Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

PRAWO

JUTRO SEJM. CZYM ZAJMĄ SIĘ POSŁOWIE?

Jutro na Wiejską znowu zjadą posłowie. Sejm ma m.in podjąć uchwałę w Sprawie Trybunału Konstytucyjnego i rozpocząć pracę nad zmianą ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, czyli jednym z filarów brukselskiej ofensywy ministra sprawiedliwości, która pomogła odblokować środki z Krajowego Planu Odbudowy.

JUTRO SEJM. CZYM ZAJMĄ SIĘ POSŁOWIE?
Sejm, House of Parliament, Warsaw, Poland

W uchwale o Trybunale Konstytucyjnym Sejm ma uznać, że 10 uchwał dotyczących powołania sędziów Trybunału zostało podjętych z rażącym naruszeniem prawa. W konsekwencji posłowie mają stwierdzić, że troje sędziów wybranych przez PiS nie jest sędziami, a sama Julia Przyłębska nie powinna już kierować pracą Trybunału bo jej kadencja wygasła w grudniu 2022 roku.

W Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jej 15 członków spośród sędziów będzie wybieranych przez wszystkich polskich sędziów, a nie jak do tej pory – przez Sejm. Dzięki takiemu rozwiązaniu KRS stanie się niezależna od władzy ustawodawczej, co postuluje też Unia Europejska.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Ceny żywności znowu wzrosną - uważają analitycy.

USA

W tym tygodniu inwestorzy czekają przede wszystkim na piątkowy raport o wydatkach gospodarstw domowych. To ten dokument ma kluczowe znaczenie dla decyzji Rezerwy Federalnej...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach Rainbow rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem Szczechurą, prezesem, Rainbow Tours.

USA

W tym tygodniu amerykańscy inwestorzy oczekują na piątkowe dane o wydatkach gospodarstw domowych. To będzie ostatni tego typu raport przed kolejnym posiedzeniem Rezerwy Federalnej,...