Zgodnie z planami, druga elektrownia jądrowa – wspólne przedsięwzięcie koreańskiego koncernu i PGE PAK Energia Jądrowa – ma powstać do 2035 roku i zaspokoić około 12% obecnego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce.
Jak przekazała strona koreańska, po zawarciu umowy samo studium wykonalności powinno powstać w ciągu roku, najdalej półtora. Od jego wyników uzależniony będzie m.in. model finansowania projektu. Na końcowym etapie prac ma zapaść decyzja o sposobie zaangażowania KHNP. Może to być albo bezpośrednie objęcie udziałów, albo wkład w postaci pożyczki.
Jak podkreślił prezes KHNP, po stronie koreańskiej udziałem w projekcie zainteresowane są różne instytucje finansowe, m.in. ubezpieczeniowe, banki prywatne czy koreański bank kredytów eksportowych.
Dopełnimy wszystkich starań z PGE PAK Energia Jądrowa tak, aby energia z naszej elektrowni jądrowej została dostarczona w 2035 roku – zakończył prezes KHNP.
Koreańskie KHNP, które na potrzeby realizacji projektu budowy elektrowni jądrowej w Polsce, otworzyło właśnie swoje biuro w Warszawie, jest państwową firmą z blisko 50 letnim doświadczeniem w budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych. Spółka angażowała się w budowę 34 bloków elektrowni jądrowych w Korei Południowej i zagranicą.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV