Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

JESZCZE JEDNA PODWYŻKA STÓP W MARCU I PRZERWA? CO DZIŚ POWIE PREZES NBP (TRANSMISJA W BIZNES24)

Jeszcze jedna podwyżka stóp w marcu – o 25 punktów bazowych – i wtedy przerwa na rozejrzenie się co przyniosła seria sześciu kolejnych podwyżek. Zapowiedzi takiego scenariusza spodziewają się po prezesie NBP ekonomiści.

Stopy znów w górę?
Prezes NBP Adam Glapiński / FOT.: NBP

Podwyżka stóp z wtorku, która wywindowała główną stopę procentową NBP do poziomu 2.75 procent, wchodzi w życie od dziś.

PODWYŻKA STÓP GŁÓWNA STOPA PROCENTOWA NBP
LUTOWA PODWYŻKA STÓP PODNIOSŁA GŁÓWNĄ STOPĘ PROCENTOWĄ NBP

Ekonomiści spodziewają się chwilowej przerwy w podwyżkach po marcowym posiedzeniu. Rada Polityki Pieniężnej będzie chciała prawdopodobnie sprawdzić, czy dotychczasowa skala podwyżek zrobiła wrażenie na bankach i ich klientach. Bo to od nich rozpoczyna się transmisja decyzji RPP do gospodarki, której finałem ma być ograniczenie inflacji.


TRANSMISJA KONFERENCJI PREZESA NBP ADAMA GLAPIŃSKIEGO W BIZNES24 O 15:00.

TYLKO U NAS WRAZ Z NATYCHMIASTOWĄ REAKCJĄ RYNKÓW


Rada będzie więc mocno zwracać uwagę na to jak zmienił się popyt na kredyty – szczególnie konsumpcyjne – oraz jak banki zmieniają swoją politykę kredytową. Popyt na kredyty konsumpcyjne ma tu szczególne znaczenie – bo to ilość pieniędzy przeznaczanych na bieżące zakupy decyduje o tym, czy firmy nie boją się podnosić cen. Jeśli klientów chętnych do robienia zakupów nie brakuje – wtedy ceny idą w górę. A im łatwiej i taniej można wziąć kredyt – tym klientów w sklepach więcej.

Mniejsze znaczenie dla RPP będzie miał popyt na kredyty hipoteczne. Kredyty hipoteczne w pierwszej kolejności napędzają rynek nieruchomości – a ceny mieszkań, domów, czy działek nie są wliczane do inflacji konsumenckiej (CPI), na której ograniczaniu zależy Radzi. Ale w drugim kroku pieniądze z rynku nieruchomości też mogą pobudzać konsumpcję – jeśli ktoś, kto sprzeda np. mieszkanie wykorzysta te pieniądze na swoje bieżące potrzeby.

Stopy procentowe a oprocentowanie lokat

I w końcu ważne dla RPP będzie również to, czy pieniądze które zarabiamy zaczniemy w większej skali odkładać na lokatach. Wysoka inflacja i niskie oprocentowanie lokat nie skłania do tego, żeby oszczędzać – bo realnie dziś odłożone 100 złotych za rok – nawet z uwzględnieniem oprocentowania z lokaty – warte będzie jakieś 92 – 94 złote (w zależności od tempa inflacji, która przed nami). Ale podwyżki stóp NBP powodują, że oprocentowanie lokat rośnie – choć nie przekroczy wysokości głównej stopy (bankom opłaca się przyjmować lokaty tylko wtedy, gdy właścicielowi lokaty trzeba za nią zapłacić mniej, niż za kredyt z banku centralnego).

CZYTAJ TEŻ: OBLIGACJE KRUKA ROZESZŁY SIĘ NA PNIU. TYLKO 38 TYS. ZŁ NA INWESTORA

Przerwa w podnoszeniu stóp po marcu nie oznacza końca cyklu podwyżek. Według PKO BP Rada Polityki Pieniężnej będzie podnosić główną stopę procentową do poziomu 3.5 procent. Pekao SA zakłada, że docelowo w połowie roku będzie to 4 procent, a ING Bank Śląski prognozuje wzrost głównej stopy procentowej nawet do 4.5 procent jeszcze w tym roku.

O ile wzrosną raty kredytów? WIBOR 3M najwyżej od 9 lat

Wzrost głównej stopy NBP oznacza niższą zdolność kredytową i wyższe raty. Choć nie dla wszystkich od razu.

Jeśli oprocentowanie kredytu opiera się na trzymiesięcznej stawce WIBOR – to oprocentowanie po jakim banki pożyczają sobie pieniądze- to bank zaktualizuje harmonogram spłat co kwartał. Z kolei w przypadku WIBORu 6ciomiesięcznego, bank zmieni oprocentowanie i przeliczy kredyt po 6 miesiącach. Do tej pory Rada Polityki pieniężnej podniosła stopy procentowe 5 razy – w sumie o 265 punktów bazowych. Ta seria podwyżek stóp NBP spwodowała, że WIBOR 3M po raz pierwszy od kwietnia 2013 roku przekroczył poziom trzech procent.

WIBOR 3M
WIBOR 3M

Z szacunków HRE Investment wynika, że po lutowej podwyżce stóp procentowych raty wzrosną o kolejne 10-15 procent.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Kredyty znowu podrożeją choć nie tak mocno jak oczekiwał rynek. Rada Polityki Pieniężnej podniosła bowiem główną stopę procentową o 75 pkt bazowych. Od dziś...

POLSKA

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego wzrost inflacji konsumenckiej w marcu spowodowany był przez ekonomiczne skutki rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie.

Bez kategorii

6.9% rok do roku wyniosła polska inflacja bazowa w marcu NBP.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Panie profesorze, nie mogę się powstrzymać od takiego komentarza, że zabrakło Pana w radzie i od razu podwyżka o 100 punktów...

%d bloggers like this: