Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

KE PRZEDSTAWIŁA PLAN REFORMY ENERGETYKI

Komisja Europejska przedstawiła szczegółowy plan reformy energetyki w Unii Europejskiej.

FIRMY ENERGETYCZNE
foto: pexels.com

Komisja Europejska przedstawiła pomysły metod walki z kryzysem energetycznym. Plan zarysowała Ursula von der Leyen wygłaszając rano orędzie o stanie Unii. Kilka godzin później komisja opublikowała szczegóły.

Plan reformy energetyki – fundamentem oszczędzanie

Fundamentalnym elementem strategii są oszczędności. Obowiązkowe ograniczenia zużycia energii elektrycznej będą dotyczyły godzin szczytu ustalonych indywidualnie przez każdy z krajów członkowskich. Oszczędność nie będzie mogła być mniejsza niż 5% zużycia. Zaproponowanym przez komisję celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną o co najmniej 10 proc. do 31 marca przyszłego roku. Realizacja tego celu umożliwiłaby ograniczenie zużycia gazu w najbliższym sezonie zimowym o 1 miliard 200 milionów metrów sześciennych.

Ponadto, komisja chce zebrać do 140 mld euro od firm energetycznych zarabiających na podwyższonych cenach energii. Te środki planuje pozyskać na dwa sposoby.

CZYTAJ TEŻ: PRZYMUS OSZCZĘDZANIA ENERGII W GODZINACH SZCZYTU (ROZMOWA)

Po pierwsze, producenci energii ze źródeł tańszych niż gaz (takich jak OZE, energia jądrowa czy węgiel brunatny) zostaną ograniczeni kwotą 180 euro za megawatogodzinę. Dochody powyżej pułapu będą pobierane przez rządy państw członkowskich i przeznaczane na pomoc w obniżaniu rachunków dla odbiorców energii.

Wreszcie, komisja proponuje obłożyć tymczasowym podatkiem solidarnościowym nadwyżki zysków pochodzących z działalności prowadzonej w sektorach ropy naftowej, gazu, węgla i rafinerii. Ta ograniczona w czasie opłata miałaby umożliwić utrzymanie zachęt inwestycyjnych na rzecz transformacji ekologicznej. Byłaby ona pobierana przez państwa członkowskie od tych zysków z 2022 roku, które wzrosły o ponad 20 proc. względem średnich zysków z poprzednich trzech lat.

W swoim planie Komisja Europejska nie uwzględniła polskich postulatów – zawieszenie systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2, lub ustalenie maksymalnej ceny tych pozwoleń, by uniknąć spekulacji na rynku.

Ponadto komisja nie zaproponowała na razie limitów cenowych na gaz importowany do Unii czy to z Rosji czy z Norwegii. Tłumaczy, że potrzebne są konsultacje z unijnymi krajami, które w tej sprawie są podzielone.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

KE PRZEDSTAWIŁA PLAN REFORMY ENERGETYKI

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że do 31 stycznia mija termin składania zeznania PIT-8AR czyli podatku z tytułu konkursów czy nagród w sprzedaży premiowanej rozmawiał Marcin Dobrowolski...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co przyczyniło się do tego, że nowych pieniędzy w polskiej gospodarce przybywa mniej rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z prof. Marianem Nogą...

FIRMA

Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia, by złożyć oświadczenie, by mieć maksymalne ceny prądu w wynajmowanych lokalach.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że z dostępnych danych wynika, że ubiegły rok może być rekordowy pod względem liczby zarejestrowanych ukraińskich spółek rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24...

%d bloggers like this: