Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

KE PRZEDSTAWIŁA PLAN REFORMY ENERGETYKI

Powiązane artykuły:

Komisja Europejska przedstawiła pomysły metod walki z kryzysem energetycznym. Plan zarysowała Ursula von der Leyen wygłaszając rano orędzie o stanie Unii. Kilka godzin później komisja opublikowała szczegóły.

Plan reformy energetyki – fundamentem oszczędzanie

Fundamentalnym elementem strategii są oszczędności. Obowiązkowe ograniczenia zużycia energii elektrycznej będą dotyczyły godzin szczytu ustalonych indywidualnie przez każdy z krajów członkowskich. Oszczędność nie będzie mogła być mniejsza niż 5% zużycia. Zaproponowanym przez komisję celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną o co najmniej 10 proc. do 31 marca przyszłego roku. Realizacja tego celu umożliwiłaby ograniczenie zużycia gazu w najbliższym sezonie zimowym o 1 miliard 200 milionów metrów sześciennych.

Ponadto, komisja chce zebrać do 140 mld euro od firm energetycznych zarabiających na podwyższonych cenach energii. Te środki planuje pozyskać na dwa sposoby.

CZYTAJ TEŻ: PRZYMUS OSZCZĘDZANIA ENERGII W GODZINACH SZCZYTU (ROZMOWA)

Po pierwsze, producenci energii ze źródeł tańszych niż gaz (takich jak OZE, energia jądrowa czy węgiel brunatny) zostaną ograniczeni kwotą 180 euro za megawatogodzinę. Dochody powyżej pułapu będą pobierane przez rządy państw członkowskich i przeznaczane na pomoc w obniżaniu rachunków dla odbiorców energii.

Wreszcie, komisja proponuje obłożyć tymczasowym podatkiem solidarnościowym nadwyżki zysków pochodzących z działalności prowadzonej w sektorach ropy naftowej, gazu, węgla i rafinerii. Ta ograniczona w czasie opłata miałaby umożliwić utrzymanie zachęt inwestycyjnych na rzecz transformacji ekologicznej. Byłaby ona pobierana przez państwa członkowskie od tych zysków z 2022 roku, które wzrosły o ponad 20 proc. względem średnich zysków z poprzednich trzech lat.

W swoim planie Komisja Europejska nie uwzględniła polskich postulatów – zawieszenie systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2, lub ustalenie maksymalnej ceny tych pozwoleń, by uniknąć spekulacji na rynku.

Ponadto komisja nie zaproponowała na razie limitów cenowych na gaz importowany do Unii czy to z Rosji czy z Norwegii. Tłumaczy, że potrzebne są konsultacje z unijnymi krajami, które w tej sprawie są podzielone.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

KE PRZEDSTAWIŁA PLAN REFORMY ENERGETYKI

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV