Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

JESZCZE CO NAJMNIEJ MIESIĄC HANDLU W NIEDZIELĘ

Koniec handlu w niedzielę metodą „na pocztę” we wrześniu jeszcze nie nastąpi. Tak wynika z wyliczeń BIZNES24. Na przyszły wtorek – 14 września – zaplanowane jest I czytanie złożonego przez byłego szefa Solidarności posła Janusza Śniadka projektu ustawy uszczelniającej zakaz handlu.

JESZCZE CO NAJMNIEJ MIESIĄC HANDLU W NIEDZIELĘ
FOT.: Michael Weidemann / Unsplash

Projekt ustawy od początku sierpnia leżał w szufladzie marszałka Sejmu – który skierował go do pierwszego czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny – ale nie wiadomo było, kiedy komisja zajmie sie projektem. Wreszcie pojawiła się jednak data – wczesnym wieczorem, bo o 19-stej, posłowie wysłuchają sprawozdania posła Janusza Śniadka.

Jeśli komisja przyjmie projekt tego samego wieczoru – PiS posiada w komisji przewagę jednego głosu – istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że projekt zdąży przejść przez proces zbierania poprawek i ponownego czytania w komisji do środy, kiedy rozpoczyna się posiedzenie Sejmu. A to oznacza, że najwcześniej zostanie przegłosowany dopiero w na kolejnym posiedzeniu, czyli na przełomie września i października. Razem z publikacją w dzienniku ustaw daje to realny termin wejścia w życie najwcześniej w połowie października. Pomysłodawca uszczelnienia zakazu – poseł Janusz Śniadek – pierwotnie zakładał, że ustawa wejdzie w życie z końcem września.

CZYTAJ TEŻ: HANDEL METODĄ „NA POCZTĘ” PRAWDOPODOBNIE TYLKO DO KOŃCA WRZEŚNIA

Projekt zakłada, że działalność handlową w niedziele i święta będą mogły prowadzić tylko te sklepy powołujące się na działalność pocztową – które z paczek i listów uzyskują co najmniej połowę przychodów. Obecna ustawa nie zawiera takiego warunku. W efekcie handel w niedzielę, mimo ustawowego zakazu, prowadzą niemal wszystkie największe sieci handlowe w Polsce.

CZYTAJ TEŻ: ATRIUM: PRZEBUDUJEMY, A NIE WYBURZYMY. WŁAŚCICIEL REDUTY PROSTUJE DONIESIENIA


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Komisja Finansów Publicznych na posiedzeniu, które rozpoczyna się o godzinie 11:00 zaopiniuje wnioski w sprawie wyboru członków Rady Polityki Pieniężnej. Głosowanie nad powołaniem dwóch...

POLSKA

Ustawa o VAT obniżająca stawkę opodatkowania do zera na żywność, nawozy i gaz, do 5 procent na ciepło oraz do 8 procent na paliwa...

POLSKA

Według uzasadnienia ustawy po obniżce grudniowej olej napędowy może być tańszy o 8 gr na litrze a po uwzględnieniu VAT – o 10 gr....

POLSKA

Sejm uchwalił ustawę dot. przejęcia spółek rolnych przez ministerstwo aktywów państwowych. Przejęcie ma ułatwić budowę holdingu spożywczego.