Connect with us

Hi, what are you looking for?

FX

KIEDY KONIEC DODRUKU DOLARÓW? WCZEŚNIEJ, NIŻ PÓŹNIEJ (JACKSON HOLE)

Ograniczenie skupu aktywów przez FED nastąpi raczej szybciej, niż później – mówi tuż przed startem sympozjum w Jackson Hole Esther George, szefowa FED w Kansas City. To ten odział rezerwy federalnej organizuje coroczne spotkanie bankierów centralnych z całego świata.

Esther L. George, szefowa FED w Kansas City, FOT.: FED of Kansas City

Esther George w rozmowie z kanałem CNBC powiedziała m.in., że postępy w osiąganiu celów FED – czyli maksymalnego zatrudnienia i inflacji trwale w okolicach 2 procent- są wyraźne, dlatego jej zdaniem na zmniejszenie skupu aktywów przez bank centralny USA nie będzie trzeba długo czekać. Nie wyznaczyła jednak konretnej daty. FED co miesiąc skupuje obligacje warte 120 mld dolarów – 80 mld w obligacjach skarbowych i 40 mld w obligacjach zabezpieczonych hipotecznie. Esther George w tym roku wchodzi w skład FOMC – Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, czyli odpowiednika naszej Rady Polityki Pieniężnej, jako tzw. „członek alternatywny”. To oznacza, że bierze udział w tajnych spotkaniach komitetu i w dyskusjach – ale nie ma prawa głosu. Rynki czekają na to, co jutro o 16-stej polskiego czasu powie szef FED Jerome Powell. W ubiegłym roku zaskoczył świat zapowiedzią podwyższenia celu inflacyjnego FED, co finalnie wydarzyło się miesiąc później.

Esther George, szefowa FED w Kansas City wita uczestników sympozjum w Jackson Hole


DLACZEGO JACKSON HOLE?

Tegoroczne sympozjum o nazwie Jackson Hole odbywa się – podobnie jak przed rokiem – w Internecie. Do 2019 roku miasteczko przez 38 lat gościło co roku rosnącą grupę bankierów centralnych, którzy na zaproszenie zarządu FED w Kansas City przylatywali do górskiego kurortu, by w spokoju porozmawiać o polityce monetarnej. Liczące sobie zaledwie 10.5 tysiąca mieszkańców senne miasteczko w Wyoming, jednym z tzw. fly-over-states (stanów, które amerykańska elita finansowa ogląda wyłącznie przez okno samolotu) jest jednak świetnie znane na mapie Stanów Zjednoczonych. Zwłaszcza tym, którzy posiadają własne samoloty.

Na żywo – widok na główny plac miejski w Jackson Hole, tuż obok Pizzeri Caldera

W Jackson Hole znajduje się bowiem największe i najbardziej oblegane lotnisko w całym stanie Wyoming. Hrabstwo Teton, na terenie którego leży Jackson Hole, to najzamożniejsze hrabstwo w całych Stanach Zjednoczonych – licząc majątkiem rezydentów podatkowych. Liczące sobie prawie 11 tys. km kwadratowych (30 razy mniej, niż Polska) hrabstwo nie tylko górskim krajobrazem przypomina Szwajcarię. Słynie z niskich podatków, czym przyciąga miliarderów z całych Stanów Zjednoczonych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

FED obniża prognozy wzrostu gospodarczego dla Stanów Zjednoczonych - ale jednocześnie sygnalizuje, że podwyżki stóp mogą nastąpić wcześniej, niż wcześniej oczekiwano.

USA

Amerykański bank centralny zdecyduje dziś o wysokości stóp procentowych za oceanem. Komunikat po posiedzeniu będzie ogłoszony o 20stej polskiego czasu.

RYNKI

Ameryka dyskutuje, czy szefowie Fed powinni grać na giełdzie - w czasie, kiedy miliardy dolarów pompowane przez bank centralny na rynek wynoszą giełdowe indeksy...

USA

Początek końca skupu obligacji przez FED już od października? Tak proponuje Robert Kaplan, szef FED w Dallas. Za rozpoczęciem "taperingu" - jak amerykanie nazywają...