Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

JAKUB BOROWSKI WEJDZIE DO RPP? ZASKAKUJĄCA KANDYDATURA W SEJMIE

JAKUB BOROWSKI
EKONOMISTA DR JAKUB BOROWSKI, FOT.: NEWSERIA

Jakub Borowski wejdzie do Rady Polityki Pieniężnej? Kandydatura Borowskiego – od 2013 roku głównego ekonomisty Credit Agricole, wcześniej przez wiele lat związanego z należącym do Zygmunta Solorza Invest-Bankiem – pojawiła się w sejmowym druku podpisanym przez kilkudziesięciu posłów Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ TEŻ: Z ADAMEM GLAPIŃSKIM DO 2028 ROKU? PREZYDENT ZGŁOSIŁ KANDYDATURĘ

Kandydatura Jakuba Borowskiego jest zaskakująca nie z powodu kompetencji – Borowski napisał swoją pracę doktorską pod kierunkiem prof. Andrzeja Sławińskiego, byłego członka RPP i byłego wieloletniego szefa Instututu Ekonomicznego NBP – ale z powodu powiązań rodzinnych. Dr Jakub Borowski jest synem polityka lewicy Marka Borowskiego.

Nie jest jasne, czy kandydatura Borowskiego została uzgodniona z posiadającym najwięcej głosów w Sejmie klubem PiS. Do momentu publikacji tego tekstu redakcji BIZNES24 nie udało się tego potwierdzić z przedstawicielem wnioskodawców prof. Dariuszem Rosatim.

Oprócz Jakuba Borowskiego wśród kandydatów do RPP pojawiła się posłanka PiS Gabriela Masłowska.

Sejm wybiera swoich nowych przedstawicieli w RPP, ponieważ na początku lutego kończy się kadencja prof. Grażyny Ancyparowicz, prof. Eryka Łona. 30 marca upływa natomiast kadencja prof. Jerzego Żyżyńskiego.

W ubiegłym tygodniu Sejm miał głosować nad zgłoszonymi przez Prawo i Sprawiedliwość kandydaturami Elżbiety Ostrowskiej i Wiesława Janczyka. Jednak dzień przed finalnym głosowaniem prof. Ostrowska zrezygnowała z kandydowania do RPP. odwołane zostało w związku z tym całe głosowanie. Najbliższe posiedzenie RPP zaplanowane jest na 9 lutego.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

JAKUB BOROWSKI WEJDZIE DO RPP? ZASKAKUJĄCA KANDYDATURA W SEJMIE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Kredyty znowu podrożeją choć nie tak mocno jak oczekiwał rynek. Rada Polityki Pieniężnej podniosła bowiem główną stopę procentową o 75 pkt bazowych. Od dziś...

POLSKA

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego wzrost inflacji konsumenckiej w marcu spowodowany był przez ekonomiczne skutki rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie.

Bez kategorii

6.9% rok do roku wyniosła polska inflacja bazowa w marcu NBP.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Panie profesorze, nie mogę się powstrzymać od takiego komentarza, że zabrakło Pana w radzie i od razu podwyżka o 100 punktów...

%d bloggers like this: