Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

KANAŁ ZBOŻOWY NAWET BEZ ROSJI

KANAŁ ZBOŻOWY

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaproponuje prezydentowi Turcji Recepowi Erdoganowi i sekretarzowi generalnemu ONZ, Antonio Guterresowi kontynuowanie korytarza zbożowego lub podobnego rozwiązania w trójstronnym formacie.

W telewizyjnym wystąpieniu Zełenski mówił o tym, że nikt nie ma prawa do niszczenia bezpieczeństwa żywnościowego żadnego narodu, a jeśli ktoś na Kremlu chce decydować o obecności jedzenia na stołach w różnych krajach, świat powinien pokazać, że nie ma zgody na szantaż. Prezydent dodał, że Rosja już pierwszego dnia agresji przeciwko Ukrainie zniszczyła swobodę żeglugi na Morzu Czarnym i Azowskim, oraz atakowała porty i terminale zbożowe, co doprowadziło do destabilizacji rynków żywnościowych.

CZYTAJ TEŻ: ZEROWY VAT NA ŻYWNOŚĆ TAKŻE W 2024?

Według Zełenskiego inicjatywa korytarza zbożowego powinna działać dalej, nawet bez Rosji. Zaznaczył, że umowa z Turcją i ONZ jest obowiązująca. Zaproponował jej dokładne wykonanie, wskazując, że Ukraina, Turcja i ONZ mogą wspólnie zagwarantować działanie korytarza i inspekcję statków.

W ramach uruchomionej w ubiegłym roku czarnomorskiej inicjatywy zbożowej z Ukrainy wyeksportowano prawie 33 mln ton żywności do 45 krajów. 60 procent ładunków trafiło do krajów Afryki i Azji.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BEZPIECZEŃSTWO

Odsetki z zamrożonych rosyjskich aktywów trafią na Ukrainę. Ale na sprzedaż samych aktywów G7 się nie zdecydowała.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O odbudowie Ukrainy i funduszach do tego przeznaczonych rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem Wituckim, prezydentem Konfederacji Lewiatan.

FIRMA

Już prawie 7 procent pracowników w Polsce - legalnie zatrudnionych - to cudzoziemcy. Tak wynika z opublikowanych dziś danych GUS. Najszybciej rośnie liczba przybyszów...

UKRAINA

W przyszłym tygodniu spodziewany jest przełom w sprawie rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią - podają źródła w UE.