Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Koszt zamrożenia cen PRĄDU rząd szacuje na ok. 23 mld zł.
Projekt ustawy chroniącej odbiorców energii został już skierowany do Sejmu. Jak powiedział rzecznik rządu Piotr Müller intencją rządu jest by został on uchwalony na bieżącym posiedzeniu, które rozpoczyna się już jutro.
CZYTAJ TEŻ: CO DALEJ ZE STAWKAMI PRĄDU DLA SAMORZĄDÓW? (ROZMOWA)
Ceny prądu dla gospodarstw domowych mają być zamrożone na tegorocznym poziomie do limitu – poza małymi wyjątkami – 2 tys. kilowatogodzin rocznie. Rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnicy będą mieli zamrożone ceny energii do poziomu 3000 kWh.
Środki na sfinansowanie kosztów związanych z zamrożeniem cen energii mają pochodzić m.in. z wpływów z podatku od nadzwyczajnych zysków przedsiębiorstw. Propozycje w sprawie podatku przedstawił wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zakłada on, że podatek wyniesie 50 proc., a wpływy z jego poboru sięgną 13,5 mld zł.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV