Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

USA

JASTRZĘBI SZEF FED, POWELL BOI SIĘ, ŻE AMERYKANIE PRZYWYKNĄ DO INFLACJI

Jastrzębi szef Fed. Jerome Powell w czwartek podtrzymał plan odważnego zacieśniania polityki monetarnej w USA.

Jerome Powell

Szef Fed przemawiał dziś na konferencji Cato Institue, neoliberalnego amerykańskiego thin-tanku. Powell przypomniał przełom lat 70-tych i 80-tych, gdy Ameryka przez niemal 10 lat zmagała się z wysoką inflacją, deklarując, że nie zamierza popełniać błędów ówczesnego szefa Fed Paula Volckera.

CZYTAJ TEŻ: NAJWIĘKSZA PODWYŻKA W HISTORII. EBC PODNIÓSŁ STOPY O 75 PUNKTÓW BAZOWYCH

W ciągu tego długiego okresu wysokiej inflacji ludzie zaczęli traktować szybki wzrost cen jako normę, zaczęli oczekiwać, że ceny po prostu stale będą rosły. – mówił Powell. „I to właśnie sprawiło, że tak trudno było obniżyć inflację. Uważam więc, że musimy działać zdecydowanie, tak jak do tej pory, i musimy trzymać się takiem metody działania dopóki nasza robota nie zostanie wykonana. Po to, żeby bardzo wysokich kosztów społecznych, na które finalnie musieli się zdecydować Paul Volcker i Fed po to, by obniżyć inflację i w długim okresie utrzymać stabilności cen.” – dodał szef Fed.

Dwa tygodnie temu Powell w czasie długo oczekiwanego wystapienia w Jackson Hole zakomunikował, że chociaż lipcowa – niższa, niż oczekiwano – inflacja w USA była miłą niespodzianką – to do choćby pauzy w cyklu podwyżek jeszcze bardzo daleko.

Fed od marca tego podniósł stopy już o 225 punktów bazowych – czyli o tyle, ile wynosiła suma podwyżek w całym poprzednim cyklu zacieśniania polityki monetarnej między rokiem 2015 a 2018.

Najbliższą decyzję dotyczącą stóp Fed podejmie za dwa tygodnie – w środę, 21 września. Transmisja konferencji Jeroma Powella po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku po polsku tylko w telewizji BIZNES24.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

JASTRZĘBI SZEF FED, POWELL BOI SIĘ, ŻE AMERYKANIE PRZYWYKNĄ DO INFLACJI

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Frank powyżej 5 złotych, dolar najdroższy w historii. Ale to nie plany generałów Putina - tylko Fed i SNB tak osłabiły złotego.

RYNKI

Czy Fed zarządzi światową recesję? Dotychczasowe podwyżki stóp w USA na razie nie wystraszyły inflacji konsumenckiej, która co prawda nieco spadła - ale nie...

USA

Powell w Jackson Hole: za wcześnie na pauzę w podwyżkach stóp. Szef Fed, czyli amerykańskiego banku centralnego, rozwiał nadzieje na spowolnienie tempa wzrostu stóp...

USA

Jak ocenia rynek, ryzyko podwyżki stóp procentowych o 75 PB na wrześniowym posiedzeniu FED urosło niemal dwukrotnie, potwierdzenie takiego scenariusza widzimy od kilku dni...

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: