Od jakiegoś czasu branża producentów napojów podnosiła, że obecne przepisy nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy kaucja będzie opodatkowana 23 procentową stawką VAT. Przekonywano, że jeśli tak by było, oznaczałoby to, że konsument zapłaci oprócz kaucji dodatkowy podatek.
Wiceminister klimatu Anna Sowińska powiedziała dzisiaj, że
kolejną sprawą, jaka miałaby zostać uregulowana w nowelizacji ustawy kaucyjnej ma być to, by kaucja podążała za produktem w całym łańcuchu sprzedaży.
Takie rozwiązanie – jak podkreśliła Sowińska – obowiązuje we wszystkich krajach, gdzie funkcjonują systemy kaucyjne. Zwróciła uwagę, że z niezrozumiałych powodów w ten sposób nie rozwiązano tego w polskich przepisach, a kaucja ma być pobierana jedynie od konsumenta końcowego w sklepie.
Po zmianie przepisów kaucję pobierałby producent napoju, sprzedając towar hurtownikowi, a ten z kolei – od sklepu, do którego dostarczałby towar. Na końcu kaucja byłaby pobierana od kupującego napój i potem mu zwracana przy odbiorze butelki czy puszki.
Wiceminister dodała, że realizacja tego rozwiązania włączy też w system kaucyjny branżę HoReCa, o co postulowali producenci napojów.
Przepisy zakładają, że system kaucyjny w Polsce zacznie działać od początku 2025 roku. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 m2 będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję, natomiast te mniejsze będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV