Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

JUTRO POSIEDZENIE RPP I FED, RYNEK: RPP PODNIESIE STOPY O OK. 50 PB

Oczy rynku zwrócone będą w tym tygodniu na RPP i FED. Rada Polityki Pieniężnej i amerykańska rezerwa federalna zdecydują o wysokości stóp procentowych.

JUTRO POSIEDZENIE RPP I FED, RYNEK: RPP PODNIESIE STOPY O OK. 50 PB

Po piątkowych danych o inflacji, która rośnie w tempie 6.8% rok do roku rynek spodziewa się jutro podwyżki stóp procentowych o co najmniej 50 punktów bazowych. Narodowy Bank Polski opublikuje też listopadową projekcję inflacji i PKB.
Według ekonomistów Santander Banku 7% poziom inflacji przekroczymy jeszcze w tym roku , a w I kwartale przyszłego roku ceny będą rosły w tempie ośmioprocentowym. Z względu na rosnącą inflację bazową, ekonomiści Pekao zrewidowali swoje oczekiwania wobec RPP i szacują, że podniesie stopy procentowe na najbliższym posiedzeniu. Goldman Sachs obstawia podwyżkę o 25 punktów bazowych. A Bank Handlowy – nie można wykluczyć, że podwyżka sięgnie od 50 do nawet 75 punktów bazowych.

Jutro wieczorem o 20 polskiego czasu także FED decydował będzie ws. stóp procentowych. Rynek nie zakłada zmiany, ale przewiduje że FED zdecyduje o rozpoczęciu ograniczania QE. W ostatnich tygodniach Jerome Powell zapowiadał, że plan rozpoczęcia ograniczania skupu aktywów w listopadzie jest aktualny.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

KREDYTY

WIBOR za tydzień może przekroczyć osiem procent. Stanie się tak, jeśli Rada Polityki Pieniężnej przegłosuje za tydzień podwyżkę głównej stopy o 100 punktów bazowych...

POLSKA

W porównaniu z kwietniem w maju 2022 r. w obiegu było o 6 mld zł mniej gotówki w obiegu.

ŚWIAT

FED skupi się na walce z inflacją oraz na maksymalizacji zatrudnienia, wynika z wystąpienia szefa FED przed komisją bankową senatu USA.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Prof. Henryk Wnorowski jest gościem Marcina Dobrowolskiego, który szuka odpowiedzi na pytanie, jak wysoko RPP podniesie stopy.

%d bloggers like this: