Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UE

REKOMPENSATY ZA WZROST CEN ENERGII

Pomoc finansowa w formie bonów energetycznych dla najbiedniejszych gospodarstw domowych i obniżka podatków – to propozycje Komisji Europejskiej by zniwelować rosnące ceny energii elektrycznej dla konsumentów i małych przedsiębiorstw.

Zaproponowane przez Brukselę wsparcie krótkoterminowe dla odbiorców to zapewnienie awaryjnego wsparcia dochodu dla konsumentów ubogich energetycznie, na przykład za pomocą bonów lub częściowych płatności rachunków, które mogą być wspierane z przychodów z unijnego systeu handlu eprawnieniami do emisji CO2.
Bruksela proponuje także możliwość czasowego odroczenia płatności rachunków.
Komisja Europejska rekomenduje także państwom członkowskim wprowadzenie ukierunkowanych obniżek stawek podatkowych dla gospodarstw domowych znajdujących się w trudnej sytuacji oraz zapewnienie pomocy przedsiębiorstwom i branżom, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Bruksela rekomenduje, by pomoc dla odbiorców i firm płynęła co najmniej do wiosny przyszłego, kiedy to ceny energii powinny się ustabilizować.

By wyhamować wzrost cen energii Bruksela chce także nadal wspierać inwestycje w energię odnawialną oraz w efektywność energetyczną i rozwijać magazynowanie energii. Planuje też zwiększać rezerwy gazu.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Ceny drewna 2022? Branża obawia się powtórki z 2021 roku Ceny tarcicy już rosną – mówi w BIZNES24 Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej...

BIZNES I POLITYKA

W pierwszym tygodniu lutego Komisja Europejska ogłosi zablokowanie wszystkich pieniędzy dla Polski - twierdzi agencja Bloomberg powołując się na źródła zorientowane w negocjacjach między...

CENY

Gazprom wezwał Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo do arbitrażu. Rosyjska spółka chce zmiany ceny gazu w kontrakcie jamalskim. PGNIG nie widzi do tego podstaw.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Podwyżki cen w Polsce to główny temat rozmowy Romana Młodkowskiego z Andrzejem Kubisiakiem, wicedyrektorem Polskiego Instytutu Ekonomicznego.