Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FX

KIEDY KONIEC DODRUKU DOLARÓW? WCZEŚNIEJ, NIŻ PÓŹNIEJ (JACKSON HOLE)

Ograniczenie skupu aktywów przez FED nastąpi raczej szybciej, niż później – mówi tuż przed startem sympozjum w Jackson Hole Esther George, szefowa FED w Kansas City. To ten odział rezerwy federalnej organizuje coroczne spotkanie bankierów centralnych z całego świata.

KIEDY KONIEC DODRUKU DOLARÓW? WCZEŚNIEJ, NIŻ PÓŹNIEJ (JACKSON HOLE)
Esther L. George, szefowa FED w Kansas City, FOT.: FED of Kansas City

Esther George w rozmowie z kanałem CNBC powiedziała m.in., że postępy w osiąganiu celów FED – czyli maksymalnego zatrudnienia i inflacji trwale w okolicach 2 procent- są wyraźne, dlatego jej zdaniem na zmniejszenie skupu aktywów przez bank centralny USA nie będzie trzeba długo czekać. Nie wyznaczyła jednak konretnej daty. FED co miesiąc skupuje obligacje warte 120 mld dolarów – 80 mld w obligacjach skarbowych i 40 mld w obligacjach zabezpieczonych hipotecznie.

Esther George w tym roku wchodzi w skład FOMC – Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, czyli odpowiednika naszej Rady Polityki Pieniężnej, jako tzw. „członek alternatywny”. To oznacza, że bierze udział w tajnych spotkaniach komitetu i w dyskusjach – ale nie ma prawa głosu. Rynki czekają na to, co jutro o 16-stej polskiego czasu powie szef FED Jerome Powell. W ubiegłym roku zaskoczył świat zapowiedzią podwyższenia celu inflacyjnego FED, co finalnie wydarzyło się miesiąc później.

Esther George, szefowa FED w Kansas City wita uczestników sympozjum w Jackson Hole


DLACZEGO JACKSON HOLE?

Tegoroczne sympozjum o nazwie Jackson Hole odbywa się – podobnie jak przed rokiem – w Internecie. Do 2019 roku miasteczko przez 38 lat gościło co roku rosnącą grupę bankierów centralnych, którzy na zaproszenie zarządu FED w Kansas City przylatywali do górskiego kurortu, by w spokoju porozmawiać o polityce monetarnej. Liczące sobie zaledwie 10.5 tysiąca mieszkańców senne miasteczko w Wyoming, jednym z tzw. fly-over-states (stanów, które amerykańska elita finansowa ogląda wyłącznie przez okno samolotu) jest jednak świetnie znane na mapie Stanów Zjednoczonych. Zwłaszcza tym, którzy posiadają własne samoloty.

Na żywo – widok na główny plac miejski w Jackson Hole, tuż obok Pizzeri Caldera

W Jackson Hole znajduje się bowiem największe i najbardziej oblegane lotnisko w całym stanie Wyoming. Hrabstwo Teton, na terenie którego leży Jackson Hole, to najzamożniejsze hrabstwo w całych Stanach Zjednoczonych – licząc majątkiem rezydentów podatkowych. Liczące sobie prawie 11 tys. km kwadratowych (30 razy mniej, niż Polska) hrabstwo nie tylko górskim krajobrazem przypomina Szwajcarię. Słynie z niskich podatków, czym przyciąga miliarderów z całych Stanów Zjednoczonych.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

KIEDY KONIEC DODRUKU DOLARÓW? WCZEŚNIEJ, NIŻ PÓŹNIEJ (JACKSON HOLE)

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

FED skupi się na walce z inflacją oraz na maksymalizacji zatrudnienia, wynika z wystąpienia szefa FED przed komisją bankową senatu USA.

ŚWIAT

W oczekiwaniu na ruch amerykańskiego komitetu otwartego rynku inwestorzy pozbywają się niemal wszystkich aktywów - pikują giełdowe indeksy, rosną rentowności obligacji a rynku kryptowalut...

ŚWIAT

Jerome Powell został zaprzysiężony na drugą kadencję jako przewodniczący Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej.

ŚWIAT

Przewodniczący amerykańskiej rezerwy federalnej Jerome Powell potwierdził, że Fed nie zawaha się podnosić stóp, dopóki inflacja nie spadnie.

%d bloggers like this: