Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INFLACJA

JEST DROŻEJ W SKLEPACH

DROŻEJ W SKLEPACH

Powrót 5 procentowej stawki VAT na żywność zbiera żniwo. W sklepach jest drożej, tak przynajmniej wynika z ankiety przeprowadzonej przez UCE Research i Uniwersytety WSB Merito.

Analiza przeszło 68 tys. cen detalicznych wykazała, że w maju br. codzienne zakupy w sklepach zdrożały średnio o prawei 3 proc. w ujęciu rocznym. Jak podkreślono, wyniki z trzech ostatnich miesięcy wyraźnie pokazują, że powróciło przyspieszenie dynamiki podwyżek. Ponadto tym razem więcej kategorii niż w kwietniu czy w marcu wykazało jednocyfrowy wzrost. Dwucyfrowa podwyżka objęła jedną grupę produktów – słodyczy i deserów, które podrożały o niemal równe 13 proc.

W grupie produktów, których ceny wzrosły najbardziej znalazła się też chemia gospodarcza, która zdrożała niemal o 10 proc, w ujęciu rocznym a także pieczywo, które jest droższe o 5 proc.

Jak piszą autorzy raportu, z opublikowanych i zebranych danych widać, że przywrócenie VAT na żywność znalazło odzwierciedlenie we wzroście kosztów.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

JEST DROŻEJ W SKLEPACH

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

NBP

Narodowy Bank Polski pod kierownictwem Adama Glapińskiego znany jest z tego że swoje rezerwy walutowe lokuje głownie w złoto ale coraz chętniej inwestuje też...

GOSPODARKA

W tym roku polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie 2,8 proc. a w przyszłym wzrost naszego PKB przyspieszy do 3,2 proc. Tak przynajmniej...

WĘGRY

Narodowy Bank Węgier nie zaskoczył rynku i zdecydował się na dziewiątą z rzędu obniżkę stóp procentowych.

USA

Sprzedaż detaliczna (wyrównana sezonowo czyli bez uwzględnienia zmian cen) w Stanach Zjednoczonych wzrosła w maju o 0,1% w ujęciu miesięcznym podał federalny Departament Handlu.