Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UE

JUROVA O ROZPADZIE UNII EUROPEJSKIEJ

Unia Europejska zacznie się rozpadać, jeśli nie zakwestionuje orzeczenia polskiego Trybunału konstytucyjnego ws. wyższości prawa polskiego nad europejskim. To opinia wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Viery Jourovej cytowana przez agencję Reutersa.

JUROVA O ROZPADZIE UNII EUROPEJSKIEJ

Wiceszefowa Komisji Europejskiej odpowiedzialna za wartości i przejrzystość podkreślała że istotne jest, by wszystkie kraje trzymały się reguły, że wszystkie zasady są tak samo przestrzegane w całej Europie.

Według Viery Jourovej Bruksela musi zareagować na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego tygodnia.
Trybunał rozpoznał wniosek złożony przez premiera Morawieckiego i uznał wyższość prawa polskiego nad prawem unijnym.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

JUROVA O ROZPADZIE UNII EUROPEJSKIEJ

Równocześnie Europejski Trybunał Sprawiedliwości w pełnym składzie rozpoczął wczoraj, a dziś będzie kontynuował rozprawę dotyczącą mechanizmu „pieniądze za praworządność”, który zaskarżyły Polska i Węgry.
Strona polska stoi na stanowisku, że rozporządzenie o mechanizmie warunkowości narusza traktaty Unii Europejskiej i powinno zostać unieważnione.
Z kolei mechanizmu „pieniądze za praworządność” bronią unijne instytucje i adwokaci reprezentujący 10 państw członkowskich.

Tak zwany mechanizm warunkowości został zatwierdzony w grudniu ubiegłego roku podczas unijnego szczytu, na którym przywódcy państw Unii ustalili budżet i fundusz odbudowy. Mechanizm „pieniądze za praworządność” miał być użyty w przypadku naruszenia praworządności w państwach członkowskich.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova uważa, że Polsce nie należą się pieniądze z KPO. Czeska komisarz skrytykowała w Parlamencie Europejskim prezydencką nowelizację ustawy o...

UE

Europarlament odpuścił Ursuli von der Leyen w sprawie reguły "pieniądze za praworządność”, a tym samym – upiekło się też Polsce.

POLSKA

Państwa członkowskie UE zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy. Środki popłyną do Polski wtedy, gdy zostanie złożony pierwszy wiosek o płatności, co planowane jest w...

ŚWIAT

Brak porozumienia w ramach Unii Europejskiej ws. wdrożenia 6 pakietu sankcji i embarga na rosyjską ropę. Ten temat z pewnością zdominuje rozpoczynający się dziś...

%d bloggers like this: