Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BUDŻET

KE ZA WYPŁATĄ 6.3 MLD EURO DLA POLSKI

Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku Polski o płatności z Krajowego Funduszu Odbudowy. Otwiera to drogę do wypłaty Polsce 6,3 mld euro. Pieniądze powinny trafić do Polski na początku kwietnia.

PROGNOZY DLA POLSKI
Fot: Dimitris Vetsikas/Pixabay

Ostateczną decyzję o wypłacie części środków z Krajowego Planu Odbudowy podejmie Rada Unii Europejskiej. Jej decyzje w tych sprawach są jednak zawsze zgodne z głosem Komisji. Dlatego właśnie opinia tego organu jest kluczowa.

W ubiegły piątek Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, zapowiedziała podczas wizyty w Warszawie, że komisarze podejmą decyzję uwalniającą do 137 mld euro dla Polski z funduszy spójności i Funduszu Odbudowy.

KPO dla Polski przewiduje 56 inwestycji i 55 reform, których celem. W ramach tej puli Polska ma otrzymać prawie 60 mld euro z czego 25 mld euro będzie wypłacone w ramach dotacji a pozostała kwota w formie preferencyjnych pożyczek. Wypłata środków będzie uzależniona od realizacji kamieni milowych, czyli założonego planu – na przeprowadzenie reform i zmian.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Ceny żywności znowu wzrosną - uważają analitycy.

USA

W tym tygodniu inwestorzy czekają przede wszystkim na piątkowy raport o wydatkach gospodarstw domowych. To ten dokument ma kluczowe znaczenie dla decyzji Rezerwy Federalnej...

USA

W tym tygodniu amerykańscy inwestorzy oczekują na piątkowe dane o wydatkach gospodarstw domowych. To będzie ostatni tego typu raport przed kolejnym posiedzeniem Rezerwy Federalnej,...

UNIA EUROPEJSKA

Afera w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, która może spowodować utratę ogromnych środków z unijnej kasy.