Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

JEROME POWELL POZOSTAJE SZEFEM FED. LAEL BRAINARD BĘDZIE NADZOROWAĆ BANKI

Jerome Powell pozostanie szefem amerykańskiego banku centralnego przez kolejne cztery lata. Prezydent Joe Biden ogłosił dziś po południu naszego czasu, że Powell pozostanie szefem FED, a jego zastępczynią ds. nadzoru mianował związaną od lat z demokratami i zasiadającą w zarządzie FED Lael Brainard.

FED przyspiesza tapering
Jerome Powel, przewodniczący Rady Gubernatorów FED / FOT.: Federal Reserve

Jerome Powell pozostaje szefem Fed na drugą kadencję

Jerome Powell swoja drugą kadencję obejmuje w czasie, gdy inflacja w USA – jedno z dwóch głównych ustawowych zmartwień amerykańskiego banku centralnego – jest najwyższa od przełomu lat 80-tych i 90-tych. Wówczas inflację poskromił Allan Greenspan, który dzięki m.in. temu przetrwał na stanowisku szefa Fed aż 4 kadencje – do 2006 roku. Greenspan gdy odchodził ze stanowiska był niemal powszechnie hołubiony, dwa lata później przypisano mu jednak sporo udziału w wykreowaniu największej w historii bańki na amerykańskim rynku nieruchomości, która doprowadziła m.in. do credit crunchu.

CZYTAJ TEŻ: FED ROZPOCZĄŁ TAPERING

68-letni Powell na czele siedmioosobowej Rady Gubernatorów Fed stoi od 2017 roku. Kontynuuje szkołę Bena Bernanke, następcy Allana Greenspana, który kryzys zaufania w systemie bankowym gasił – skutecznie – zalewaniem rynku gotówką. Prezesura Powella oceniana jest przez ekonomistów i rynek jako dobra – bo przede wszystkim przewidywalna. Instrumenty którymi dysponuje bank centralny są często porównywane do sterowania tankowcem – od chwili podjęcia decyzji o zmianie ceny pieniądze do momentu, kiedy gospodarka zareaguje na tę zmianę – mija nawet 8 kwartałów. Dlatego dobra komunikacja planów i decyzji jest uważana za sprzyjająca skuteczności polityki monetarnej.

Nowa wiceszefowa Fed Lael Brainard zasiadała m.in. w administracji Baracka Obamy. Rola wiceprezesa Fed ds. nadzoru, którą zajmie Braindard, jest stosunkowo nowa – powstała w 2010 roku na fali odwracania bankowej deregulacji, obwinianej o doprowadzenie do credit crunchu.

Lael Brainard będzie nadzorować banki. W przeszłości mieszkała w Polsce

LAEL BRAINARD BĘDZIE NADZOROWAĆ BANKI
LAEL BRAINARD BĘDZIE NADZOROWAĆ BANKI JAKO WICESZEFOWA FED / FOT.: FED

Lael Brainard ma 59 lat, wykształcenie ekonomiczne i – jak podaje jej bio w amerykańskiej wersji Wikipedii – mieszkała przez pewien czas w Polsce jako córka amerykańskiego dyplomaty Alfreda P. Brainarda. Nekrolog Alfreda Brainarda zamieszczony w 2011 roku na łamach Washington Post wymienia Brainarda jako jednego z pierwszych dyplomatów USA, który nawiązał bliskie relacje z przywódcami polskiej Solidarności, co – zdaniem autorów nekrologu – stało się instrumentem wspierania przemian demokratycznych w Polsce.

BIZNES24 online
Telewizja BIZNES24 również online – oglądaj na https://biznes24.tv

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

OTOCZENIE MAKRO

Rekordowe dane dotyczące inflacji konsumenckiej spłynęły zza oceanu. Grudniowy indeks wyniósł 7% i jest najwyższy od czasów prezydentury Ronalda Reagana.

ŚWIAT

Już 3 biliony dolarów warty jest amerykański technologiczny gigant - firma Apple. Wczoraj za jedną akcję płacono ponad 182 dolary a jeszcze rok temu...

COVID

15.5 tysiąca nowych zakażeń koronawirusem - to najświeższe dane z ostatniej doby z resortu zdrowia. Zmarły 794 osoby - to rekord 4 fali pandemii....

ŚWIAT

CD Projekt zawarł settlement term sheet w związku z ugodą w postępowaniu toczącym się przed Sądem Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla okręgu Centralnej KaliforniI, potwierdziła...