Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BANKI

JEST ZGODA KE; CERBERUS PRZEJMIE VELOBANK

Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie kontroli nad VeloBankiem przez fundusze zarządzane przez Cerberus Capital Management.

JEST ZGODA KE; CERBERUS PRZEJMIE VELOBANK

VeloBank to instytucja pomostowa, do której trafiła część aktywów upadłego w zeszłym roku Getin Noble Banku. Z kolei w marcu tego roku spółka zależna Cerberus Capital Management podpisała przedwstępną umowę kupna 100 proc. akcji VeloBanku za 375 mln zł, umowa przewidywała także dokapitalizowanie VeloBanku kwotą 700 mln zł.

Zgoda KE była jednym z warunków sfinalizowania przejęcia. Dzisiaj Komisja uznała, że transakcja nie wzbudza zastrzeżeń z punktu widzenia konkurencji na rynku.

VeloBank to instytucja pomostowa, do której wniesione zostały aktywa – z wyjątkiem kredytów walutowych – Getin Noble Banku po tym, jak Bankowy Fundusz Gwarancyjny we wrześniu 2022 r. wszczął wobec Getin Noble Banku procedurę resolution – przymusowej restrukturyzacji.

Po zamknięciu transakcji VeloBank przestanie być instytucją pomostową i w związku z tym nie będzie już podlegał żadnym ograniczeniom działalności nałożonym przez Komisję Europejską, będzie również podlegał tzw. podatkowi bankowemu.

Założony w 1992 r. Cerberus Capital Management zajmuje się inwestycjami alternatywnymi, ma aktywa o wartości około 65 mld dol.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INFLACJA

Inflacja CPI we Włoszech 3 miesiąc ustabilizowana. W czerwcu wyniosła 0.8% – podał włoski urząd statystyczny. To ważna informacja z 3 największej gospodarki strefy...

GOSPODARKA

W maju nastąpił spadek polskiego eksportu we wszystkich kategoriach, najmocniej, środków transportu - podał Narodowy Bank Polski.

USA

Akcje Trump Media rosły momentami nawet o ponad 50% w handlu przedsesyjnym, kilkadziesiąt godzin po próbie zamachu na byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po starcie...

USA

Do rekordu wszechczasów doleciał kurs akcji Goldman Sachs w handlu przedsesyjnym. Wszystko za sprawą rewelacyjnych wyników jakie podał bank za drugi kwartał tego roku.