Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

JEST PLAN NA OCHRONĘ PRZED WZROSTAMI CEN GAZU. RZĄD SZYKUJE USTAWĘ

Polski rząd szykuje przepisy, które mają umożliwić sprawne reagowanie na dalsze pogorszenie sytuacji na rynku gazu ziemnego – chodzi między innymi o wzrosty cen błękitnego paliwa spowodowane wojną w Ukrainie i monopolistycznymi działaniami Gazpromu – oraz niwelowanie negatywnych skutków postępującego kryzysu gospodarczego.

CENY GAZU 2022
Źródło: Pexels

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego państwa został opublikowany w poniedziałek w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Rząd planuje przyjąć opracowany przez Ministerstwo Klimatu projekt w III kwartale br.

Nowela zakłada między innymi przedłużenie ochrony taryfowej Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki do 31 grudnia 2027 r. Przypomnijmy, ochroną przed rosnącymi cenami objęci są od stycznia tego roku między innymi odbiorcy indywidualni, jak również szpitale, domy pomocy społecznej czy szkoły. Taryfy na sprzedaż gazu dla nich muszą być każdorazowo zatwierdzane przez prezesa URE.

CZYTAJ TEŻ: W LIPCU O 15% NIŻSZE CENY GAZU DLA BIZNESU

Nowe przepisy zakładają również zawieszenie tzw. obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży gazu przez giełdę, w przypadku m.in. ogłoszenia stanu kryzysowego. Projekt daje również ministrowi właściwemu do spraw energii prawo do ogłaszania takiego stanu (w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE ws. środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu) i definiuje bezpieczeństwo gazowe państwa.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

JEST PLAN NA OCHRONĘ PRZED WZROSTAMI CEN GAZU. RZĄD SZYKUJE USTAWĘ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O zamrożeniu cen gazu na poziomie dwustu złotych za megawatogodzinę rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Łukaszem Dębskim, European Desk Managerem w Ignitis Polska.

POLSKA

Zamrożenie cen gazu jest dzisiaj obradowane przez sejm.

POLSKA

Wicepremier Jacek Sasin, wbrew zapowiedziom Komisji Europejskiej, daje nadzieję na inną niż 23-procentową stawkę VAT na gaz w 2023 roku.

POLSKA

Ustawa o zamrożeniu cen gazu ma kosztować budżet państwa 30 miliardów złotych.

%d bloggers like this: