Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

JAKUB BOROWSKI WEJDZIE DO RPP? ZASKAKUJĄCA KANDYDATURA W SEJMIE

JAKUB BOROWSKI
EKONOMISTA DR JAKUB BOROWSKI, FOT.: NEWSERIA

Jakub Borowski wejdzie do Rady Polityki Pieniężnej? Kandydatura Borowskiego – od 2013 roku głównego ekonomisty Credit Agricole, wcześniej przez wiele lat związanego z należącym do Zygmunta Solorza Invest-Bankiem – pojawiła się w sejmowym druku podpisanym przez kilkudziesięciu posłów Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ TEŻ: Z ADAMEM GLAPIŃSKIM DO 2028 ROKU? PREZYDENT ZGŁOSIŁ KANDYDATURĘ

Kandydatura Jakuba Borowskiego jest zaskakująca nie z powodu kompetencji – Borowski napisał swoją pracę doktorską pod kierunkiem prof. Andrzeja Sławińskiego, byłego członka RPP i byłego wieloletniego szefa Instututu Ekonomicznego NBP – ale z powodu powiązań rodzinnych. Dr Jakub Borowski jest synem polityka lewicy Marka Borowskiego.

Nie jest jasne, czy kandydatura Borowskiego została uzgodniona z posiadającym najwięcej głosów w Sejmie klubem PiS. Do momentu publikacji tego tekstu redakcji BIZNES24 nie udało się tego potwierdzić z przedstawicielem wnioskodawców prof. Dariuszem Rosatim.

Oprócz Jakuba Borowskiego wśród kandydatów do RPP pojawiła się posłanka PiS Gabriela Masłowska.

Sejm wybiera swoich nowych przedstawicieli w RPP, ponieważ na początku lutego kończy się kadencja prof. Grażyny Ancyparowicz, prof. Eryka Łona. 30 marca upływa natomiast kadencja prof. Jerzego Żyżyńskiego.

W ubiegłym tygodniu Sejm miał głosować nad zgłoszonymi przez Prawo i Sprawiedliwość kandydaturami Elżbiety Ostrowskiej i Wiesława Janczyka. Jednak dzień przed finalnym głosowaniem prof. Ostrowska zrezygnowała z kandydowania do RPP. odwołane zostało w związku z tym całe głosowanie. Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowane jest na 9 lutego.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

JAKUB BOROWSKI WEJDZIE DO RPP? ZASKAKUJĄCA KANDYDATURA W SEJMIE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym dlaczego WIRON jest lepszy od WIBOR-u i czy na pewno, rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z profesorem Marianem Nogą z WSB we...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O spadku dynamiki wzrostu inflacji i czy jest się z czego cieszyć rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Aleksandrą Świątkowską, ekonomistką BOŚ Banku i...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że inflacja ledwo drgnęła i co dalej będzie ze stopami procentowymi rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Ludwikiem Koteckim, członkiem RPP.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak długo będziemy musieli uciekać przed wysoką inflacją rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Jarosławem Klepackim z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

%d bloggers like this: