Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

KGHM ODWRÓCI 2.6 MLD ZŁ ODPISÓW NA KOPALNIĘ SIERRA GORDA

Wysokie ceny miedzi ratują Sierra Gorda, chilijską kopalnię należącą do KGHM. Spółka podała, że odwróci 2.6 miliarda złotych odpisów, które wcześniej poczyniła na poczet strat związanych z inwestycją w Chile.

KGHM SIERRA GORDA
Kopalnia Sierra Gorda / FOT.: KGHM

KGHM poinformował dziś, że test na utratę wartości Sierra Gorda wykazał, iż uzasadnione jest odwrócenie odpisu na utratę wartości aktywów na 1 miliard złotych, oraz odwrócenie odpisu na utratę wartości długu w wysokości 1.6 miliarda dolarów. KGHM zastrzega, że to wartości szacunkowe, finalny poziom odwrócenia aktywów zostanie podany 17 sierpnia, razem z raportem za pierwsze półrocze.

Chile to największy światowy producent miedzi – wydobywa się jej tam więcej, niż w trzech kolejnych państwach – Peru, Chinach i Demokratycznej Republice Konga razem wziętych. KGHM rozwija projekt Sierra Gorda od 2011 roku razem z japońską firmą Sumitomo. Rozwija na razie bez wielkiego szczęścia. Wspólnik KGHMu ogłosił nawet w październiku ubiegłego roku, że chętnie sprzeda swoje 45% akcji kopalni, ale nie było chętnych do zapłacenia ceny oczekiwanej przez Sumitomo. Od tamtej pory sporo się jednak zmieniło – po pierwsze Sierra Gorda zwiększa produkcję miedzi, po drugie – cena tony tego metalu wzrosła z 6.5 do 9.5 tysiąca dolarów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

Grupa CCC szacuje, że miała EBITDA w czwartym kwartale roku obrotowego na poziomie 86 mln zł. Tymczasem rynki oczekiwały ponad 112 mln zł.

GPW

XTB to międzynarodowy dostawca produktów, usług i rozwiązań technologicznych w zakresie obrotu instrumentami finansowymi. Spółka jest notowana w indeksie mWIG, w ciągu ostatniego roku...

USA

Amazon pobił oczekiwania rynku. Swoje wyniki za 4 kwartał opublikował również Amazon. Spółka należąca do jednego z najbogatszych ludzi na ziemi miała ponad 149...

USA

Zyski Shell na rekordowym poziomie.

%d bloggers like this: