstawie tych danych, które ja już widziałem na początku kwietnia, to wydaje mi się taka liczba raczej nieco wyolbrzymiona, ale potrafię sobie wyobrazić przesłanki, które mogłyby do tego doprowadzić.
RM: Myśli Pan, że rzeczywiście na majowym posiedzeniu padnie propozycja obniżki stóp procentowych? A jeśli tak, o ile?
HW: Ta dynamika rozmowy o obniżkach na naszych ostatnich dwóch posiedzeniach jest wysoka, bo prawdę mówiąc, taką rozmowę poważną rozpoczęliśmy przed miesiącem. Natomiast wczoraj padły już bardzo, bardzo jasne deklaracje, więc ja osobiście nie wykluczam takiego scenariusza, że może (tylko odpowiadam stricte na pytanie pana redaktora), że może się pojawić taka propozycja na majowym posiedzeniu. To jest prawdopodobne. Natomiast to, że będzie decyzja o obniżkach, jest znacznie, znacznie mniej prawdopodobne.
RM: Panie profesorze, bardzo serdecznie dziękujemy. Prof. Henryk Wnorowski, członek Rady Polityki Pieniężnej. Dziękuję.
Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV