Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

AZJA

JEN W TARAPATACH

JEN W TARAPATACH

Jen w tarapatach, ale akcjonariusze zacierają ręce. Japońska waluta przez ostatnie kilka dni poruszała się powyżej 140 jenów za dolara, są to poziomy nie widziane od listopada ubiegłego roku i mogą zwiastować interwencje walutową tamtejszego ministerstwa finansów.

JEN W TARAPATACH
Inflacja konsumencka w Japonii. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

W zeszłym roku japońscy urzędnicy interweniowali 3 razy, aby wesprzeć jena. Miało to miejsce dokładnie: 22 września oraz 21 i 24 października – gdy waluta osiągnęła 150 jenów za dolara, osłabiając się do poziomów nie widzianych od 1990 r. Wówczas wpompowano w rynek prawie 70 miliardów dolarów.

Masato Kanda, wiceminister finansów Japonii, powiedział dziennikarzom w zeszłym tygodniu, że rząd wkroczy w razie potrzeby. Komentarze Kandy pojawiły się po nieplanowanym spotkaniu urzędników w japońskim Ministerstwie Finansów.

CZYTAJ TEŻ: SPADKI NA WALL STREET

Słaby jen jest zachętą dla zagranicznych inwestorów, którzy korzystają na niskim kursie wymiany i mogą taniej kupić japońskie akcje. Dziś tokijski indeks Topix jest na najwyższym poziomie od sierpnia 1990 roku, a nikkei 225 nawet od czerwca tego samego roku. Jen dzisiaj neiznacznie się umacnia i spada do poziomu 139 i pół jena za jednego dolara.

Interwencje są zwykle niezapowiedziane i polegają na kupowaniu przez bank centralny dużych ilości tym przypadku jenów przy użyciu miliardów rezerw dolarowych.

JEN W TARAPATACH

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell skrytykował dzisiaj oczekiwania rynku, który spodziewa się przyszłych agresywnych obniżek stóp procentowych. Rynek zareagował na to zupełnie odwrotnie niż...

KRYPTO

Schodzimy na ziemie,a konkretniej na murawę. Portugalczyk Cristiano Ronaldo, jeden z najbardziej znanych piłkarzy świata został pozwany za promocję giełdy kryptowalut Binance.

ZUS

"Przedsiębiorcze matki" będą miały problem ze zdobyciem wyższego zasiłku macierzyńskiego – otwierając działalność gospodarczą. >> Najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego – może być jednak kłopotem...

NBP

Prawo i Sprawiedliwość murem za prezesem Narodowego Banku Polskiego, Adamem Glapińskim.

%d bloggers like this: