Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UE

JUROVA O ROZPADZIE UNII EUROPEJSKIEJ

Unia Europejska zacznie się rozpadać, jeśli nie zakwestionuje orzeczenia polskiego Trybunału konstytucyjnego ws. wyższości prawa polskiego nad europejskim. To opinia wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Viery Jourovej cytowana przez agencję Reutersa.

JUROVA O ROZPADZIE UNII EUROPEJSKIEJ

Wiceszefowa Komisji Europejskiej odpowiedzialna za wartości i przejrzystość podkreślała że istotne jest, by wszystkie kraje trzymały się reguły, że wszystkie zasady są tak samo przestrzegane w całej Europie.

Według Viery Jourovej Bruksela musi zareagować na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego tygodnia.
Trybunał rozpoznał wniosek złożony przez premiera Morawieckiego i uznał wyższość prawa polskiego nad prawem unijnym.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).

BIZNES24 online

Chcesz widzieć ważne informacje, które publikujemy w serwisie biznes24.pl? Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.


Równocześnie Europejski Trybunał Sprawiedliwości w pełnym składzie rozpoczął wczoraj, a dziś będzie kontynuował rozprawę dotyczącą mechanizmu „pieniądze za praworządność”, który zaskarżyły Polska i Węgry.
Strona polska stoi na stanowisku, że rozporządzenie o mechanizmie warunkowości narusza traktaty Unii Europejskiej i powinno zostać unieważnione.
Z kolei mechanizmu „pieniądze za praworządność” bronią unijne instytucje i adwokaci reprezentujący 10 państw członkowskich.

Tak zwany mechanizm warunkowości został zatwierdzony w grudniu ubiegłego roku podczas unijnego szczytu, na którym przywódcy państw Unii ustalili budżet i fundusz odbudowy. Mechanizm „pieniądze za praworządność” miał być użyty w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

1 stycznia 2022 roku minie równo 20 lat od wprowadzenia euro. Była to największa operacja wymiany pieniądzy w historii. Nowa waluta weszła do obiegu...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Komisja Europejska może zablokować WSZYSTKIE pieniądze dla Polski. Rzecznik generalny TSUE wydał opinię, w której uznał, że należy oddalić skargi Polski...

OTOCZENIE MAKRO

Niemiecka gospodarka zwalnia po postpandemicznym wystrzale- ale do poziomu znacznie powyżej wieloletniej średniej wzrostu.

UE

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikiem "Financial Times" zarzucił Komisji Europejskiej, że stawia Polsce żądania, "przystawiając jej pistolet do głowy". Wezwał Brukselę, by...