Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

KAS UKRÓCI ZATRUDNIENIE PRACOWNIKA W MODELU B2B? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Przenoszenie pracowników etatowych do spółki zależnej w modelu B2B to niedozwolona optymalizacja podatkowa – stwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej. Z nami jest Sylwia Bulzacka z Biura Usług Prawnych FORSETI i ekspert do spraw praw podatnika w toku postępowań przed administracją skarbową. Dzień dobry.

SYLWIA BULZACKA, BIURO USŁUG PRAWNYCH FORSETI: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Czy wszystkie przypadki tzw. samozatrudnienia będą teraz analizowane, kontrolowane przez administrację skarbową?

SB: Nie. Zacznijmy od tego, że temat umów B2B, które mają charakter umów o pracę jest znany w KAS od lat i nie jest to nowość. Może temat rozgorzał z uwagi na odmowę wydania opinii zabezpieczającej przez szefa KAS dla jednej ze spółek. Ale nie jest to nowość.

Możemy przewidywać tak, jak się dzieje do tej pory, że rzeczywiście na podstawie pewnych skryptów i algorytmów wychwytywane są podmioty, które prowadzą działalność świadcząc usługi tylko dla jednego podmiotu lub jeżeli są to jednoosobowe działalności gospodarcze świadczące usługi dla byłego pracodawcy. Ten proceder trwa i on będzie trwał.

MD: No właśnie. Bo zjawisko zatrudniania, przenoszenia na tzw. samozatrudnienie, tworzenia spółek, które zatrudniają w modelu B2B pracowników, którzy wcześniej są pracownikami, byli pracownikami etatowymi to jest zjawisko, które widzimy od wielu lat. Kto w Pani ocenie powinien spodziewać się najszybciej kontroli? W jakim modelu pracujący?

SB: No, z pewnością mamy kilka branż, które są typowane, jako takie, w których najczęściej dochodzi do tego procederu. To jest branża IT, to jest branża opieki zdrowotnej. Generalnie są to w większości usługi, więc tutaj możemy się spodziewać. KAS ma odpowiednie instrumenty, aby odnaleźć takich podatników.

MD: A jaki ma bat na takich podatników? Znaczy, jakie skutki dla firmy (najpierw dla firmy) może mieć zakwestionowanie umów B2B z pracownikami?

SB: Skutki są dotkliwe, ponieważ odnoszą się do konsekwencji na podłożu ustaw podatkowych, czyli, jeżeli chodzi o podatek dochodowy, o VAT z pewnością spółka poniesie konsekwencje z uwagi na niepłacenie składek w podatku dochodowym od pracowników, zaliczek z odsetkami, konieczność skorygowania vatu, ale i kolejna dotkliwa sankcja to jest zapłata składek ZUS nawet do 5 lat wstecz, również z odsetkami za tych pracowników. Państwowa Inspekcja Pracy może na takiego pracodawcę nałożyć również jednorazową karę. Ale i jeszcze mamy takie mocne konsekwencje, które ustawodawca nam zawarł na gruncie ustawy Kodeks karny skarbowy.

MD: A czy z punktu widzenia pracowników przy nałożeniu takich kar na pracodawcę, oni odzyskają ten ZUS wstecznie?

SB: No właśnie, tutaj może tak nie do końca jestem w stanie się wypowiedzieć jak to wygląda wtedy, kiedy to wszystko trzeba naprostować, ale dla pracowników tutaj nie ma tak dotkliwych sankcji, a wręcz wynikają pewne korzyści. Jeżeli zostanie uznane, że umowa B2B była umową o pracę, pracownik może domagać się zaległych ekwiwalentów za urlop, świadectwa pracy oraz będzie miał okresy składkowe do emerytury.

MD: No tak, oczywiście. O ile firma wytrzyma, o ile firma przetrwa nałożone przez administrację skarbową kary.

SB: Oczywiście, że tak.

MD: Dziękuję Pani Sylwio. Sylwia Bulzacka z Biura Usług Prawnych FORSETI, ekspertka do spraw podatnika w toku postępowań przed Krajową Administracją Skarbową była z nami. Dziękuję bardzo.

SB: Dziękuję bardzo.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

KAS UKRÓCI ZATRUDNIENIE PRACOWNIKA W MODELU B2B? (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV